piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Prace magisterskie dla Azotów

Prace magisterskie dla Azotów

Prace magisterskie dla Azotów
Data publikacji: 2017-02-09 13:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:16
Wywietleń: 465 212220

Na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie powstaje trzydzieści prac magisterskich, których tematy związane są z działalnością Grupy Azoty Police. Zostały one wcześniej uzgodnione pomiędzy ZUT a Grupą Azoty Police. Prace piszą studenci otwartej w ubiegłym roku specjalizacji - Inżynieria Procesów Wytwarzania Olefin na kierunku Inżynieria Chemiczna i Procesowa, co jest bezpośrednio związane z realizacją największej inwestycji w historii polskiej chemii ciężkiej – budową w Policach instalacji do produkcji propylenu metodą PDH.

Według pracowników naukowych uczelni tworzenie dedykowanych prac magisterskich to korzyść zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i samych studentów. Dla tych ostatnich to szansa np. na zdobycie stażu, a nawet pracy. Dla firmy – to konkretna wiedza, która może być wykorzystana np. przy produkcji.

- Liczymy, że prace będą wykorzystane przy realizacji naszego przedsięwzięcia, jakim jest budowa instalacji PDH - mówi dyrektor powołanej do jej realizacji spółki celowej PDH Polska, Jacek Wysocki.

- Wśród powstających prac, jako o specjalnym znaczeniu można uznać te tematy, które są związane z bezpieczeństwem procesowym, w tym np. dotyczące ocen ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej – wskazuje dyrektor Instytutu Inżynierii Chemicznej i Procesów Ochrony Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dr hab. inż. Paulina Pianko-Oprych. - Część istotnych badań odzwierciedla dbałość współpracującej z uczelnią firmy o środowisko. Analizowane są np. możliwości ograniczenia negatywnego wpływu instalacji na środowisko naturalne, czy też oceniany spodziewany poziom emisji lotnych związków organicznych do atmosfery z nowo powstającej instalacji.

Współpracujące ze sobą Grupa Azoty Police i ZUT są prekursorami w regionie w tak ścisłej współpracy. Podobne rozwiązania są już natomiast bardzo popularne na uczelniach krajów zachodnich.

- Wiążemy duże nadzieje nie tylko z wiedzą, jaką posiądziemy dzięki pracy studentów, ale też liczymy, że dzięki takiej współpracy z ZUT przygotujemy personel, który w przyszłości znajdzie pracę w Policach – podkreśla dyr. Wysocki.

- Pisanej w porozumieniu z przedsiębiorstwem pracy naukowej nie da się stworzyć na zasadzie „kopiuj, wklej". Są one z zasady unikatowe  – dodaje dr hab. inż. Pianko-Oprych.

Zgodnie z podpisanym wraz z Grupą Azoty Police, spółką PDH Polska oraz ZUT porozumieniem o wzajemnej współpracy w zakresie kształcenia, studia II stopnia trwają trzy semestry i zakończą się obroną pracy magisterskiej. Pierwsze prace będą bronione w czerwcu 2017 r.

ZUT w Szczecinie rozpoczął właśnie nabór chętnych na kolejną, drugą edycję specjalności Inżynieria procesów wytwarzania olefin. Studia rozpoczną się od semestru letniego roku akademickiego 2016/2017. Zgłoszenia można składać drogą elektroniczną do 14 lutego br.

(p)

Fot. R.STACHNIK 

Komentarze

Max
Ciekawe w czym te prace pomogą instalacji, która może będzie startowała za 3-4 lata?
2017-02-09 17:44:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy