Niedziela 22 maja 2022r. 
REKLAMA

Pożar pięciu hektarów młodnika w Zachodniopomorskiem

Data publikacji: 2019-04-21 17:59
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-04 22:46
Pożar pięciu hektarów młodnika w Zachodniopomorskiem
 

Czternaście zastępów straży pożarnej gasi pięć hektarów młodnika między Kłaninem a Bożniewicami - poinformował w niedzielę dyżurny koszalińskiej straży pożarnej.

Pożar objął swoim zasięgiem pięć hektarów młodego lasu w powiecie koszalińskim. Do jego gaszenia zostało skierowanych 14 zastępów straży pożarnej. Jak poinformował dyżurny koszalińskiej PSP, pożar został zlokalizowany i opanowany. Trwa jego dogaszanie.

Straż pożarna nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

W całej Polsce utrzymuje się trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach. Instytut Badawczy Leśnictwa wydał ostrzeżenie, obowiązujące od piątku 19 kwietnia do poniedziałku 22 kwietnia.

Instytut Badawczy Leśnictwa apeluje o zachowanie wzmożonej ostrożności w lasach. W lasach i w odległości mniejszej niż 100 m od nich nie wolno palić ognisk ani używać otwartego ognia. Zabronione jest też wypalanie pozostałości roślinnych, np. traw czy gałęzi na polach przylegających do lasów i terenów zalesionych. Nie należy porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów. Nie wolno też palić tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

W związku z brakiem opadów wilgotność ściółki leśnej jest bardzo niska i oscyluje wokół 8-12 proc. Jak podkreśla IBL 90 proc. pożarów w lasach ma miejsce wtedy, gdy wilgotność ściółki spada poniżej 20 proc.

Przelotne opady deszczu i burze tylko chwilowo i lokalnie zmniejszają zagrożenie pożarem. - Tylko dwa–trzy dni ciągłych opadów deszczu mogłoby wpłynąć na radykalny spadek zagrożenia pożarem - przekazała Alicja Klimczyk z Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL.

(PAP)

Fot. Lasy Państwowe (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA