Sobota 24 lipca 2021r. 
REKLAMA

Płoną lasy w Kalifornii. Ofiary śmiertelne i 150 tys. ewakuowanych (akt. 1)

Data publikacji: 2018-11-10 10:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-18 17:23
Płoną lasy w Kalifornii. Ofiary śmiertelne i 150 tys. ewakuowanych
 

Łączna liczba śmiertelnych ofiar pożarów roślinności w Kalifornii wzrosła do 25 i prawdopodobnie jeszcze się zwiększy - poinformowały w niedzielę władze.

Na północy stanu ogień zamienił w dymiące ruiny 27-tysięczne miasto Paradise i rozszerzył się na jego okolice. Zginęły tam co najmniej 23 osoby.

Kory Hornea, szeryf obejmującego Paradise hrabstwa Butte powiedział, że do identyfikacji ofiar potrzebne będą specjalistyczne procedury, gdyż w niektórych przypadkach "jedyne szczątki, jakie zdołano znaleźć, to kości lub fragmenty kości".

Biuro szeryfa zestawiło listę 110 ludzi, których los jest na razie nieznany. Nie traci się jednak nadziei na to, że wielu z nich ocalało, lecz nie ma przy sobie telefonów komórkowych ani nie jest w stanie skontaktować się z najbliższymi w inny sposób.

- Do niedzieli pożar opanowano na 25 proc. jego liczącej 440 kilometrów kwadratowych powierzchni, podczas gdy w sobotę było to 20 proc. - poinformował rzecznik kalifornijskiej straży pożarnej.

W Paradise i okolicy ogień pochłonął ponad 6,7 tys. budynków, niemal wyłącznie mieszkalnych. Na południu Kalifornii dwie śmiertelne ofiary obecnych pożarów odnotowano w Malibu w aglomeracji Los Angeles. W tej części stanu żywioł zniszczył co najmniej 179 budynków - podały władze.

Jak pisze agencja AP, susza, przypisywana zmianom klimatycznym cieplejsza pogoda i wkraczanie budownictwa mieszkaniowego głębiej w lasy doprowadziły do tego, że sezonowe pożary roślinności w Kalifornii stały się bardziej niszczycielskie, rozpoczynają się wcześniej i trwają dłużej.

(pap)

 

 

* * *

Wcześniejsza informacja:

Co najmniej 5 osób poniosło śmierć a ponad 150 tys. zostało ewakuowanych przed dwoma olbrzymimi oginiskami pożarów w Kalifornii - poinformowały władze.

Na wschód od Los Angeles szaleje pożar nazwany Woolsey Fire, który pokonał autostradę międzystanową 101 i zagraża obszarom nadmorskim, w tym modnych miejscowościach Malibu i Calabasas. Znajdują się tam wille i rezydencje wielu celebrytów.

W południe, w piątek Woolsey Fire obejmował obszar ponad 5600 hektarów. Pożar wybuchł w rejonie Thousand Oaks położonym w odległości 64 na północny zachód od centrum Los Angeles.

Dalej na północ, w pobliżu stolicy kraju Sacramento, rozszerza się pożar Camp Fire. Znaleziono tam zwłoki pięciu osób w spalonych samochodach.

Oba ogniska pożarów przesuwają się bardzo szybko podsycane przez silne wiatry.

(pap)

Fot. EPA/MIKE NELSON

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

lasy kaliforni
2018-11-11 09:09:07
lasy w Kaliforni sie pala I nie 150 tysiecy a 250 mieszkancow opuscilo domy ,w panice zostawiajac caly dobytek,samochody,ponad 14 cial znaleziono spalonych tych co ogien zaskoczyl ,dalsze domostwa sa zagrozone I nie wiadomo czym to sie skonczy konczac pozdrawiam wszystkich

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ