Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Powstanie szczecińska Aleja Gwiazd

Data publikacji: 01 lipca 2019 r. 17:27
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:44
Powstanie szczecińska Aleja Gwiazd
 

Uroczyste otwarcie Alei Gwiazd polskiej sceny muzycznej odbędzie się w sobotę o godz. 14 w willi Sorrento. W ten sposób uhonorowani zostaną artyści z pierwszych lokalnych festiwali młodych talentów z 1962 i 1963 roku.

W tym roku odsłoniętych zostanie osiem gwiazd: Ryszarda Poznakowskiego; Jacka Nieżychowskiego; Wojciecha Kordy; Heleny Majdaniec; Czesława Niemena; Grażyny Rudeckiej; Filipinek; Henryka Fabiana z Chłopców z Sorrento. Płyty zostaną wmurowane w alejkę prowadzącą wprost do zabytkowej drewnianej willi.

- W życiu się nie spodziewałem, że doczekam takiego czasu, że będę współinicjatorem. Oczywiście wraz z Januszem Dudzińskim, ponieważ to Stowarzyszenie Sorrento jest głównym pomysłodawcą Alei Gwiazd - mówił Zbigniew "Bitels" Włodarczyk. - To jedna z pierwszych takich alei w województwie zachodniopomorskim.

W odsłanianiu tablicy będą pomagać dziennikarka radiowa Maria Szabłowska i Ryszard Poznakowski. Na wydarzeniu nie zabraknie także rodziny Henryka Fabiana, bliskich Heleny Majdaniec, siostry Czesława Niemena. Osobiście pojawią się Filipinki.

Jak przystało na wydarzenie muzyczne, na którym uhonorowane zostaną gwiazdy polskiej sceny muzycznej, będą także koncertów. Zagrają m.in zespoły L.U.Z. Blues i Optymalni.

 

Aleję Gwiazd promuje film wyreżyserowany przez Pawła Lewandowskiego. 

Kawiarnię Sorrento otwarto w latach pięćdziesiątych XX wieku. Zasłynęła ona z najlepszej kawy w mieście. Lokal znany był również z szerokiego wyboru win węgierskich i jugosłowiańskich oraz codziennych dansingów. Sorrento było ulubionym miejscem spotkań szczecińskiej bohemy. Stałymi bywalcami byli malarz Łukasz Niewisiewicz, poeta Janusz Krzymiński i piosenkarz Henryk Sawicki.

Lokal funkcjonował do połowy lat 70., potem Sorrento ustąpiło miejsca Madrasowi. W 1975 roku kawiarnia została zamknięta. W budynku znajdowały się potem biura PSS Społem, a później obiekt został przejęty przez Uniwersytet Szczeciński. W 2016 roku Sorrento zostało reaktywowane – na początku jako ogródek grillowy. Od lata 2018 roku w willi funkcjonuje restauracja, klubokawiarnia, muzeum oraz zaplecze mieszkalne z pokojami do wynajęcia.

(KaNa)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jakób
2019-07-02 11:25:33
Niektórym się marzy promocja klasy robotniczej. Już były takie czasy, że była promowana w nazwie pewnej partii. Zdaje się, że wrócił ustrój przyzwalający na taką promocję.
@bolo
2019-07-02 10:44:56
Słusznie piszecie towarzyszu.Klasę robotniczą należy promować.Nie muzykantów.
Rnr
2019-07-02 07:59:14
Powinni jeszcze uhonorować zespoły np. The Priks skoro żyją jeszcze jego członkowie widoczni na 2 ostatnich zdjęciach.
bolo
2019-07-02 07:51:08
na jaką cholerę taka promocja - darmozjady. proponuje aleje wybitnych spawaczy

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA