Społeczna była inicjatywa i zbieranie budulca, a teraz – już w sobotę (22 września) – także wykonanie będzie szczecinian, wspólne. Mowa o nowej szczecińskiej mozaice, jaka ma powstać na kamienicy przy ul. Krzywoustego: na tyłach dawnego kina „Kosmos” – niegdysiejszej sztandarowej placówki kulturalnej Szczecina, zdegradowanej do roli oficyny przyległej do parkingu biurowca, jaki stanął w al. Wojska Polskiego 8.
„Pomóż stworzyć nową mozaikę” – na to hasło szczecinianie w ostatnich tygodniach przekazywali porcelitowe kubki, talerze, poremontowe resztki płytek. Teraz nie tylko darczyńcy będą się mogli włączyć w tworzenie wyjątkowego dzieła na ścianie budynku sąsiadującego z kultowym „Kosmosem”.
– Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego układania mozaiki. 22 września w godz. 11-18 w podwórzu ul. Krzywoustego 5-7a, będzie można dołożyć swoją „cegiełkę” do nowego szczecińskiego wspólnego dzieła – zachęcają organizatorzy wydarzenia.
– Artystyczne mozaiki swój szczyt popularności odnotowały w czasach PRL, gdy zdobiły budynki użyteczności publicznej: kina, hale sportowe czy pawilony handlowe. Choć wykonuje się ich coraz mniej, wciąż mają swój urok. Grupa szczecińskich aktywistek, przy wsparciu Stowarzyszenia „Oswajanie Sztuki”, postanowiła zaprosić mieszkańców do wspólnego tworzenia mozaiki w centrum Szczecina.
Inicjatorkami akcji są projektantki graficzne: Ada Krawczak, Patrycja Makarewicz i Patrycja Żyżniewska, znane także z działań pod szyldem „Dobre Praktyki”. One też odpowiadają za kształt dzieła, jakie powstanie przy budynku sąsiadującym z dawnym kinem „Kosmos”. Od jego strony będzie też wejście na miejsce akcji. Jaka mozaika powstanie – to jeszcze niespodzianka.
– Będzie miała 2 na 3 metry. Pod ten wymiar przygotowałyśmy trzy projekty graficzne. Pierwszy układa się w napis „Miłego”. Drugi to kosmos: układ planet i gwiazd. Trzeci to abstrakcja: bloki, architektura miasta. Wybór należy do mieszkańców budynku, na którego ścianie ułożymy mozaikę. Będą głosowali do piątku włącznie – tłumaczy Ada Krawczak, współorganizatorka wydarzenia.
Projekt „Podwórkowa mozaika” jest realizowany przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie Sztuki”, a wsparty ze środków programu „Społecznik”, finansowanego przez samorząd województwa. ©℗
(an)
Fot. Mirosław Winconek