Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Powstanie mapa drogowa projektu Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry [FILM]

Data publikacji: 10 lutego 2024 r. 16:13
Ostatnia aktualizacja: 13 lutego 2024 r. 09:53
Powstanie mapa drogowa projektu Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry
Konferencja w Przecławiu. Na zdjęciu między innymi: Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski, Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska, Magdalena Filiks (PO)  

Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska zapowiedział, że powstanie specjalny zespół, który przygotuje mapę drogową przygotowań do utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Deklaracja ta wyartykułowana została przez wiceministra w trakcie konferencji w podszczecińskim Przecławiu, w której uczestniczyli między innymi wojewoda Adam Rudawski, Magdalena Filiks, posłanka PO oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz gmin nadodrzańskich zainteresowanych inicjatywą.

- To dobra inicjatywa, ale jednocześnie trudny temat - uważa wojewoda Adam Rudawski. - Życzymy sobie, aby kiedyś Park Narodowy Doliny Dolnej Odry powstał - dodał podkreślając jednocześnie, że pomysł włączenia do rozmów na temat projektu wszystkich zainteresowanych stron jest bardzo dobry. Z kolei Tomasz Miler, wiceburmistrz Gryfina zauważył, że dla władz takiej gminy jak Gryfino, której gospodarka w dużym stopniu funkcjonuje na obrzeżach planowanego parku narodowego najważniejsze na tym etapie projektu jest „studium wykonalności” i plan finansowy. Dopiero te konkretne materiały będą mogły być podstawą do dyskusji i ostatecznych konkluzji, które uwzględniać będą interesy tak mieszkańców gminy jak i podmiotów gospodarczych, w tym także przyszłość projektów ponadregionalnych takich jak choćby Odrzańska Droga Wodna.

Zdaniem posłanki Magdaleny Filiks (PO) projekt utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry - wbrew temu, co głoszą niektórzy oponenci - nie wchodzi w kolizję z modernizacją odrzańskiego szlaku żeglugowego i wpisuje się w zarzucone kilka lat temu plany rewitalizacji Międzyodrza. To jest jednak przedsięwzięcie nie tylko o charakterze przyrodniczym ale również wiąże się z rewitalizacją urządzeń hydrotechnicznych na tym obszarze.

Warto przypomnieć, że wartość rewitalizacji samego Międzyodrza liczona była przed laty w dziesiątkach milionów złotych. Projekt ten zyskał już nawet akceptację. Ostatecznie pieniądze z Banku Światowego na ten cel przeznaczono jednak - decyzją poprzedniego rządu - na inne inwestycje hydrotechniczne na południu Polski.

(r.)

 

Film: Roman Ciepliński

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gh
2024-02-13 09:41:30
@zgr-edo - 300% racji. Dodam jeszcze, że Pani Wójt nie wie w co się pakuje. Wydała kupę kasy na Siadło, teraz na Moczyły, a jak powstanie Park Narodowy to się okaże, że będzie zakaz wstępu na Międzyodrze, a tam gdzie będzie można wpłynąć trzeba będzie zapłacić. I tyle będzie z turystyki. Może marszałkowski Zespół Parków Krajobrazowych weźmie się do roboty i zrewitalizuje Międzyodrze.
polonista
2024-02-12 17:23:07
co to znaczy "mapa drogowa" czegoś tam, czy jakaś sieć dróg powstanie w tym Parku??? drodzy dziennikarze, chyba warto wrócić do Szkoły Podstawowej W języku Polskim można to przecież normalnie określić a nie wchodzić w d... nowo modzie pozdrawiam wszystkich nauczycieli języka polskiego, którym się wątroba przy czytaniu takich artykułów przewraca :)
bez pośpiechu
2024-02-12 14:55:43
Trzeba powołać komisje, zrobić sondaże, zlecić ekspertyzy (a nie ma już pieniędzy w budżecie), tak jak pan Lasek w sprawie CPK. Raporty, konferencje, pozyskiwanie dotacji, studia wykonalności, lokalne referenda. Nie można iść na skróty. Od podjęcia decyzji dzielą nas lata. I setki tysięcy złotych.
@Polecam!
2024-02-12 12:13:54
Głosowałem na Panią Poseł Filiks i w 100% zgadzam się z jej opinią.
zgr-edo
2024-02-12 06:52:57
Rewitalizacja Międzyodrza jak najbardziej TAK, ale Park Narodowy zdecydowanie NIE. Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry powstał dlatego aby przykryć Degradację Międzyodrza przez polskich kołtunów. Pamiętam Międzyodrze z lat dzieciństwa. Jako małe szkraby zamykaliśmy korbą wielkie śluzy. Spacery po wałach, a mostkami nad śluzami jeździły nawet samochody ciężarowe. Jak przywiozłem swoje dzieci z Krakowa aby pokazać im piękno rodzinnych stron, to byłem w szoku jak to teraz wygląda. Jest mi wstyd
Polecam!
2024-02-11 23:15:24
Do tego artykułu załączony jest film red. Cieplińskiego. Szczególnie polecam, zwłaszcza wyborcom pani poślicy Filiks obejrzenie jej wypowiedzi. Pusto, głucho, tępo. Wyborcom tej pani "gratuluję" w czyje ręce oddaliście sprawy kraju.
@FIGO
2024-02-11 23:09:25
Tak jasne! I to PiS grzejący od lat dupska w UE, wybierający do rządów Ursulę, będzie podczas tej twojej Wiosny Ludów wywalał skorumpowaną jaczejkę ze struktur europejskich. Ha, ha, ha, ale się obśmiałem. Ludzie jeżeli chcecie zmian, to nie głosujcie w nadchodzących wyborach na tych samych co zawsze od lat. Zwłaszcza na POPiS i komuchów. Oni wam załatwili wszystkie łady, fity, zakazy, podatki, drogą i wkrótce niedostępną energię.
FIGO
2024-02-11 17:03:00
PIS chciał otrzymać należną kasę i się wyginał jak mógł i nie dostał .Tuska wybrali i te gnoje z UE " musieli" wreszcie dać .Moim zdaniem zaliczka i koniec , więcej nie będzie !. Ludzie z Konfy nie mieszajcie ludziom w głowach .Wynik wyborów mieliście lichy . Polska musi poczekać na Wiosnę Ludów ,aby wypieprzyć porąbaną , skorumpowaną jaczejkę komunistyczną ze struktur UE! W Niemczech rządzą komuniści i tym samym są ONI już w czarnej dupie. Za rok , dwa ciabate wyrżną ich jak nie dostaną kasy !
@FIGO
2024-02-11 15:09:15
Przestań opowiadać bzdury.PiS tak samo jak PO zgadzał się na wszystkie debilizmy przygotowywane w Brukseli. Zielone łady,fity, zasypywanie polskich bogactw, burzenie elektrowni, zgoda na promocję zaburzeń, podatki unijne,likwidacja motoryzacji spalinowej-jedynej dostępnej dla zwykłego człowieka, ETS od transportu i budynków, podatek od ogrzewania gazem to wszystko PiS.Jedni i drudzy są pachołkami globalistów,a komu służą unaoczniła interwencja poselska posła Brauna demaskująca chanukową koalicję
@Daria
2024-02-11 14:44:43
Nasz region już ma park narodowy. Jesteś tak niedouczona jak obecna minister klimatu i środowiska?
Jurek
2024-02-11 14:05:00
Ludzieeeeee, nie dajcie się nabrać. Park narodowy powstać ma po to, aby nie można było dokonać regulacji Odry, wybudować poru konterenoeego w Świnoujściu itp. Ten plan powołania parku, który promuje Peło powstał w Berlinie.
1,2,3
2024-02-11 12:04:31
dostaliście władzę w wolnych nie sfałszowanych wyborach i za chwilę ją stracicie ! Główny powód, to to , że niestety jesteście mocną , ale nie trwałą koalicją .Donald chciałby Was spacyfikować niczym Jarek kiedyś samoobronę i LPR , a to grozi wcześniejszymi wyborami .Ludzie Was wybrali , bo byli pewni , że sprawniej od PIS-u będziecie kontynuować kluczowe inwestycje. Pieniędzy z UE więcej nie będzie , bo UE musiałaby zaciągnąć kolejny kredyt lub dodrukować. Plan jest wyjąć w podatkach od ludu!
chłyt
2024-02-11 10:13:14
Mam nadzieję że, rajcy miejscy w gaciach , łapciach i stosownej wygódce będą przyjmować gości zza miedzy??!!
Pawel
2024-02-11 10:00:13
Widzę że zaczynamy spłacać długi za kampanie wyborcza PO
Daria
2024-02-11 10:00:05
100% poparcia dla tej koncepcji. Nasz region zasługuje na swój własny park narodowy. Mam nadzieję że dzięki temu Odrą będzie lepiej chroniona.
Tusku musisz!
2024-02-11 09:59:02
Fur Deutschland!
FIGO
2024-02-11 09:49:04
Polak za pół roku przekona się , że ten , który ten PIS rzekomo " kradł , rabował , zadłużał Polskę " , to jednak dbał o ludzi , rozwijał gospodarkę , bronił przed bzdurami komunistycznej UE .To , że nie chciał w swoich zespołach ludzi , którzy komunizmu się nie wyrzekli , to miał rację ! Mój przykład : W 2010 roku wyrzekłem się komunizmu , tuskojebstwa , ale niestety myślenie kacapskie zostało we mnie na całe życie. Kacap opozycję chciałby " za ryj i o glebę ".Co robi TUSK ? Za ryj i o glebę !
FIGO
2024-02-11 09:40:22
Podstawą sukcesu jest sprawczość działania . Niestety jak ktoś fauluje , to prędzej jak później pojawia się żółta , a chwilę potem czerwona i won z boiska . Nie ma znaczenia po której stronie gra zawodnik ! W dziedzinie zemsty Donald odniósł spory sukces .W dziedzinie gospodarczej już są same porażki . Te audyty , te komisje za chwilę obrócą się przeciwko Koalicji 13 grudnia , ponieważ już widać " dęte naciąganie faktów " w oparciu o stronnicze raporty NIK urojonego Mariana . Polak za pół roku
FIGO
2024-02-11 09:32:51
Wy sługusy Niemców , Wy zacznijcie już myśleć jak pomóc Polakom , którzy masowo po drugiej strony Odry wykupiła wiele posiadłości .Oni to w skali logarytmicznej będą narażeni na "wysiedlanie przymusowe" jak do władzy dojdzie w Niemczech AfD . Komuniści już kombinują jak zdelegalizować AfD . Głupie komuchy porywają się ze scyzorykiem na niedźwiedzia . W Polsce nie brakuje idiotów chcących zdelegalizować PIS .Mniejszy podskakuje wielkiemu .Kim Wy jesteście dla Polaków? Dostaniecie bana i na mull !
Tomek
2024-02-11 00:03:37
Dwa razy wiekzsy kraj Niemcy 80 milionow populacji ma az 10 parkow a my mamy tylko 22 czas na 23
Bazyli
2024-02-10 23:37:31
Gmina Gryfino i Gmina Kołbaskowo w otulinie parku narodowego. Witamy w skansenie. Koalicja 13 grudnia się cieszy. Niemiaszki też.
qwer
2024-02-10 23:05:55
A ile nowych miejsc pracy wygeneruje utworzenie tego parku?
1234
2024-02-10 23:02:36
Bezsensowne bicie piany. Widzę, że sami eksperci się tutaj udzielają. Tylko Odra Zachodnia jest żeglowna i to tylko do granicy z Niemcami. Odra Wschodnia (Regalica) prowadząca na południe Polski w obecnym stanie to jedno wielkie nieporozumienie. Co ciekawe odpowiadają za to wszystkie kolejne rządy począwszy od towarzyszy z PZPR, a kończąc na PIS. Podejrzewam, że obecny rząd wpisze się w ten trend i również nic z tym nie zrobi.
Trzymamy straż
2024-02-10 22:39:25
nad Odrą, a niemiecka agentura niech sobie robi parki u siebie, na Renie. Nie ma zgody na blokowanie rozwoju naszego regionu, na blokowanie przywrócenia żeglowności Odry jako nieniemieckiej drogi wodnej północ-południe potrzebnej polskim portom, a terminalowi kontenerowemu w szczególności. Jednym posunięciem agentura chce zatopić kilka planowanych polskich przedsięwzięć gospodarczych i zblokować każde następne. Chcemy skansenu w Hamburgu, nie Szczecinie.
Myśl
2024-02-10 22:16:50
Park popieram - niezbędne konsultacje. A teraz nie w temacie. Może wojewoda (lub jego ludzie) czyta Kurier. Panie Rudawski, dlaczego Pan chce wymordować ponad 4,5 tys. dzików? Sprawi to Panu przyjemność, czy po prostu 'odfajkował' Pan sprawę? To nie dziki roznoszą ASF po hodowlach, tylko ludzie, w tym ten weterynarz, który wnioskował o mord na dzikach. Ten weterynarz jest do wymiany, a nie dziki do wymordowania. Dlaczego nie poinformował Pan o swojej decyzji społeczności? Z obawy czy ze wstydu?
@Ale będzie fajnie.
2024-02-10 21:47:55
I już masz przerypane - obrońcy praw zwierząt cię dopadną zwyrolu-sadysto... ministera zielona będzie cię osobiście na wolnym słońcu przypiekać...
@Dobry pomysł
2024-02-10 21:45:17
Dobra, dobra volksdeutschu, wszyscy wiemy że źródłem rtęci w Odrze były niemieckie odpady z Eisenhüttenstadt.
ccc
2024-02-10 21:16:01
PO-użyteczni idioci. Zero kompetencji,zero wiedzy. Zapraszam nad Ren w Niemczech . Ruch statków i barek niesamowity. Ten przykład pokazuje jak dyletanci z PO potrafią zarżnąć każdy projekt z którego gospodarka może czerpać korzyści.Powstaje tylko pytanie czy są idiotami czy raczej dywersantami.
jakobyly
2024-02-10 20:52:04
Filiks rzucajaca bluzgami na kodziarskich hucpach stala sie ''ekspertem''platusow od wszystkiego.Boze! miej Polske w opiece,Kaczynski ma racje,ze to nie jest polski rzad,
Zak
2024-02-10 20:21:18
To jest rząd zewnętrzny, rząd służący innym”
Jan
2024-02-10 20:17:39
5 kolumna niemiecka
Ale będzie fajnie.
2024-02-10 20:16:49
Wypłynę sobie łódeczką na środek Odry. Spuszczę nogi do kryształowo czystej wody. Zarzucę sobie wędkę na taaaką rybę. Żadna płynąca barka mi rybki nie wystraszy a ja będę sobie łowić, łowić i łowić.
Precz
2024-02-10 20:08:46
Łapy precz nieudacznicy od międzyodrza!!! Robicie łaskę niemcą tffuuuuu!
Zygmunt
2024-02-10 19:46:52
Ręce opada jak w latach 60 i 70 była żegluga na Odrze z chyba Gliwic do Szczecina. Barki pływały tak często jak pociągi na dworcu PKP. Ten cyrk z Odrą to są jaja. Na Renem ruch jest niemiłosierny i nikt nie narzeka. Teraz Odra będzie zalewać część terenów. Ale skąd pani poseł Filiks ma o tym wiedzieć skoro w szkole tego nie uczyli.
Dobry pomysł
2024-02-10 19:26:12
Po tym jak PiS doprowadził do zatrucia całej Odry 2 lata temu, trzeba pracować nad odtworzeniem w niej życia.
Zak
2024-02-10 19:10:26
Rząd spełni marzenie niemieckich "ekologów"? Wiceszef MKiŚ zapowiada nowy park narodowy. Jedną z lokalizacji... dolina dolnej Odry
Brawo
2024-02-10 19:05:24
To świetna wiadomość dla naszego regionu.
Inwestycje stop
2024-02-10 19:04:49
Pod pretekstem powstania Parku Narodowego zablokowane zostaną wszystkie inwestycje wokół Odry korzystne dla Polski. Niemcy osiągnęli swój cel. 5 kolumna z PO idzie jak walec, bo Niemcy dobrze płacą. Niemiecka kasa jest znacznie grożniejsza od rosyjskich rakiet.
Paliwo
2024-02-10 18:57:28
Gdzie jest paliwo po 5zł? To proste decyzja mówił Tusk i wyjechał lepić bałwanki
kogo żeście wybrali
2024-02-10 18:49:21
niemcy zacierają ręce. za pisu pogłebiono tor wodny by gospodarka się rozwijała .koalicja 13 grudnia przygotowuje teren by o kazdej decyzji gospodarczej decydowała UE.Zadnego parku tu nie chcemy to blokowanie gospdarcze i infrastrukturalne.
@pelikan
2024-02-10 18:14:56
a to zły rząd Morawieckiego bo przecież mógł zabrać pieniądze z tunelu pod Świną jak to zrobił rząd Donalda Tuska
Zabawne
2024-02-10 18:13:36
Zacytowałbym poślicę Filiks ale cenzura mnie wytnie bo cytat naruszałby regulamin forum...
Rybak z Gryfina
2024-02-10 18:07:45
Ktoś nas pytał ile osób w gryfińskiej spółdzielni rybackiej regalica straci pracę i w firmach, które z nią współpracują? co im zaproponujecie politycy z PO i partii Hołowni. Lansujecie swój pomysł nie licząc się z ludźmi.
Mirek
2024-02-10 18:02:33
Międzyodrze ma się dobrze więc czem chcą parkiem zamknąć rozwój Szczecina?
pelikan
2024-02-10 16:50:28
Rząd Morawieckiego zabrał pieniądze przeznaczone na Park!!! Cp na to Bogucki, który udaje, że nic nie wie na ten temat?
Jazon
2024-02-10 16:39:31
Platforma na życzenie Berlina, zaczyna jawnie blokować rozwój Szczecina, .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA