czwartek, 04 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Powstanie Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

Powstanie Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

Powstanie Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających
Data publikacji: 2018-10-03 09:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:21
Wywietleń: 1484 354316

Akademia Morska w Szczecinie inwestuje w innowacje i rozwój infrastruktury naukowo-badawczej w obszarze gospodarki morskiej. Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających ma być otwarte w grudniu 2021 roku. Wartość inwestycji to blisko 30 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 18 mln zł otrzyma ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Wczoraj podpisano umowę gwarantującą przekazanie wsparcia.

Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających powstanie przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie. Będzie to jeden z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w Europie. Umowę gwarantującą przekazanie wsparcia podpisali wczoraj zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz oraz rektor AM prof. Wojciech Ślączka. Budowa CEOP ruszy w styczniu 2019 r.

– Jestem przekonany, że Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających wzmocni infrastrukturę badawczą naszych zachodniopomorskich uczelni – powiedział marszałek i dodał, że Akademia Morska w Szczecinie to jeden z najbardziej sprawdzonych beneficjentów wśród uczelni.

W Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających znajdą się specjalistyczne stanowiska laboratoryjne, które połączą różne dziedziny badawcze z obszaru gospodarki morskiej, m.in. inżynierię ruchu morskiego, systemy pozycjonowania, manewrowanie statkiem czy nawigację satelitarną. Powstaną też wielkoskalowe modele redukcyjne statków, czyli miniatury jednostek, pozwalające prowadzić obserwacje odnoszące się później do ich funkcjonowania w praktyce. Prowadzone będą badania dotyczące transportu, logistyki, prognozowania kartograficznego, górnictwa morskiego czy wielkogabarytowych konstrukcji wodnych i lądowych. Oferta usług badawczo-rozwojowych zostanie dostosowana do potrzeb rynku i przedsiębiorców. Dzięki tej inwestycji Akademia Morska w Szczecinie będzie mogła konkurować z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, oferującymi podobne rozwiązania.

– To nasz największy projekt, który będziemy realizować w obszarze badawczo-rozwojowym – wyjaśnił prof. Wojciech Ślączka, rektor szczecińskiej AM. – Pieniądze pozwolą na zbudowanie zintegrowanego Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających, począwszy od nowego budynku przy ul. Dębogórskiej. Centrum pozwoli nam rozwijać nasze pomysły na automatyzację statków. Będziemy prowadzić badania nad polskim statkiem autonomicznym.

W CEOP znajdzie się najnowocześniejsza aparatura w Europie. Funkcją wyróżniającą szczeciński ośrodek będzie też szeroki dostęp do wyników badań poprzez technologie informacyjne i komunikacyjne oraz możliwość realizacji badań przez użytkowników zewnętrznych.

Centrum ma zostać otwarte w grudniu 2021 r.

Przypomnijmy, że podobny ośrodek, pod nazwą Naukowo-Badawcze Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających, planowano utworzyć już wcześniej. Pięć lat temu AM kupiła w tym celu od miasta nieruchomości (za 1 proc. ich wartości). Zakładano, że inwestycja, której wartość szacowano wtedy na ponad 70 mln zł, zostanie zrealizowana w ciągu 4 lat. Tamten projekt miał już pozwolenie na budowę, podobnie jak Polski Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego, mający powstać obok. Uczelnia starała się wówczas o dofinansowanie rządowe i unijne obu inwestycji.

(ek)

Fot. UMWZ

Na zdjęciu od lewej: Umowę podpisali prof. Wojciech Ślączka i marszałek Olgierd Geblewicz

Komentarze

:)
@poznaniak:jakie miasto takie centrum :)
2018-10-03 17:53:15
APryk
A to ciekawe bo z jednostek plywajacych jest PZM i kilka holownikow - dla kogo jest ten platformersko-biurokratyczny twór? Kosztowny zapewnie
2018-10-03 14:56:49
Zgłaszam nasze Floating Garden i Floating Shit.
.
2018-10-03 13:45:12
$
Już zacierają ręce :)
2018-10-03 12:05:00
poznaniak
W Poznaniu też mamy centrum obiektów pływających na jeziorze Malta. Jak prawdziwi europejczycy wynajmujemy tam sprzęt pływający. Ja ostatnio pływałem na dętce od Jelcza a zamożniejsi mają własne plastikowe wanienki.
2018-10-03 10:42:34

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie