Jedną z największych obecnie inwestycji oświatowych w Szczecinie jest prawie 20-milionowa budowa nowoczesnej hali sportowej w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych. Właśnie przy ul. Racibora rozpoczął się montaż zadaszenia tego obiektu.
Budowa hali sportowej, z której korzystać będą uczniowie technikum to jedna z wielu inwestycji oświatowych, realizowanych obecnie w Szczecinie i należąca do zdecydowanie największych. Powstający w mieście nowy obiekt będzie pełnił funkcję szkolnej sali sportowej z trybunami, znajdzie się w nim także sala ćwiczeń i siłownia. Budynek będzie miał również szatnie, pomieszczenia dla instruktorów, personelu i obsługi, sanitariaty oraz wydzieloną część magazynową i techniczną.
Jak zauważa Piotr Zieliński, rzecznik miasta ds. inwestycji, stan zaawansowania prac budowlanych jest bardzo duży. Wykonane zostały już wszystkie roboty murowe oraz żelbetowe, a także zewnętrzne instalacje wodne i kanalizacyjne. Kolejnym etapem prac jest montażem konstrukcji dachu, który właśnie się rozpoczął. Głównym elementem zadaszenia są dźwigary z drewna klejonego. Długość każdego z nich wynosi 35 m, a waga - około 13 ton. Do montażu dźwigarów używany jest dźwig kołowy, ustawiony w obrębie przyszłego boiska wewnątrz powstającego budynku. Zamknięcie budynku od góry pozwoli na kontynuację prac. Jak informuje rzecznik w lutym powinno rozpocząć się wykonywanie pokrycia dachu, a także montowanie okien.
Obiekt zostanie dostosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym celu wejście do budynku będzie umieszczone na poziomie terenu. Przemieszczanie się wewnątrz obiektu znacząco ułatwi winda przystosowana do przewożenia osób na wózkach inwalidzkich, a także kontrastowe i czytelne wnętrze ułatwiające orientację. Toalety będą dostosowane dla osób poruszających się na wózkach. Na trybunach znajdą się miejsca z dobrą widocznością.
Dodatkowo, budynek zostanie wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, a w przejściach pojawią się czytniki kart zbliżeniowych. Zainstalowany zostanie także system sygnalizacji włamania i napadu, w którym zastosowano czujki zbicia szyby i czujki ruchu. W obiekcie zostanie zamontowany monitoring. Nowa hala będzie pozyskiwała energię słoneczną na własne potrzeby. Dlatego na dachu zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy maksymalnej 36,6 kWp, co pozwoli na wyprodukowanie średnio 32054 kWh energii w skali roku.
Wykonawcą inwestycji jest firma Lepiko Sp. z o.o. Koszt budowy hali to ponad 19,7 mln zł brutto. Nadzór nad inwestycją sprawuje Wydział Inwestycji Miejskich UM Szczecin. ©℗
(el)
Fot. UM Szczecin