Piątek, 27 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Powstaje plan ogólny dla Szczecina. Czas na uwagi i propozycje od mieszkańców

Data publikacji: 14 lipca 2024 r. 10:58
Ostatnia aktualizacja: 15 lipca 2024 r. 15:42
Powstaje plan ogólny dla Szczecina. Czas na uwagi i propozycje od mieszkańców
Ustalenia zawarte w planie ogólnym będą uwzględniać uwarunkowania rozwoju przestrzennego gminy. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Do 30 września mieszkańcy mają czas by złożyć swoje uwagi i propozycje do tworzonego planu ogólnego dla Szczecina. Ustalenia zawarte w tym dokumencie będą uwzględniać uwarunkowania rozwoju przestrzennego gminy, czyli wskażą, co i jak można budować w poszczególnych częściach miasta.

– Plan ogólny to dokument planowania przestrzennego stanowiący akt prawa miejscowego i bazę w zakresie ustalania przeznaczenia terenu, określenia sposobu zagospodarowania i warunków zabudowy w sporządzanych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz stanowiący podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy – informuje Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta.

Obejmie on obszar całej gminy, z wyłączeniem terenów zamkniętych innych niż ustalane przez ministra właściwego do spraw transportu. Ustalenia w nim zawarte będą uwzględniać uwarunkowania rozwoju przestrzennego gminy.

Swoje uwagi i propozycje do tego planu mogą zgłaszać mieszkańcy.

– Z uwagi na zakres sporządzanego dokumentu zbieranie wniosków mieszkańców potrwa do 30 września – zaznacza Sylwia Cyza-Słomska.

Zainteresowani mogą je składać w formie papierowej na adres: Biuro Planowania Przestrzennego Miasta w Szczecinie ul. Szymanowskiego 2, 71-416 Szczecin lub w postaci elektronicznej poprzez pocztę elektroniczną na adres: bppm@um.szczecin.pl, lub za pomocą platformy ePUAP Biura Planowania Przestrzennego Miasta.

Podpisany wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby oraz adres poczty elektronicznej, o ile wnioskodawca taki posiada, a także informację czy wnioskodawca jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem.

Plan ogólny musi ustalać: strefy planistyczne, w tym ich profil funkcjonalny (określenie sposobu zagospodarowania poszczególnych terenów), gminne standardy urbanistyczne (określenie maksymalnej nadziemnej intensywności zabudowy, maksymalnej wysokości zabudowy, maksymalnego udziału powierzchni zabudowy oraz minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej).

– Zawarte w planie ogólnym podstawowe ustalenia urbanistyczne oraz ich odniesienie do wydawanych decyzji o warunkach zabudowy pozwolą na kontynuację polityki rozwoju miasta w sposób zrównoważony i harmonijny tak, jak to zakłada ustawodawca – zwraca uwagę Sylwia Cyza-Słomska.

Bieżące informacje o planie ogólnym oraz innych aktach planowania przestrzennego, wzory pism i przykłady wypełnionych formularzy (wniosków lub uwag) oraz materiały instruktażowe można znaleźć na stronie internetowej: www.bip.um.szczecin.pl

Nie tylko Szczecin pracuje nad swoim planem ogólnym. W ramach reformy planistycznej każda gmina w Polsce ma obowiązek sporządzić taki dokument. Zastąpi on dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z ustawą, plan ogólny powinien zostać uchwalony do końca 2025 roku. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego utraci swoją moc 31 grudnia 2025 r. Dokument zostanie sporządzony w formie cyfrowej, będzie się składał z danych przestrzennych oraz uzasadnienia.

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Stop !
2024-07-15 17:31:14
Niewątpliwie ktoś oszalał. Czy teraz mam dla każdego parku składać wniosek, że ma być w nowym planie nadal terenem zieleni, bo jak nie, to grono urzędniczo deweloperskie może co niektóre parki wykosić pod zabudowę? Jak to sobie ktoś do jasnej cholery wymyślił??!
ZDZIWIONY
2024-07-15 16:17:28
Kolejne tzw konsultacje, które nic nie wnoszą. Przekonałem się i tym już kilka razy. Jesten pewien, że już istnieje taki plan ... a uwagi mieszkańców są potrzebne jedynie do legitymizacji podjętych już decyzji, czy zamierzeń. Wide kino PIONIER
Stop !
2024-07-15 15:18:00
Są na mieście słuchy że deweloper dostanie część Parku Żeromskiego wokół Hotelu Park ! Otworzono włąsnie furtke tymi konsultacjami na taie zmiany ....
Realia
2024-07-15 13:39:12
Jaki plan,jakie ustalenia?Ta mieścina wygląda jak jedna wielka,chaotyczna zabudowana nora.
Pytanko na czasie
2024-07-15 07:59:23
Te mieszkania modułowe dla osób wywłaszczanych z własnych mieszkań z powodu braku pieniędzy na remont (dyrektywa wywłaszczeniowa UE), o których wspominała osoba ministerialna Hennig Kloska (czy jak jej tam), to w jakiej strefie urbanistycznej są planowane? Jeszcze w mieście, czy już poza?
@Anna2
2024-07-14 22:36:58
Czy jak mieszkam na ulicy pełnej domków jednorodzinnych, to mam mimo to wnioskować, żeby moją ulicę ujęto jako strefę zabudowy jednorodzinnej czy to rozumie się samo przez się? A co to w ogóle znaczy strefa zabudowy jednorodzinnej? To co ja myślę na chłopski rozum, czy jest inne znaczenie? To jest pseudodemokracja. Zdecydują grupy nacisku i urzędnicy, którzy wolą rozmawiać z deweloperem niż z "plebsem".
@Anna1
2024-07-14 22:29:00
Podziwiam twoją wiarę w UE i że jej procedury mają podkreślać twoją podmiotowość, a nie zorganizowanych grup interesu, a że mówimy o miastach, to możemy je nawet uściślić do deweloperki. Te procedury są tworzone, żeby stworzyć podstawę prawną dla z góry zamierzonych przekształceń. 13 stref planistycznych, konieczność geodezyjnej lokalizacji... jak zwykły niezwiązany z urbanistyką, architekturą, geodezją obywatel ma się w tym odnaleźć??
Anna
2024-07-14 21:22:29
Jest okazja by zakonczyc ukladowy sposob wydawania patopozwolen an budowe, tylko dlatego, ze Unia Europejska wymusza standardy uwzgledniajace interes mieszkancow. W wielu miastach jest prowadzona kampania informacyjna, w Krakowie mieszkancy zlozyli 14.000 wnioskow. Jest narzedzie by pokazac urzednikom co maja wykonac a nie odwrotnie i to prawnie wymuszony przez bycie w EU i ma to znaczenie wieksze o pisanoa komentarzy w internecie, co jest bezcelowe. Zatem wysylac wnioski!
Mieszkaniec
2024-07-14 19:48:43
Jest to podpucha .Zrobią i tak jak będą chcieli "pato deweloperzy"bo oni rządzą tym miastem.Później oczywiście odtrąbią że były konsultacje Podobnie jak z planami przebudowy Placu Orła Białego Mieszkańcy mogą protestować i tak nic nie wskórają.Takie są realia w tym mieście :(
tra-ta-ta-ta
2024-07-14 19:15:55
Wiecie o co tak naprawdę chodzi? O likwidację ogródków działkowych w miastach, bo deweloperka już tupie, żeby te tereny przejąc, zabetonować, zarobić. Nieudolni włodarze zadłużonych miast, którym wiecznie brakuje pieniędzy na wszystko też są zainteresowani. Tym bardziej, że po przeciwnej stronie mają przeważnie emerytów, których działka trzyma przy życiu. Jak przestanie trzymać, to ZUS też będzie zadowolony. A my dostaniemy miasta, w których nie da się żyć.
Beton
2024-07-14 16:51:42
Wystarczy Noe wciskać w każdy skrawek zieleni czy teren ogródków działkowych możliwości zabudowy to mieszkańcy nie będą mieć uwag.Nie powszechnej betonozie i blokowiskom bez miejsc parkingowych
Migranci
2024-07-14 11:54:03
Migranci w roku 2026 czy są też w tym brani pod uwagę ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA