Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Powrót szpitali do normalnego trybu pracy. Gdzie trafią chorzy z koronawirusem?

Data publikacji: 20 maja 2020 r. 13:08
Ostatnia aktualizacja: 21 maja 2020 r. 09:36
Powrót szpitali do normalnego trybu pracy. Gdzie trafią chorzy z koronawirusem?
 

Szpital Wojewódzki przy ul. Arkońskiej w Szczecinie od 1 czerwca będzie miał prawie wyłączność na leczenie pacjentów z koronawirusem w województwie zachodniopomorskim. Wyjątkiem będą pacjenci z COVID-19 z chorobami psychicznymi, który będą leczeni w Wałczu oraz pacjentki rodzące z koronawirusem hospitalizowane w szpitalu w Zdrojach.

Wojewoda zachodniopomorski zorganizował w środę wideokonferencję z udziałem dyrektora zachodniopomorskiego NFZ Piotra Brombera, konsultanta wojewódzkiego ds. chorób zakaźnych prof. Miłosza Parczewskiego oraz dyrektorów szpitali: wojewódzkich ze Szczecina – Małgorzaty Usielskiej, Koszalina - Andrzeja Kondaszewskiego, szpitala w Zdrojach – Łukasza Tyszlera, PSK1 - Konrada Jarosza oraz szpitala wojskowego z Wałcza – płk Andrzeja Bobruka. Spotkanie dotyczyło sytuacji epidemicznej w województwie i organizacji powrotu szpitali do trybu normalnej pracy.

Od pandemii do stanu epidemii

- Rozpoczynamy stopniowy proces transformacji systemu pracy zachodniopomorskich szpitali z fazy pandemii w kierunku stanu endemii – mówił wojewoda Tomasz Hinc - W świetle niewielkiej liczby dziennych potwierdzonych zachorowań i coraz większej dziennej liczby ozdrowieńców, możliwe jest stopniowe zmniejszanie ilości łóżek zarezerwowanych dla pacjentów z COVID-19 oraz miejsc w izolatoriach.

Pacjenci z całego województwa zachodniopomorskiego ze stwierdzoną chorobą COVID-19 będą od 1 czerwca 2020 r. leczeni w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, a Szpital Wojewódzki w Koszalinie zostanie zwolniony z obowiązku leczenia chorych z koronawirusem. Pacjenci z COVID-19 z chorobami psychicznymi leczeni będą w Wałczu, pacjentki rodzące z koronawirusem będą hospitalizowane w szpitalu w Zdrojach.

Mamy niską śmiertelność na COVID-19

Prof. Miłosz Parczewski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, podkreślał, że sytuacja na Pomorzu Zachodnim z epidemicznej zmienia się na endemiczną, śmiertelność na Pomorzu Zachodnim jest jedną z najniższych w kraju, a nasi lekarze leczyli najcięższe stany chorobowe u pacjentów.

- Możemy rozpocząć powrót do pełnej działalności pozostałych szpitali, które dotąd aktywnie wspierały szpital monoprofilowy jednoimienny, przejmując pacjentów z innymi schorzeniami – dodał wojewoda Tomasz Hinc. – Doświadczenia, które były udziałem całej zachodniopomorskiej służby zdrowia, systemu ratownictwa medycznego, służb epidemiologicznych i państwowych podczas ostatnich miesięcy na pewno zaprocentują w przyszłości, jeśli, czego sobie nie życzymy, nadeszłaby kolejna fala zachorowań.

W szpitalach pozostanie obowiązek wstępnej segregacji pacjentów pod kątem zagrożenia wystąpienia koronawirusa, a ich powrót do normalnego trybu pracy mają koordynować dyrektor zachodniopomorskiego oddziału NFZ oraz prof. Miłosz Parczewski wspólnie z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW.

(ip)

Fot. SPWSZ w Szczecinie

Na zdjęciu: szpital przy ul. Arkońskiej w Szczecinie od 1 czerwca będzie miał prawie wyłączność na leczenie pacjentów z koronawirusem.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ad. pyt. w tytule
2020-05-20 18:03:31
Dokąd trafią z koroświrusem ? Może do Szwecji ? Tam podadzą im morrfine i pawulon ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA