Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Powiększać strefę?

Data publikacji: 06 lipca 2016 r. 10:40
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:08
Powiększać strefę?
 

Kilka dni temu na naszych łamach opublikowaliśmy list czytelnika, który protestuje przeciwko rozszerzeniu strefy płatnego parkowania w Szczecinie. Takie zamiary mają władze miasta. Sprawa jest dyskusyjna, ale np. ci, co wykupili abonamenty, chcą parkować w centrum i są za powiększeniem strefy. Dziś mamy dziwną sytuację, że na obrzeżach strefy powstała bezpłatna „strefa” tych, co nie chcą płacić za parkowanie. Zostawiają samochód poza strefą i idą do pracy czy szkoły. Taka sytuacja ma miejsce chociażby na ul. Bohaterów Warszawy, Pocztowej czy Jagiellońskiej. Kiedyś były to płatne miejsca parkingowe.

Narzekają tutejsi handlowcy i gastronomicy, bo klienci nie mają gdzie zaparkować aut. Nie mają także miejsca na parkowanie mieszkańcy. Sytuacja wymaga zmian. Może ktoś powiedzieć, że jak strefa „dojedzie” na Bohaterów Warszawy, to bezpłatne parkowanie przesunie się dalej. Wątpliwe – wystarczy popatrzeć na zatłoczoną dziś ul. Jagiellońską (pod górkę), Strzeleckiego czy też 5 Lipca. Płacić trzeba będzie na wielu okolicznych uliczkach wokół Wałów Chrobrego i wokół Trasy Zamkowej. Tam dziś kwitnie parkingowa partyzantka. Kto pierwszy przyjedzie, ten parkuje, często wbrew przepisom i na trawnikach. Czytelnik pisze, że chce bezpłatnego parkowania na Jasnych Błoniach, ale jakoś nie chce zrozumieć, że tam przez 8 godzin stoją m.in. prywatne samochody urzędników magistratu. Podobnie jak na okolicznych uliczkach. Sztuką jest zaparkowanie przed sądem na Piotra Skargi, bo to są miejsca bezpłatne. Bez problemu parkujemy na pobliskiej Królowej Korony Polskiej, ale tam trzeba płacić.

Mam już dosyć słuchania o jakichś potężnych parkingach przy pętlach komunikacji miejskiej. Tam mamy rzekomo zostawiać samochód i jechać dalej autobusem czy też tramwajem. Być może będzie szybciej (są buspasy czy też wydzielono torowisko), ale przecież wiele osób rozwozi rodzinę do szkoły, przedszkola czy też do pracy. Oni nie zrezygnują z auta.

Mirosław KWIATKOWSKI

Fot.:R.PAKIESER (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pocztowa - przywrócić strefę !
2016-08-13 12:02:06
Była strefa - był porządek. To nie parking miejski. Ludzie tu też mieszkają. Ja płaciłam za abonament na rok i miałam miejsce. Jak gościu musi wrzucić 1 zł za parking to wielce oburzony. Stać go na samochód i paliwo to cie stać na parking!
Zofia
2016-07-07 09:36:16
Potwierdzam "wkurzenie" mieszkańców ul.Pocztowej. Mieszkam tam 20 lat i pamiętam jak była tam najtańsza strefa. Mieszkańcy mieli gdzie parkować. Teraz stoją tam samochody od 8:00 do 17:00 z innych dzielnic miasta (ZPL) oraz Stargardu, Gryfina. Oczywiście każdy ma prawo parkować gdzie chce, ale pozostawianie samochodu "na cały dzień" na okolicznych ulicach dezorganizuje również pracę usług i handlu w okolicy, o mieszkańcach nie wspominając. Dla przyjezdnych miejsca parkingowe (bezpłatne) powinny być poza ścisłym centrum (najdroższa" strefa) i poza okolicznymi ale blisko usytuowanymi ulicami, dlatego najlepszym rozwiązaniem były 3 strefy, jak już koniecznie ktoś chciał lub musiał parkować dłużej niż 2 godziny mógł to zrobić w strefie "najtańszej". Teraz blokowanie ulic Pocztowej, Bol. Śmiałego, Ściegiennego, 5-go Lipca, Strzeleckiej i Jagiellońskiej jest permanentne tylko dlatego że płacić nie trzeba.
jjll
2016-07-07 09:12:47
@JA - na hasło Berlin, odzew: zbuduj U-bahn, S-bahn, Ring (by wywalić tranzyt z centrum), wtedy popraw punktualność komunikacji tramwajowej i autobusowej.Życzę miłych przemyśleń na przystanku "Nowy Świat" w listopadowy wieczór.
Nie dla nielegalnych opłat w SPP w Szczecinie
2016-07-06 20:45:54
Większość narzekających to albo lenie albo tchórze. Nie dziw sie więc że zostaniesz sam. No może nie do końca sam ale na pewno to grono wielkie nie będzie. Większość psioczy i narzeka lecz gdy przychodzi do działania to głowę w piasek wsadzą. Lecz gdy sie coś wywalczy, wszyscy łapki wyciągną. Szkoda twojego zdrowia. Działaj jedynie dla siebie. Jacy ludzie takie miasto.
JA
2016-07-06 19:54:28
Wszyscy szukają miejsc bezpłatnych także nie oszukujmy że jak powstaną płatne garażowce to nagle zniknie problem parkowania. Trzeba się nauczyć że samochód w mieście jest luksusem za który trzeba dopłacić, takie czasy. Na Szczecin narzekacie ale jak jedziecie do Berlina to na pierwszej stacji na Autobahnie szukacie zielonej naklejki żeby mandatu nie dostać, prawda? Ot mali malkontenci. Aha, i nie gadajcie głodnych kawałów że w 4 osoby do miasta jeździcie bo jak stoję w aucie na światłach to każdy w aucie jest sam i gada do radia. Na światłach w samochodach stoi np 15 osób a żądania do przestrzeni mają jakby ich tam miliony było, mam nadzieję że moje dzieci już nie będą żyć w świecie gdzie samochód jest wyznacznikiem luksusu i to on determinuje miejską urbanistykę, a jak nie to chyba trzeba będzie się zawinąć z interesem do Skandynawii :) Pozdrawiam rozgoryczonych, więcej ruchu na świeżym powietrzu to będziecie spokojniejsi :)
Kiedyś były to płatne miejsca parkingowe.
2016-07-06 17:27:55
...ale teraz nie są. Dla czego ?? Gabinet ........byłego ministra zdrowia jest właśnie przy tej ulicy. Coś dodać czy coś ująć ???? już nawet nie pytam
mik
2016-07-06 17:02:14
Najprościej zlikwidować strefę. Jak jej nie było miejsce parkingowe znalazło się zawsze (niekoniecznie blisko celu), no i co najważniejsze: nie trzeba było płacić.
Nie dla nielegalnych opłat w SPP w Szczecinie
2016-07-06 15:50:04
Nie dla nielegalnych opłat w SPP w Szczecinie - FACEBOOK Szukaj na Facebooku Pobierz naszą "KARTE PARKINGOWĄ" i parkuj za darmo !!! W Szczecinie w SPP w wielu miejscach i tak można parkować za darmo. Od 14 lut 2014 miejsce parkinkowe na ktorym mozna pobierać oplaty musi być zonaczone jednoczesnie znakami pionowymi i poziomymi Na odnowionej Niepodległości można parkować za darmo cały rok !!! I nie tylko tam. Płatne miejsce parkingowe od 14 lutego 2014 musi być oznaczone jednocześnie znakami pionowymi i poziomymi (nie z kostki tylko linią) . Opinia z ministerstwa "Wprowadzenie strefy płatnego parkowania wymaga zastosowania znaków drogowych oznaczających wjazd i wyjazd ze strefy oraz oznaczających miejsca postojowe - mówi Piotr Popa, rzecznik MIR. - Miejsce postojowe powinno być oznakowane zarówno znakami pionowymi (D-18 „parking”, D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” lub D-18b „parking zadaszony”) jak i poziomymi (P-18„stanowisko postojowe”, P-19 „linia wyznaczająca pas postojowy”, P-20„koperta” lub w przypadku stanowisk postojowych dla osób niepełnosprawnych P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”).Postój pojazdu w strefie płatnego parkowania na tak wyznaczonym miejscu obliguje do opłaty za parkowanie, zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych."
Trochę wkurzony
2016-07-06 15:16:28
Jestem mieszkańcem ul.Pocztowej róg Jagiellońskiej.Ja oraz moi sąsiedzi jesteśmy jak najbardziej za powrotem SPP na ul. Pocztową.Szlak człowieka trafia jak krąży codziennie ok.40 minut po okolicy ,żeby znaleźć wolne miejsce do parkowania. Na dodatek właściciel firmy wypożyczającej samochody codziennie zajmuje kilka miejsc parkingowych na ulicy.Oczywiście robi to rotacyjnie.Jak jeden z jego samochodów wyjeżdża to na jego miejsce stawia inny.Jak była Strefa Płatnego Parkowania to samochody stawiał na terenie myjni oraz warsztatów.Inny problem to wywóz śmieci.Z powodu braku miejsca kierowcy parkują na wyjazdach z bram (pomimo zakazu wiszącego na nich)i przez to nie pozwalają na dotarcie pojemników ze śmieciami na pas drogowy gdzie stoi śmieciarka.Są dni ,że toniemy w śmieciach.
gość
2016-07-06 13:30:57
Pan redaktor napisał ale tak by niczego nie napisać. Jaki jest wiec pański poglad na strefę i jej rozszerzenie? Bo wiadomo tylko że ma pan abonament i reszta pana nie obchodzi.
Gargamel
2016-07-06 12:24:46
SPP to zwyczajny parapodatek od posiadania samochodu. Kolejny sposób na wyciągnięcie pieniędzy od kierowców. Nie ma znaczenia czy strefa będzie rozszerzona czy nie. Jeśli ktoś dojeżdża do pracy samochodem, to i tak zostawi auto na 8 godzin blokując miejsce parkingowe. Rotacja to mit którym władzunia mydli oczy mieszkańcom. Różnica jest tylko taka, że ten który zapłaci ma większe szanse zaparkować bliżej miejsca pracy i mniejsze szanse na mandat za złe parkowanie.
Zakazać wjazdu do centrum samochodom starszym niż 10 lat
2016-07-06 11:29:16
i od razu będzie więcej miejsca
df
2016-07-06 11:16:55
Zamiast rozszerzać strefę - zbudować w centrum 3-4 parkingowce "z prawdziwego zdarzenia" każdy po kilkaset miejsc i załatwić problem braku miejsc parkingowych. Na razie zamiast podejść do sprawy merytorycznie miasto wydaje pieniądze na oszołomskie pomysły
Rom
2016-07-06 10:52:03
Redaktorze, może jakieś konkretne propozycje?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA