Niedziela 23 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Poszukując odkryć

Data publikacji: 2017-02-12 13:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:28
Poszukując odkryć
 

Wiedzą, co znajduje się w zalanych kopalniach, jeziorach, jaskiniach. Swą tajemną wiedzą podzielili się z uczestnikami spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP „Pomorze Zachodnie” w Szczecińskim Inkubatorze Kultury.

Poszukiwacze ze Szczecina to kilkuosobowa grupa nurków-pasjonatów, którzy od 2015 roku penetrują zbiorniki wodne i obiekty lądowe. Podczas środowego spotkania zaprezentowali filmy ze swoich akcji eksploracyjnych. Pokazali również zdjęcia nieodkrytych miejsc i sprzęt służący im do nurkowania w rozmaitych zbiornikach. Interesująco opowiadali o swych wyprawach.

– Kilka lat temu w Jeziorze Szmaragdowym widziałam półtorametrowego suma europejskiego. Podczas niedawnego nurkowania liczyłam na to, że to się powtórzy, ale niestety, tym razem nie udało się go spotkać, choć wiem, że tam żyją – opowiadała ichtiolog Natalia Kasowska.

Podczas spotkania nurkowie mówili o tym, że do każdej akcji przygotowują się także od strony historycznej. Są bowiem miłośnikami historii najnowszej. Najbardziej interesuje ich tajemnica, jaką dany obiekt skrywa. Jednak, jak podkreślali, miejsce historycznych eksponatów jest w muzeum. Dotychczas udało im się spenetrować m.in. Jezioro Szmaragdowe, Jezioro Głębokie, zbiorniki w dawnym Wiskordzie oraz po byłej cegielni. Przyznali, że jest to pasjonujące, ale także niebezpieczne. Wielokrotnie bowiem w tych miejscach natknęli się na niewypały z czasów drugiej wojny światowej. Widywali także wojenne samoloty i śmigłowce. Twórcy programu Zanurzenie dokumentują wszystkie swoje akcje. Ich filmy są dostępne na www.zanurzenie.tv oraz www.zanurzenie.pl

(el)

Fot. Marcin KUBERA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Hańbą jest
2017-02-12 21:15:10
że do dziś nie odwodniono zalanych podziemi fabryki chemicznej w Policach. Podobno też dworzec wrocławski jest częściowo zalany...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA