Każdego roku za sprawą świątecznej tradycji tylko w naszym kraju pod topór idzie blisko 5 milionów choinek. Aby ocalić z globalnej zagłady choć część z nich, zrodził się nowy trend: „wypożycz - nie ścinaj". W wielu europejskich miastach z powodzeniem, od lat, funkcjonują wypożyczalnie świerków, jodeł i sosen. O ile np. warszawiacy mogą już korzystać z tak ekologicznej alternatywy, o tyle szczecinianie wciąż są zdani na… poświąteczne opadanie igieł.
Żywot świątecznych drzewek jest krótki - są piękne zaledwie przez parę tygodni. Gdy zaczną usychać, nie pomogą nawet najefektowniejsze bombki i łańcuchy. Opadające z igieł przestają zdobić, tylko zaczynają szpecić mieszkania. Wówczas trzeba się z nimi rozstać.
W Szczecinie choinki można oddawać nieodpłatnie do jednego z ekoportów (ul. Leszczynowej, Helskiej, Kołbackiej, Gdańskiej, Dworskiej, Firlika, Górnej, Arkońskiej).. Zarówno te naturalne, jak i sztuczne. Pierwsze z nich można też wrzucać do pojemników na odpady biodegradowalne. Albo - jak zachęca magistrat i Ecoszczecin - ustawiać przy pojemnikach, w których gromadzone są odpady komunalne. Wówczas, zgodnie z harmonogramem opracowanym przez urzędników miasta, będą wywożone zarówno z zabudowy jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej.
- Choinki wystawione do odbioru są traktowane jako frakcja odpadów biodegradowalnych, muszą być pozbawione wszelkich lampek i ozdób, w tym wykonanych z tworzyw sztucznych, papieru, metalu, szkła. Nie mogą być również owinięte streczem - informuje magistrat.
Odbiór choinek - tradycyjnie - rozpoczyna się w styczniu, a potrwa do końca lutego. Harmonogram jest dostępny na stronie: ecoszczecin.pl/aktualnosci/Harmonogramy-odbioru-naturalnych-choinek_492
- Odbywać się będzie jeden raz w tygodniu w zabudowie jednorodzinnej oraz dwa razy w tygodniu w zabudowie wielorodzinnej, po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym do Urzędu Miasta (91 435 1199), lub mailowo na adres: gospodarka_odpadami@um.szczecin.pl - przekazuje Ekoszczecin.
Choinki będą odbierane z terenu miasta, podzielonego na cztery strefy: SEKTOR I (Osiedla: Głębokie - Pilchowo, Osów, Warszewo, Bukowo, Stołczyn, Skolwin, Golęcino - Gocław, Żelechowa, Niebuszewo, Niebuszewo - Bolinko, Drzetowo - Grabowo, Arkońskie - Niemierzyn), SEKTOR II (Osiedla: Krzekowo - Bezrzecze, Zawadzkiego - Klonowica, Pogodno, Świerczewo, Gumieńce, Pomorzany), SEKTOR III (Osiedla: Łękno, Śródmieście - Północ, Turzyn, Centrum, Śródmieście - Zachód, Stare Miasto, Nowe Miasto, Międzyodrze - Wyspa Pucka), SEKTOR IV (Osiedla: Żydowce - Klucz, Podjuchy, Zdroje, Dąbie, Załom - Kasztanowe, Wielgowo - Sławociesze - Zdunowo, Płonia - Śmierdnica - Jezierzyce, Kijewo, Majowe, Słoneczne, Bukowe - Klęskowo).
Konieczność wywozu choinki można również zgłaszać bezpośrednio do podmiotów obsługujących daną nieruchomość. Telefonicznie lub mailowo: Sektor I - gabaryty.szczecin@remondis.pl lub tel. 91 43 10 834, Sektor II -magdalena.stefanska@sitapolska.com.pl tel. 515-224-313 lub 91 4831152 wew. 106, Sektor III - gabaryty.szczecin@remondis.pl lub tel.: 91 43 10 834, Sektor IV - choinki@mpo.szczecin.pl lub tel. nr 91 46 23 977 lub 91 46 23 976.
- Natomiast odbiór choinek sztucznych odbywa się w trybie przewidzianych dla odpadów wielkogabarytowych - informuje Ekoszczecin.
(an)
Fot. Robert Wojciechowski (arch.)