środa, 23 stycznia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Posejdon rośnie w oczach

Posejdon rośnie w oczach [GALERIA, FILM]

Posejdon rośnie w oczach
Data publikacji: 2018-05-19 07:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:39
Wywietleń: 3119 328240

Nowy-stary Posejdon rośnie w oczach. Ta największa obecnie szczecińska budowa ma szansę stać się kolejnym symbolem miasta, jak filharmonia czy Muzeum „Przełomy".

Kilka miesięcy temu spotkanie z dziennikarzami zorganizowano na właśnie ukończonej kondygnacji minus dwa. W piątek przedstawiciele spółki Porto budującej „Posejdon Office", czyli kompleks biurowo-hotelowo-usługowy przy Bramie Portowej w Szczecinie, zaprosili przedstawicieli mediów na briefing na... czwartym piętrze - a w części od strony ul. Partyzantów i Kaszubskiej „Posejdon" sięgnął już siódmego piętra! Tempo prac jest więc imponujące.

Jeśli tak dalej pójdzie nowy „Posejdon" zostanie oddany do użytku o czasie, czyli, tak jak zapowiadano, jesienią 2019 r. Największy kompleks biurowo-hotelowo-usługowy w Szczecinie łącznie z mającymi tu w przyszłości działać kawiarniami i sklepami zaludni się więc za niecałe półtora roku.

Budowlańcy prowadzą prace na dwóch frontach: wewnątrz istniejącego budynku, gdzie jest właśnie podnoszona nośność stropów i dachu, na którym powstanie taras oraz w obrębie nowo budowanej części kompleksu. Tu wykańczana jest konstrukcja siódmej kondygnacji. A jak się dowiedzieliśmy, na przełomie czerwca i lipca wykonawca zamierza zakończyć prace na dziewiątym piętrze.

Już na pierwszy rzut oka widać, że to wielka budowa. Całość zajmie cały kwartał ograniczony ulicami: Partyzantów, Kaszubska, 3 Maja i Brama Portowa. Kompleks składać się będzie ze „starego" budynku „Posejdona" (czyli słynnego dawnego szczecińskiego „PDT”) i nowych skrzydeł - całość przekroczy 50 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Większość przeznaczona ma być na powierzchnie biurowe. Znajdzie się jednak również miejsce na wielkie centrum kongresowe (mogące pomieścić blisko tysiąc osób) i dwa hotele Marriotta. Pierwszy – czterogwiazdkowy – dla biznesu pod marką Courtyard i drugi – trzygwiazdkowy – Moxy, dla wymagającego turysty. Oba hotele zajmą prawie 12 tys. mkw. i zaoferują łącznie 248 pokoi z 420 łóżkami.

Dwie najniższe kondygnacje nadziemne (liczące łącznie ponad 3 tys. mkw.) przeznaczone są na handel i usługi - wiemy, że na parterze od strony ul. 3 Maja – swoje obiekty otworzą m.in. Lidl i Super-Pharm. Pod nimi, na dwóch kondygnacjach podziemnego parkingu, powstanie 300 miejsc postojowych dla aut oraz 150 dla rowerów. Ciekawostką ma być zlokalizowany na samej górze przeszklony Sky Bar. Szczecin będzie też można oglądać z tarasu widokowego na dachu.

Dodatkowo w budynku znajdą się fitness, kantyna i restauracje. Niewątpliwą atrakcją ma być ogólnodostępne patio, do którego wchodzić się ma głównym wejściem od strony Bramy Portowej.

- To będzie zielony ogród w samym centrum miasta - zapewnia Mieszko Czarnecki, przedstawiciel spółki Porto budującej „Posejdon". - Z drzewami, klombami, trawnikiem i pionową ścianą wysoką na 15 m (sięgającą 4 piętra) wysadzaną roślinami.

To ważne. Budynek ten (przypomnijmy, obiekt jest częściowo budowany od podstaw a częściowo restaurowany) będzie wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania proekologiczne.

- Wykonaliśmy już pod gmachem 48 odwiertów, każdy 300 metrów w głąb gruntu - mówi Mieszko Czarnecki. - A zainstalowane pompy ciepła pozwolą, by w 80 proc. „Posejdon" sam produkował zużywane ciepło i chłód.

Bo odżywający ponownie szczeciński „Posejdon" (dziesięć lat stał opuszczony) w zamierzeniu ma być nie tylko interesujący architektonicznie. Jak się okazuje, ta biznesowa wizytówka Szczecina będzie również proekologiczna. Dzięki zastosowanym technologiom kompleks zredukuje emisję CO2 o 76 proc. A dzięki wspomnianym odwiertom biurowiec prawie nie będzie potrzebował zewnętrznych źródeł ciepła ani zimna.

Dawny „pedet”, czyli przyszły Posejdon Office, ma kosztować 220 mln zł. Obiekt ma liczyć od 4 do 11 kondygnacji naziemnych. Maksymalna jego wysokość osiągnie 35 metrów. Wiemy, że prawie wszystkie powierzchnie „Posejdona", choć jeszcze niewybudowane, są już wynajęte.

Leszek Wójcik

Fot. Dariusz Gorajski

 

Posejdon rośnie w oczach Posejdon rośnie w oczach Posejdon rośnie w oczach Posejdon rośnie w oczach Posejdon rośnie w oczach Posejdon rośnie w oczach Posejdon rośnie w oczach Posejdon rośnie w oczach Posejdon rośnie w oczach Posejdon rośnie w oczach Posejdon rośnie w oczach

Komentarze

pip
Ukraincy na czarno czy na legalu?
2018-05-19 15:07:07
wert
Musi to jakaś firma ukraińska buduje, bo tablice opisane cyrylicą.
2018-05-19 10:16:48
Czy spawać będą ci co spawali szyny tramwajowe do Zdrojów ??
.
2018-05-19 08:28:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-4
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Licytacje dla Orkiestry
Poprzedni Następny

Sonda

Czy wprowadzane przez rządzących nowe przepisy zapobiegną podwyżkom cen prądu w tym roku?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy