Środa, 19 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Popularna jazda na rowerze. Policja przypomina o przepisach

Data publikacji: 05 lipca 2020 r. 20:31
Ostatnia aktualizacja: 07 lipca 2020 r. 09:48
Popularna jazda na rowerze. Policja przypomina o przepisach
 

W Szczecinie w związku m.in. ze zmieniającą się od kilku lat infrastrukturą drogową, na ulicach miasta coraz częściej można spotkać osoby poruszające się rowerem. Szczególnie w okresie wakacyjnym szczecinianie śmielej wybierają ten wygodny środek transportu. Policja przypomina o przepisach dotyczących poruszania się jednośladem.

– Można śmiało powiedzieć, że jazda rowerem stała się popularna – mówi st. sierż. Natalia Misiewicz z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. – Poruszanie się jednośladem jest również bardzo dobrą formą aktywności fizycznej, a także sposobem do sprawnego przemieszczania się po zatłoczonych ulicach miasta w godzinach szczytu. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji podczas pełnienia służby spotykają każdego dnia osoby poruszające się na rowerze.

Osoby, które do przemieszczania się wykorzystują jednoślad, również są poddawane badaniu trzeźwości w wydychanym powietrzu.

– Przerażające jest to, że osoby, które spożywały alkohol i wsiadają na rower myślą, że nic wielkiego się nie stało – podkreśla Natalia Misiewicz. – Niestety osoba taka dopuszcza się wykroczenia, za które grozi mandat karny w wysokości pięciuset złotych. Pamiętajmy, że zasada „Piłeś? Nie jedź!” dotyczy również kierujących rowerem.

By móc poruszać się takim środkiem lokomocji, trzeba mieć ukończone 10 lat oraz posiadać kartę rowerową.

– Jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania karty rowerowej, kiedy kończymy osiemnaście lat, ale niestety osiągnięty wiek nie zwalnia nas ze znajomości przepisów ruchu drogowego – przypomina N. Misiewicz. – Bardzo ważne jest to, że osoby poniżej dziesiątego roku życia muszą być pod opieką osoby dorosłej.

Pamiętajmy też o tym, że zanim wyjedziemy na ulicę naszym jednośladem, musi on być odpowiednio wyposażony.

– Z przodu roweru musi znajdować się co najmniej jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej, które może być migające – wyjaśnia st. sierż. N. Misiewicz. – Z tyłu powinno znajdować się odblaskowe światło barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne również barwy czerwonej, które może być migające. Bardzo ważne jest to, aby w rowerze był co najmniej jeden sprawnie działający hamulec. Powinniśmy przed jazdą rowerem również sprawdzić, czy mamy sprawnie działający dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Warto też pamiętać, żeby przed podróżą założyć kask ochronny oraz mieć na sobie elementy odblaskowe w postaci opaski bądź kamizelki.

(KK)

Fot. KMP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Misiek
2020-07-07 09:00:52
Nie wierzę takie głupoty gadać... I ta pani jest z policji. Chorąży w żandarmerii to max co bym jej dał.
@Henio
2020-07-06 12:16:26
@Kierowcy zabijają co roku na polskich drogach ok. 3000 osób, a rowerzyści nie. I tyle, jeżeli chodzi o to, co ma i co powinien.
błąd
2020-07-06 11:36:18
Pani sierżant podaje błędne informacje. W warunkach dobrej widoczności rower nie musi być wyposażony w oświetlenie. Rowerzysta nawet nie musi go mieć przy sobie. Kask oraz elementy odblaskowe również nie są obowiązkowe.
@Henio
2020-07-06 08:07:33
Dodał bym jeszcze, że samochód ma tablice rejestracyjne po których można zidentyfikować łamiącego przepisy, rower nie.
Henio
2020-07-05 22:17:26
Kierowca musi mieć prawo jazdy żeby jeździć po jezdni rowerzysta nie. Kierowca musi mieć OC rowerzysta nie. PARANOJA.
Kierowca
2020-07-05 21:08:12
Co za bełkot. Policja nie ma pojęcia o bezpieczeństwie rowerzystów. Bezrefleksyjnie cytuje przepisy..

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA