środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Poparcie dla nauczycieli na wyspach

Poparcie dla nauczycieli na wyspach

Poparcie dla nauczycieli na wyspach
Data publikacji: 2019-04-11 19:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:37
Wywietleń: 865 385398

W Świnoujściu mieszkańcy wspierają nauczycieli w różny sposób. Zapowiedziano także wiec poparcia. Ale są i ci niezadowoleni, którzy ufają retoryce Prawa i Sprawiedliwości i kpią, że nauczyciele powinni strajkować w… wakacje.

Czwartek upłynął w świnoujskich szkołach pod znakiem strajku. Nauczyciele, z którymi rozmawiał „Kurier”, chcieliby porozumienia, powrotu do pracy i zdradzają, że na prowadzenie strajku ich po prostu nie stać. Okres, w którym nie pracują, chociaż spędzają czas w szkole, uszczupli bowiem ich i tak niezbyt wysokie zarobki. Z drugiej strony im więcej słuchają wypowiedzi Beaty Szydło lub innych działaczy PiS, tym bardziej są zdeterminowani, żeby strajk kontynuować.

– Z tych wypowiedzi wyłania się obraz rządu, który idzie z nauczycielami na konfrontację. Tutaj nie widać żadnej dobrej woli. Jest tylko próba nastawienia rodziców przeciw nam. Wystarczy obejrzeć publiczną telewizję i niektóre portale. Nauczyciel, który zaczyna pracę w szkole, może liczyć na zarobek w okolicach 1800 złotych na rękę. Mowa o 18 godzinach pracy to kpina, bo tak samo można byłoby mówić, że strażak pracuje tylko wtedy, gdy gasi pożar, a wojskowy, gdy jest wojna… Niestety, do niektórych ta zakłamująca rzeczywistość retoryka przemawia – nie kryją rozżalenia nauczyciele.

Niedawno świnoujscy radni na sesji poparli protest nauczycieli i wystosowali apel do premiera o porozumienie ze stroną związkową. A mieszkańcy starają się wspierać nauczycieli na różne sposoby. W dzielnicy Warszów na prawobrzeżu kurortu członkinie tamtejszego zarządu odwiedziły strajkujących z kanapkami i ciastem.

– Chcieliśmy okazać naszą solidarność ze strajkującymi. Sądzimy, że potrzebują dzisiaj ogromnego wsparcia społecznego i innych grup zawodowych – mówią przedstawiciele Zarządu Osiedla Warszów.

Za okres strajku świnoujscy nauczyciele nie dostaną pieniędzy z miejskiego budżetu. W rozmowie z „Kurierem” Paweł Sujka, zastępca prezydenta Świnoujścia, wskazywał na komunikat Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, wedle której „protestujący w całej Polsce nauczyciele oraz personel szkolny nie mogą otrzymać wynagrodzenia z kasy samorządowej za dni, w których wstrzymują się od pracy”.

– Rozumiemy nauczycieli, ale nie możemy wzorem niektórych miast obiecywać czegoś, czego nie będziemy mogli zrealizować, bo wiązałoby się to z łamaniem przepisów. Odwiedziliśmy każdą ze szkół już pierwszego dnia strajku i na bieżąco monitorujemy sytuację. To trudny okres zarówno dla nauczycieli, jak i rodziców oraz dzieci. Sam jako rodzic to odczuwam – mówi Paweł Sujka.

Dodajmy, że w czwartek do g. 10 strajkujących nauczycieli było 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach. Później dołączyli ci z drugiej zmiany. W szkołach było 401 dzieci oraz uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach. W godzinach wieczornych mieszkańcy umówili się na wiec poparcia dla nauczycieli na placu Słowiańskim.

Tekst i fot. (reg)

Na zdjęciu: Poparcie dla strajkujących nauczycieli zadeklarowali m.in. społecznicy z prawobrzeżnej części Świnoujścia.

Komentarze

Teoria
Jarun jest na tyle laskawy, że tłumaczy to uwarunkowaniami po naszych prehistorycznych przodkach, atawizmani. Szacun dla Jaruna
2019-04-12 07:39:44
max
Jest jedna prawidłowość w tych wszystkich protestach antypolskich. Prawie wszyscy protestujący to ludzie żyjący z naszych podatków. Pracownicy budżetówki. Politycy sędziowie itp Jakoś nie widzę na tych protestach normalnych obywateli ciężko pracujących na swoje utrzymanie.
2019-04-12 01:37:52
Jarun
Jak widać po wpisach, durnota jest niewyuczalna, niereformowalna. Internetowy debil-troll to człowiek stracony. Nauczyciele nie załamujcie się, uszkodzenia genetycznego nie można wyeliminować i to nie wasza porażka tylko przyrodnicza niedoskonałość (atawizm).
2019-04-11 23:38:25
A dlatego...
W 1945 r. nie strajkowałem, ale w 1905 dzielnie walczyłem. Leki schizolku!!!
2019-04-11 23:33:35
Pitu pitu
Te dwie działaczki osiedlowe to wszyscy mieszkańcy Świnoujścia? Ale ktoś uprawia w Kurierku propagandę.
2019-04-11 22:28:03
A dlaczego...
W latach 1945-2015 Nie Strajkowaliscie ... ( minus - 2 tygodnie w Grudniu 1970 r i Sierpniu 1980 roku !! ) Czyli jak Wam dalej Komunistyczno/PO-stkomunistyczny Nowo-smiesznie za-KOD-owany Rzad... PO-dpasowywuje to se ich PO-pierajcie - tylko pozniej juz Nie PO-wracajcie z Wieeelkim Plaaaczem i Krokodylowymi Lzami...!! Bo juz wtedy bedzie Znow i PO-nownie za pozno !!!
2019-04-11 22:11:41
capilano
W związku z tym, że nauczyciele mają pretensje, że dla bydła i trzody chlewnej są dopłaty z funduszu rolnictwa, a dla nich nie, proponuję zgłoszenie do UE propozycji o zarejestrowanie i zakolczykowanie nauczycieli i dać im dopłatę w wysokości 100+ lub 500+ zł w zależności od wyboru . Ułatwi to Donald Tusk, który jest przewodniczącym Rady Europejskiej i w pełni zrozumie pragnienie nauczycieli.
2019-04-11 21:46:09
zdegustowany
A na Jamajce, na Grenlandii i w Kamerunie też podobno popierają strajk nauczycieli! Dlaczego Kurier nic o tym nie pisze?
2019-04-11 21:19:29
Omd
Lewatywa,szczególnie dla tych co ściska bezinteresowna zawiść
2019-04-11 20:50:26
Bul-Prezydent
Dla strajkujących nauczycieli tyko lewatywa...
2019-04-11 20:00:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie