Środa, 04 października 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Ponad 400 interwencji strażaków w województwie po przejściu burz [GALERIA] (akt. 2)

Data publikacji: 16 czerwca 2019 r. 09:13
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:42
Ponad 400 interwencji strażaków w województwie po przejściu burz
Skutki trąby powietrznej jaka przeszła nad Złocieńcem. Fot. PAP/Marcin Bielecki  

Ponad 400 zgłoszeń otrzymali strażacy z woj. zachodniopomorskiego po przejściu burz i silnego wiatru nad regionem w sobotni wieczór. Nikt nie został poszkodowany. Nadal usuwane są skutki wichur.

Jak poinformowała w niedzielę dyżurna Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa, najwięcej interwencji było na północy i wschodzie regionu - w powiatach świdwińskim, drawskim, gryfińskim i kołobrzeskim.

Wieczorem nad województwem przeszły deszcze i silne burze, wiał też silny wiatr. Lokalnie występowały opady gradu. W powiecie drawskim przeszła trąba powietrzna. W Złocieńcu uszkodziła m.in. około 50 dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych, w okolicach stadionu miejskiego drzewa uszkodziły budynek i stojące w pobliżu samochody. Strażacy usuwają powalone drzewa i złamane konary. 

W powiecie świdwińskim, pomiędzy miejscowością Rąbino a Świdwinem, na tory kolejowe spadły dwa drzewa – pociągi przewożące pasażerów nie zostały uszkodzone. Awaria na torze została usunięta ok. 3 w nocy.

Przerwy w dostawie prądu dotknęły ponad 12 tys. odbiorców (operator Enea – ok. 6 200 odbiorców, m.in. w powiatach: stargardzkim, goleniowskim i gryfickim, operator Energa – 5 700). Trwają jeszcze prace nad przywróceniem dostaw energii elektrycznej, część dostaw już przywrócono.

– Województwo zachodniopomorskie zostało najbardziej poszkodowane w sobotnich burzach – powiedział w niedzielę w Złocieńcu komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski. Poinformował, że w interwencjach brało udział prawie 4600 strażaków PSP i druhów ochotniczej straży pożarnej. Podkreślił jednocześnie, że najbardziej poszkodowanym regionem jest województwo zachodniopomorskie, a w szczególności powiaty: drawski, świdwiński i kołobrzeski. Największe zniszczenia są w powiecie drawskim. 

– Od północy do chwili obecnej strażacy i druhowie w województwie zachodniopomorskim wyjeżdżali 472 razy –powiedział. Zgodnie z informacjami PSP zniszczeniu uległo ponad 100 budynków w całym kraju, z czego blisko 50 budynków w Zachodniopomorskiem. Jak podał Suski, to 44 budynki gospodarcze i 2 mieszkalne.

– W przypadku 14 budynków dachy całkowicie zostały zerwane, w przypadku 22 budynków zostały uszkodzone w znacznej mierze przede wszystkim dachy – powiedział. Zaznaczył, że dachy zerwane zostały tylko z budynków gospodarczych.

* * *

Osoby poszkodowane mogą uzyskać pomoc od państwa na pokrycie szkód wywołanych przez wichury. Oprócz 6 tys. zł jednorazowego zasiłku celowego, można dostać do 100 tys. zł na remont lub odbudowę budynków gospodarczych oraz do 20 tys. zapomogi na odbudowę zniszczeń w budynkach i lokalach mieszkalnych. 

Osoby poszkodowane powinny zgłaszać się do swoich gmin z wnioskiem o uzyskanie zasiłku celowego. Po weryfikacji wnioski za pośrednictwem wojewody trafiają do MSWiA. Zasiłki uruchamiane są z rezerwy celowej budżetu Skarbu Państwa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych.

(pap, p)

Na zdjęciach: Skutki trąby powietrznej jaka przeszła nad Złocieńcem.

Fot. PAP/Marcin Bielecki

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ "@gosc"
2019-06-16 15:17:45
PiS chciał wprowadzić prawo, w którym to właściciel decyduje o drzewie (tzw. ustawa Szyszki), ale lewackie wycie doprowadziło do zniesienia tej ustawy, więc nie wiem jakim cudem, ten który nie ma władania nad drzewem ma za nie odpowiadać. Ty jakiś nierozgarnięty jesteś. Nie kojarzysz podstawowych faktów za to ulegasz propagandzie. Mam nadzieję, że nie chodzisz na wybory, bo TAKI wyborca to dramat dla Polski.
@ gosc
2019-06-16 14:37:39
Drzewa też stoją na czyimś terenie czas pozywać właścicieli terenu na którym stoją ...takie PIS-ie prawo !!
gosc
2019-06-16 13:14:23
Nie ma to jak zaparkować pod drzewami w sytuacji gdy zapowiadają wichury a nawet trąby powietrzne. Ubezpieczyciel nie wypłaci ani złotówki

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA