Piątek, 26 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Ponad 40 lat August Ludwig Most uczył tu rysunku. Na budynku IX LO jest teraz tablica poświęcona malarzowi [GALERIA]

Data publikacji: 03 czerwca 2022 r. 17:46
Ostatnia aktualizacja: 05 czerwca 2022 r. 21:40
Ponad 40 lat August Ludwig Most uczył tu rysunku. Na budynku IX LO jest teraz tablica poświęcona malarzowi
Tablicę na budynku na budynku szczecińskiego IX Liceum Ogólnokształcącego odsłonili (od prawej): Kryspin Pawlicz z Klubu Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej, wiceprezydent Szczecina - Lidia Rogaś, Dariusz Kacprzak z Muzeum Narodowego. Fot. Ryszard Pakieser  

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, na budynku szczecińskiego IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi, poświęconej wybitnemu szczecińskiemu malarzowi, Augustowi Ludwigowi Mostowi, odbyła się w piątek (3 czerwca). Dlaczego w tym miejscu pojawiła się tablica? Otóż niegdyś w tym budynku działało Gimnazjum Fundacji Mariackiej, w którym artysta przez ponad czterdzieści lat uczył rysunku.

Ponad 40 lat Most uczył tu rysunku

August Ludwig Most to niemiecki malarz epoki biedermeieru. Urodził się 10 marca 1807 roku w Szczecinie. Jego rodzina od pokoleń mieszkała w tym mieście, a zarówno jego ojciec, jak i dziadek byli mistrzami ślusarskimi. W młodości kształcił się w Stargardzie u malarza o nazwisku Thiele. Potem studiował w Akademii Sztuki w Berlinie, następnie mieszkał w Dreźnie, by w 1834 roku powrócić do Szczecina. Kilka lat później rozpoczął pracę w szczecińskim, wspomnianym gimnazjum. August był w Szczecinie osobą szanowaną, zaliczaną do elity miasta. Był cenionym portrecistą – jego prace zdobiły zarówno szczecińskie wnętrza publiczne, jak i prywatne, szczecińskie i pomorskie salony bogatego mieszczaństwa i arystokracji.

Tablica Augusta Ludwika Mosta na IX LO w Szczecinie

- August Ludwig Most pracę w Gimnazjum Fundacji Mariackiej rozpoczął w 1841 roku. Można powiedzieć, że umarł na "polu bitwy", bo sprawdzając prace swoich uczniów. To było 27 czerwca 1883 roku. Artysta zmarł na zawał serca. Całe swoje dojrzałe życie poświęcił Szczecinowi i tej szkole. W sumie uczył tu w dziewięciu klasach. Był autorem portretów profesorów, którzy uczyli w szkole. Te portrety zdobiły salę konferencyjną, czyli - jak dziś byśmy powiedzieli - pokój nauczycielski. Most zostawił też całą tekę poświęconą tej szkole. Ona została przygotowana w 1854 roku - opowiadała na piątkowej uroczystości Ewa Gwiazdowska, historyk sztuki. - Zasługi Mosta dla Szczecina były ogromne. Zostawił choćby portrety samego miasta. Był autorem pierwszej luksusowej panoramy Szczecina, otoczonej bordiurą z widokami ważnych budowli i pejzaży bliskich szczecinianom, jak choćby obecny Park Żeromskiego czy widok Szczecina z Golęcina. 

Premierowy pokaz obrazu Mosta

W kolekcji szczecińskiego Muzeum Narodowego jest obecnie trzynaście obrazów Mosta.

- To chyba największa kolekcja w Polsce. Do tego muzeum posiada bardzo ciekawy, zdradzający tajniki pracy artysty zestaw, choćby akwarel, rysunków piórem, ołówkiem oraz litografii, składający się na tak zwaną tekę Mosta - mówił Dariusz Kacprzak z Muzeum Narodowego.

Obraz Augusta Mosta

Podczas uroczystości odbyła się premierowa prezentacja obrazu Augusta Ludwiga Mosta, zakupionego niedawno przez jednego ze szczecińskich kolekcjonerów.

- Najprawdopodobniej jest to portret armatora szczecińskiego, bo w tle widać żaglowiec. Portret pochodzi z Warszawy z kolekcji nieżyjącego już miłośnika sztuki. Natomiast szczeciński kolekcjoner kupił kilka portretów, nie wiedząc, że wśród nich jest też dzieło Mosta. Przyniósł je do nas do antykwariatu i wtedy okazało się, że jest to właśnie portret autorstwa tego szczecińskiego malarza - opowiada antykwariusz Marek Wyłupek. - Z kolei inny zakupiony przez tego kolekcjonera portret przedstawia prawdopodobnie żonę tego armatora, ale widnieje na nim podpis innego artysty, nie Mosta. Tak nam się wydaje, że to żona, bo oba portrety mają takie same ramy i pochodzą z tego samego okresu.

Do poniedziałku (poza niedzielą) można obejrzeć wspomniane dzieło Mosta w Antykwariacie Marka Wyłupka, mieszczącym się przy ul. Koński Kierat 12 w Szczecinie. ©℗

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Honorat
2022-06-05 21:18:15
Do tych, którym nie podoba się uczczenie niemieckiego malarza urodzonego w Szczecinie: idąc tokiem waszego myślenia to Litwini, Białorusini i Ukraińcy powinni zlikwidować wszelkie pomniki i pamiątki po Polakach urodzonych na dawnych Kresach (np. Mickiewiczu, Słowackim, Zapolskiej).
@eryk pomorski
2022-06-05 12:40:29
Jak Polacy chcieli powiesić w Hamburgu tablicę polskich ofiar pracy niewolniczej którzy zginęli w czasie bombardowań to Niemcy się nie zgodzili
Jacek
2022-06-05 10:08:46
Dlaczego nie honorują polskich malarzy i artystów ze Szczecina?
Polak
2022-06-05 09:17:00
Polak to brzmi dumnie! Słowianie - łac. sclavus = niewolnik
Eryk Pomorski
2022-06-04 23:49:29
Jak się by trafił jakiś wybitny Polak, działający na terenie obecnych Niemiec, to na pewno tak samo byłby uhonorowany. Ta inicjatywa nie ma na celu propagowanie Niemców, czy zatajanie ofiar ich reżimów. To uhonorowanie wybitnego malarza, który związał swe życie z naszym miastem. I w pełni mu się należy nie tylko tablica, ale i jakaś ulica, a może i pomnik. Trzeba rozgraniczyć to co jest sztuką i to co jest szczecińskie od jakiejś historycznej nienawiści do sąsiedniego narodu.
Do@Eryk Pomorski
2022-06-04 21:31:24
Honorowanie polskich artystow za wybitne osiagniecia to domena niestety innych, nie Niemcow tylko ?chyba nie Rosja? a moze Ukraina?
@Eryk Pomorski
2022-06-04 20:36:21
Przekaz jest prosty - kwestia Niemców jest (dla Polakow z racji Historii bardzo specyficzna) i w związku z tym darujmy sobie odniesienia do Żydów, Szwedów czy Francuzów. Niemcy i ich stosunek do Polaków jest tym co jest istotne. A w Szczecinie co chwile w taki czy inny sposób honorujemy Niemców - pytanie cy słyszałeś o tym aby Niemcy (t.zw. zwyczajni Niemcy) honorowali/upamiętniali znanych Polaków (o ich polskich ofiary nawet nie śmiem zapytać). I w tym jest cały problem!
Artysta
2022-06-04 20:12:30
Wszystko co niemieckie jest negowane przez "Narodowego Polaka " ale praktycznie nie przeszkadza mu jazda niemieckim samochodem, lotem z niemieckiego lotniska i wyroby niemieckiego przemyslu. Sztuka nie zna granic narodowych chyba tylko w Korei Polnocnej ale Poska nie jest jeszcze tak "daleko"
SUPER
2022-06-04 19:55:51
SUPER inicjatywa IX Liceum a te pseudo narodowosciowe aspiracje w komentarzach tylko smiechu warte
@ @RP
2022-06-04 19:14:19
To tabliczkę ku czci Leonardo da Vinci też tam powieszono??
Eryk Pomorski
2022-06-04 18:33:35
Dramat te wasze komentarze. Do wszystkich pseudopatriotów. Czy to Wam się podoba czy nie, Szczecin dopiero niespełna 80 lat jest polski. Był szwedzki, pruski, niemiecki, ale najdłużej w swej historii był pomorski! I to jest nasza chluba. Czerpmy z wielonarodowej historii i pamietajmy o wybitnych szczecinianach, niezależnie czy byli Pomorzanami, Szwedami, Niemcami, Żydami czy Polakami. Inicjatywa bardzo cenna. Oby więcej takich. I oby mniej upamiętniania przypadkowych nie związanych z miastem.
@RP
2022-06-04 17:55:18
A co ma Polska do "Damy z łasiczką"? Mój znajomy ma w swoich zbiorach obraz Mosta i nie zadaje takich głupich pytań jak twoje.
RP
2022-06-04 17:41:22
Co ma do tego Polska?
@Do pozyteczni idioc
2022-06-04 17:35:42
Sugeruje przemyślenie tego co się piszę ale sądząc z tego co pan (sic!) napisał to raczej niemożliwe. Co ma do rzeczy to czy Monachium jest/było polskim miastem?!? Pokolenia idiotów nie tylko "pożytecznych" rosną w zatrważającym tempie...
@Do Pozyteczni idioc
2022-06-04 15:04:50
Jak to głosi Gazeta Wyborcza? Żyję w Europie, mieszkam w Szczecinie? O Polsce nic! Jak widzę na twoim przykładzie GW wychowuje następne odnarodowione pokolenia "Europejczyków". Zatrważające.
Do Pozyteczni idioci
2022-06-04 09:30:36
Dla przypomnienia:Monachium nigdy nie bylo polskim miastem, a Szczecin/Stettin do 1945 to Niemcy ,to chyba wystarczy do stwierdzenia:Pani/Pana komentarz jest nielogiczny, tak nie mozna porownywac. Notabene inicjatywa IX Liceum w Szczecinie to wspaniala cegielka aby nie zapomniec wielkich artystow tego miasta rowniez z przed 1945 roku BRAWO
Pozyteczni idioci...
2022-06-04 04:32:36
A moze jakis przyklad tego jak Niemcy honorują znanych Polaków w Niemczech. N.p. polskich malarzy w Monachium?
Heil Stettin!!!
2022-06-03 22:26:54
- buźka (jak po niemiecku)?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA