Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Ponad 2 tysiące wniosków do ZUS na „Mama 4 plus”

Data publikacji: 26 marca 2019 r. 09:04
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
Ponad 2 tysiące wniosków do ZUS na „Mama 4 plus”
 

Ponad dwa tysiące osób w naszym województwie złożyło w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4 plus”. W tym gronie są dwie 90-latki oraz mama szesnaściorga dzieci.

O świadczenie to można się ubiegać od 1 marca br. W Zachodniopomorskiem wpłynęło prawie 2,2 tys. wniosków. Rozpatrzono 1,5 tys. z nich, 45 decyzji było odmownych - najczęściej decydowały o tym warunki dochodowe. W Szczecinie na 1,3 tys. złożonych wniosków wydano dotąd 986 decyzji, w tym 34 odmowne. Wśród wnioskujących o świadczenie jest 90-latka (w województwie są dwie) oraz mama, która urodziła trzynaścioro dzieci.

- W Koszalinie z 870 spraw, które do tej pory zarejestrowaliśmy, rozpatrzyliśmy 506 - mówi Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Odmownych decyzji wydaliśmy jedenaście. Najwięcej dzieci, bo aż szesnaścioro, wychowała mama, która złożyła wniosek właśnie w koszalińskim oddziale ZUS.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub w ogóle go nie podjęły, aby wychowywać dzieci. O świadczenie w wysokości do 1100 zł mogą starać się mamy, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie mają niezbędnych środków utrzymania. W określonych przypadkach świadczenie może zostać przyznane ojcu dzieci, np. gdy matka zmarła lub porzuciła dzieci. Tzw. matczyne emerytury przysługują osobom, które ukończyły powszechny wiek emerytalny.

Przeciętna wysokość świadczenia uzupełniającego do kwoty 1100 zł w Szczecinie to ok. 390 zł, natomiast w Koszalinie jest ona wyższa i wynosi prawie 430 złotych.

- We wszystkich placówkach ZUS czekają nasi przeszkoleni pracownicy, którzy odpowiedzą na pytania a także pomogą w wypełnieniu dokumentów - mówi Karol Jagielski. - Informacje o tym, jak otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające można znaleźć na stronie www.zus.pl.

(gan)

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wstyd
2019-03-26 13:04:42
To jest ordynarne promowanie dzieciorobów
Bebzon
2019-03-26 12:59:28
Nieroby i dziecioroby znowu wyciągają łapę po moje podatki najpierw rozkładały nogi przed kim się da i mnożyły bez opamiętania a teraz wielkie "matki polki" znam kilka takich "matek" namnożyła dzieciaków a potem same się muszą wychowywać bo mamusia nie ma na nie czasu.
Alicja
2019-03-26 12:32:55
Pracuję już 26 lat na pełnym etacie i wychowuję 2 dzieci, które właśnie ukończyły studia i również pracują zawodowo. Moje pytanie, kto więcej zrobił dla swojego kraju ta co tylko rodziła 4 lub więcej dzieci a pracować jej się nie chciało, czy ja, która chociaż jakiś przykład dobry swoim dzieciom dałam i pomimo pracy zawodowej wychowałam dwójkę dzieci, które również pracują i odprowadzają składki. Jaki przykład dawała matka, która tylko siedziała w domu i "hodowała" dzieci? Tak, miałabym więcej dzieci ale wiem, że na więcej mnie nie było po prostu stać, ponieważ wikt i opierunek to nie wszystko, o czym nieodpowiedzialni rodzice zapominają. Ja natomiast kieruję się w życiu rozumem. Jaki przykład da dzieciom rodzic, który pracą się nie zhańbił a tylko łapę po wszystko wystawia? No właśnie. Nie stać cię na dziecko to se go nie rób bo to nie przedmiot, o czym partia rządząca, rozdająca nie swoje pieniądze zapomniała. Jestem przeciwnikiem rozdawnictwa moich pieniędzy nierobom i leniom, tak to z podatków ludzi pracujących idą te pieniądze. Oczywiście jestem za emeryturą dla mam, które urodziły dzieci niepełnosprawne i aby się nimi w pełni zająć to musiały zrezygnować z pracy. To zupełnie inna bajka.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA