wtorek, 21 maja 2019.
Strona główna > Kraj > „Mama 4 plus” podpisana przez prezydenta

„Mama 4 plus” podpisana przez prezydenta

„Mama 4 plus” podpisana przez prezydenta
Data publikacji: 2019-02-15 15:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-01 10:00
Wywietleń: 784 376018

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym "Mama 4 plus" - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Ustawa przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury.

Zgodnie z ustawą, o świadczenie w ramach programu "Mama 4 plus" będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. Świadczenie będzie przysługiwało także ojcom czworga dzieci po osiągnięciu 65 lat, w razie śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać – co do zasady – na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca): Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej, po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby. Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury. Po marcowej waloryzacji minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 zł brutto.

Tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r.

(pap)

 

Komentarze

Alicja
Rozumiem, że jeżeli mam 4 dzieci i od 30 lat pracuję zawodowo, to po osiągnieciu wieku emerytalnego oprócz wypracowanej emerytury, w związku z wychowywaniem 4 dzieci dodatkowo dostanę jeszcze do tej wypracowanej emerytury 1000 zł? Co, nie dostanę? Czyli w Polsce promuje się głównie patologię i nieróbstwo, no poza "produkcją" dzieci. Mam nadzieję, że już niedługo porządzą nami ci, co rozdają moje ciężko zapracowane pieniądze bezrobotnym z wyboru. Nie jesteśmy tak bogatym krajem, żeby rozdawać pieniądze na prawo i lewo, ot tak za darmo. mam nadzieje, że nowy rząd poznosi te wszystkie przywileje dla leni i nierobów, nie mówię tu o normalnych pracujących wielodzietnych rodzinach, ponieważ oni coś w zamian dają. Ale patologii mówię stop.
2019-02-18 13:53:12
gregor102
I dobrze. :)
2019-02-16 08:46:01
Niestety
Złożą się na te ich emerytury także te kobiety, które też miały więcej niż 4 dzieci, ale zamiast sobie wygodnie leżeć w domu, pracowały. Taka to jest sprawiedliwość.
2019-02-15 21:35:57
Kamila
Dosyć mam już tych wszystkich plusów po których wszystko drożeje. Zamiast dawać niech pis, po i reszta hołoty przestanie zabierać, już obywatele sami najlepiej wiedzą jak wydać własne pieniądze i zaden urzędas nie jest do tgo potrzebny
2019-02-15 19:33:30
Anka
To wielkie nieszczęście tych kobiet. Urodziły tyle dzieci, a na starość się wszystkie na nie wypinają i nie chcą pomóc. Nikt im nie powie, że mają prawo do alimentów od wrednych dzieci. Dlatego teraz wszyscy musimy się na nie składać.
2019-02-15 17:46:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Markowi Osajdzie

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie