Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Pomysł na stary dworzec – nowocześnie, z szacunkiem do historii [GALERIA]

Data publikacji: 23 lipca 2019 r. 11:40
Ostatnia aktualizacja: 24 lipca 2019 r. 20:04
Pomysł na stary dworzec – nowocześnie, z szacunkiem do historii
 

Dużo zieleni, przestrzenie publiczne, galeria upamiętniająca historię Pomorzan, a nawet klub muzyczny w piwnicach - to pomysł Dominiki Zawojskiej, pracownika naukowego Akademii Sztuki w Szczecinie, na dworzec kolejowy na Pomorzanach w Szczecinie. Czy propozycja szczecinianki ma szansę wpisać się w projekt Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej?

W rozprawie doktorskiej autorka projektu poruszyła kwestie dotyczące kształtowania wnętrz budynków kolejowych. Przeprowadziła szereg badań i ankiet w obszarach, w których znajdują się "zdegradowane i zarazem piękne budynki dworcowe".

Na przykładzie obiektu na Pomorzanach pokazuje przykłady kształtowania zarówno otoczenia, jak i samego budynku z zachowaniem szacunku do historii, ale także wprowadzając nowy element w formie dominującej bryły wejścia.

- Nowa architektura zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jest współczesna. Natomiast dwie historyczne części pozostają materiałowo utrzymane w przeszłości - tłumaczy Dominika Zawojska. - Szczecin posiada niezwykle ciekawe obiekty kolejowe, w których znajdują się siedziby firm lub są one zupełnie opuszczone. Ich okolice również potrzebują rożnego rodzaju funkcji, które można doprojektować do tej głównej, czyli kolejowej.

Dominika Zawojska po przeprowadzonych badaniach zaproponowała to, czego mieszkańcy z okolic dworca potrzebują najbardziej, czyli: zieleń; miejsca spotkań; galerię upamiętniającą dzieje dzielnicy; klub muzyczny w "przepięknych piwnicach obiektu oraz całą niezbędną infrastrukturę związaną z obiektem kolejowym".

- Mam nadzieję, że w przyszłości projekt zainteresuje osoby odpowiedzialne za założenia Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej i nie tylko wiaty przesiadkowe, ale także przepiękne obiekty, będą miały szanse na odnowienie. Niestety, ale coraz częściej mówi się o ich wyburzeniu - dodaje Dominika Zawojska.

Autorka projektu zwraca także uwagę na to, że gdyby Szczecin posiadał prosperującą kolej miejską, to nie potrzebowałby linii metra.

- Dlaczego nie włączyć w ten plan ciekawych, historycznych obiektów, które już istnieją i potrzebują tylko dobrej i przemyślanej rewitalizacji? - zastanawia się.

Praca została stworzona pod kierunkiem promotora prof. dr hab. J. Jurka oraz promotora pomocniczego dr K. Utechta. To praca doktorska w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki projektowe.

Na dworcu kolejowym przy ulicy Starkiewicza - dawniej Bhf Pommerensdorf  - już od kilkudziesięciu lat nie zatrzymał się żaden pociąg. Wybudowano go w latach 90. XIX wieku. Obecnie z dworca pozostał budynek stacyjny oraz dwa perony z wyjątkową drewnianą konstrukcją zadaszeń. Obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków, przez co nie podlega ochronie konserwatorskiej.

Dworzec powstał wtedy, gdy nie istniała jeszcze stacja Wzgórze Hetmańskie. Wówczas był jedynym dworcem pasażerskim dla Pomorzan. Po drugiej wojnie światowej uruchomiono linie tramwajowe oraz otwarty został przystanek kolejowy na Wzgórzach Hetmańskich. To właśnie wtedy Bhf Pommerensdorf stracił na znaczeniu.

Już parę lat temu padł pomysł, aby stary dworzec stał się oddziałem szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji. Czy praca doktorska Dominiki Zawojskiej przyczyni się do uratowania unikalnego obiektu przed dalszą degradacją?

Karolina Nawrocka

Wizualizacje: Dominika Zawojska

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Papier Toaletowy dla dworca!
2019-07-24 19:12:29
Jestem za papierem toaletowym i czymś skromnym i ładnym co zaprojektuje każdy przeciętny architekt / budowlaniec ; takie wynalazki artystyczne są fajne dla autorów a nie dla pasażerów....PS czy można połączyć dworzec w Dąbiu z pętlą autobusową? Bo to by fajnie było wszystko razem też z toaletą i miejscem do odpoczynku...PSS ja uważam że na dworcach powinny być powieszone odpowiednie zdjęcia przywódców politycznych by naród był w kontakcie politycznym i dlatego proponuję portrety prezydenta
entuzjasta
2019-07-23 19:22:15
Projekt rzeczywiście bardzo ładny. Reanimatorów kultury i darmozjadów artystycznych gonić jak najdalej.
kobold
2019-07-23 19:11:34
Ale ten budynek nie leży obecnie przy linii kolejowej:P
Alek
2019-07-23 17:59:38
Ładny. Żeby reszta dworców SKM też była w podobnym stylu
Grasz
2019-07-23 17:07:30
No proszę Na Starkiewicza mieszkam od ponad 50 lat i dopiero teraz dowiaduję się że tu taka perełka 🤔
Boger
2019-07-23 15:14:08
Bravo, jestem zachwycony i trzymam kciuki za realizację projektu.
A kto będzie zarządzał SKM
2019-07-23 14:36:50
Jeszcze nie widomo jaki podmiot będzie miał na stanie majatek SKM ,Z jakiego źródła będą dopłaty do działaności finasowej. Jaką strukturę majatkową będzie posiadał ten nieznany podmiot a nawet nie widomo jaką strukturę organizacyjną ( stan zatrudnienia). Gdzie będzie ulokowana "dyrekcja"
BJ
2019-07-23 13:11:40
Fajna inicjatywa, problem jedynie w tym, że to jest dworzec towarowy, a nie pasażerski. Tam nigdy nie wjedzie żaden pociąg SKM ani inny osobowy, bo to jest bocznica. Niemniej warto ten teren zagospodarować z pożytkiem dla mieszkańców.
HogoFogo
2019-07-23 12:18:51
A ja bym wolał po prostu dworzec kolejowy: kasa biletowa, WC, peron, kosz na śmieci. Bez przestrzeni na dodatkowe etaty dla "animatorów kultury" i artystów miejskich, za to z umytym codziennie trotuarem i papierem toaletowym w WC.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA