piątek, 24 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Podróż trasą Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Pociągiem do Polic

Podróż trasą Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Pociągiem do Polic [GALERIA]

Podróż trasą Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Pociągiem do Polic
Data publikacji: 2019-05-16 15:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-17 22:18
Wywietleń: 3989 391445

Przejazd modernizowaną linią kolejową nr 406 ze Szczecina Głównego do Polic odbył się w czwartek (16 maja). Była to jedyna szansa na podróż jedną z tras Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej do czasu zakończenia jej budowy.

Wykorzystali ją także eksperci. Ponad stu specjalistów transportu publicznego, przedstawicieli spółek kolejowych, organizatorów transportu publicznego, przewoźników, gmin i firm technologicznych przyjechało bowiem do Szczecina na organizowaną przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego konferencję pt. „Kolej aglomeracyjna jako przyjazny system transportu publicznego”. Spotkanie zorganizowane zostało w związku z budową Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Była to też okazja do przejazdu wspomnianą linią kolejową nr 406 na trasie Szczecin Główny - Police i Police - Szczecin Wzgórze Hetmańskie.

- Polskie Linie Kolejowe to lider tego projektu, ponieważ większość prac prowadzona jest na naszych torach - mówił Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK SA, dyrektor ds. inwestycji. - Wykonawca w ramach swoich zadań przygotowuje projekt i zwozi materiały na budowę. Zgodnie z harmonogramem ma w niedługim czasie podjąć roboty realizacyjne.

Wykonawcą robót na tym odcinku jest Trakcja PRKiI SA. Natomiast Szczecińska Kolej Metropolitalna ma ruszyć w 2022 roku. Przebudowane i zmodernizowane zostaną linie kolejowe o długości prawie 24 km. Oprócz tego zbudowane zostaną zintegrowane węzły i przystanki z parkingami Park&Ride i Bike&Ride. Każdy przystanek objęty projektem ma być dostępny dla osób o ograniczonej mobilności.

Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego otrzymało ponad 500 mln zł dotacji unijnej na infrastrukturalną część tej inwestycji. Wartość brutto całego przedsięwzięcia to ponad 740 mln złotych.

Szczecińska Kolei Metropolitalna to jedno z największych i najbardziej kompleksowych tego typu przedsięwzięć w Polsce, finansowanych z udziałem środków UE. Jest także pierwszym w kraju projektem komunikacyjnym, który jest wdrażany przez 10 partnerów: PKP Polskie Linie Kolejowe SA oraz gminy: Szczecin, Stargard, Goleniów, Gryfino, Police, Stargard, Kobylanka, a także Województwo Zachodniopomorskie oraz Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. ©℗

(kn)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Podróż trasą Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Pociągiem do Polic Podróż trasą Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Pociągiem do Polic Podróż trasą Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Pociągiem do Polic Podróż trasą Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Pociągiem do Polic Podróż trasą Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Pociągiem do Polic Podróż trasą Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Pociągiem do Polic

Komentarze

Do Boba
Do Trzebieży?Po co.Kiedyś tam jeżdziłem ale teraz kiedy zrobili te pseudo pomosty zasłanisjące cały fajny widok który tam był.Woda syf dzięki temu
2019-05-17 22:08:02
Do Stetinet
Skąd pospieszny z polic do szczecina?Chyba sobie żarty stroisz.Pewnie.Arystokracja z prawobrzeża jeżdzi pośpiechami i szybkim tramwajem a ludzie z Polic zwałami typ 107
2019-05-17 22:02:17
kto tym będzie jeździł?
może w 30% wykorzysta się tą linie dla przewozu ludzi.
2019-05-17 20:20:46
Stettiner
Totalna bzdura i marnowanie pieniędzy !
2019-05-17 15:52:00
Stettiner
Ludzie dajcie spokój . W latach 90-tych zawiesili te trasę bo nie miał kto jeździć . Teraz nie ma zakładów pracy przy trasie . Wszyscy maja samochody a poza tym jak już to wola autobus pospieszny
2019-05-17 15:46:45
Pl
Do Trzebieży, chociaż na początek wakacyjnie, z Trzebieży do Nowego Warpna w sezonie letnim częstsze zsynchronizowane połączenie autobusowe, na pewno ożywi turystycznie ten ciekawy region
2019-05-17 14:38:37
Robert
Brawo! Tylko koniecznie utrzymać wysoki standard taboru i przystanków! Ma być czysto, nowocześnie i komfortowo. Trzeba też zrewolucjonizować sieć autobusów miejskich dla Szczecina i Polic. Niech jeżdżą tam gdzie nie będzie SKM i tylko dowożą do przystanków kolei. Będziemy wtedy mieli nowoczesną metropolie
2019-05-17 10:29:20
Bob
Do Trzebieży i to szybko. Aż się prosi nad Zalew.
2019-05-17 08:27:57
Bożena
Tylko jak sie beda mieli mieszkańcy przy Orzeszkowej w Szczecinie, żądamy ekranów dźwiękochłonnych!
2019-05-17 07:46:23
x
Pomysł dobry . Ale nie rokuje pozytywnie. Kto dopuścił do takiego pokazania zaniedbanych peronów? Trąci trochę słynną stępką pod budowę promu.
2019-05-17 07:40:41
Do-Cent
Kto by pomyślał... Moniuszko w Policach. :)
2019-05-16 22:37:21
To nie wypali!
Szkoda pieniędzy na tę SKM!
2019-05-16 22:25:15
Maurycy
Brawo! prawie jak TGV, tylko jeszcze tę stacje w Policach trzeba pomalować i odnowić
2019-05-16 20:36:19
Greś
To się się spotka z dużym zainteresowaniem bo jeździłem S Bahn w Berlinie i jest wygodnie,szybko i spowoduje więcej inwestycji po drodze SKM. Popieram!!!
2019-05-16 20:07:57
SZCZECINIANIN
TAK TRZYMAĆ BRAWOOOOO:)
2019-05-16 19:50:42
GOSIA
POPIERAM P.ANDRZEJA BY TRASA BYŁA DO TRZEBIEZY
2019-05-16 19:36:20
czytam
ŚWIETNY pomysł - oby się udał . A ta zieleń na peronach ... wiem będzie Ok!, to początek .
2019-05-16 17:57:59
andrzej
powinna być aż do Trzebieży chociaż w okresie wakacyjnym w czasie obowiązywania letniego rozkładu
2019-05-16 17:31:54
LEOPOLIS SEMPER FIDELIS
Gdyby PO dalej miało władzę to do Polic przyjeżdzały by niemieckie wagony po kosztowności i robotników przymusowych.A tak proszę piękny polski NEWAG z Sącza.
2019-05-16 17:06:02
Marian
Świetna sprawa z tą kolejką. Brawo