niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Pomyśl i poczuj

Pomyśl i poczuj [GALERIA]

Pomyśl i poczuj
Data publikacji: 2017-04-21 19:50
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:21
Wywietleń: 818 244556

Na chleb nie kładziesz plastra szynki, tylko fragment ciała zabitego zwierzęcia. Wyobraź sobie, co ono czuło, gdy w transporcie równie jak ono przerażonych istot było wiezione na rzeź, odłączone od stada, oderwane od matki, a zabijane strzałem w głowę. Czy ten obraz nie robi na tobie wrażenia?

Trwa Tydzień Weganizmu. Aktywiści BASTA! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt, Stowarzyszenia Empatia i Wegańskiego Szczecina cyklem akcji ulicznych starają się przekonać szczecinian do humanitarnej alternatywy dla tradycyjnej polskiej kuchni, ociekającej zwierzęcym tłuszczem i cierpieniem.

- Jeżeli dieta wegańska kojarzy ci się z ascezą i egzotyką, to czas zmienić skojarzenia. Dieta roślinna jest bogata w smaki, zapachy i kolory, pożywna, a różnorodnie rozplanowana będzie również dobrze służyć twemu zdrowiu. Można ją ułożyć na bazie ogólnodostępnych produktów. Weganie i weganki jedzą wszystkie warzywa i owoce, orzechy, produkty zbożowe, roślinne tłuszcze. Stosują wszystkie techniki kulinarne, a nie wykluczają ani słodyczy, ani alkoholu - mówiła Małgorzata Rawa, jedna z liderek BASTA!, w piątek częstując przechodniów wegańskimi przekąskami na pl. Żołnierza Polskiego.

- To wegańskie wędliny, które wyglądają podobnie jak odzwierzęce, a pachną o niebo apetyczniej od nich. Tylko inną mają konsystencję. Delikatniejszą. Są to sojowe szynki, kiełbasy, salami i kabanosy: wędzone lub gotowane. Do smakowania! - zachęcała Justyna Warszawska, studentka Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie.

To fakty przemawiają za humanitarną, smaczną i zdrową alternatywą dla przemysłowych hodowli zwierząt. Choćby takie: „Co roku zabijanych jest ponad 60 miliardów zwierząt lądowych podstawowych gatunków. Co godzinę na Ziemi zabija się ponad 6 milionów zwierząt dla ich mięsa. Na świecie hoduje się 70 miliardów zwierząt na mięso, mleko, jaja. Hodowla trzody, bydła i kur odpowiada za zużycie do 33 procent zasobów wodnych na świecie. Każdego roku zwierzęta hodowlane produkują 13 miliardów ton odchodów, czego skutkiem jest większa emicja gazów cieplarnianych niż wszystkie formy transportu na ziemi razem wzięte. Natomiast odchody składowane w zbiornikach na fermach są źródłem około 400 szkodliwych substancji, które wnikają w glebę, parują do powietrza, spływają do wód, rzek i jezior".

O czym przekonywali przechodniów weganie i obrońcy praw zwierząt podczas piątkowej akcji ulicznej ph. "Jak mięso zabija Ziemię", jaka odbywała się w sercu Szczecina.

* * *

Natomiast już w sobotę (22 bm.) na Jasnych Błoniach odbędzie się wegański piknik i joga na trawie. Okazja ku niemu jest szczególna, bo Dzień Ziemi. Organizatorzy - czyli BASTA!, Stowarzyszenia Empatia i Wegańskiego Szczecina - zapowiadają moc wrażeń oraz okazję do udziału w wegańskim poczęstunku. Początek - godz. 13.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Pomyśl i poczuj Pomyśl i poczuj Pomyśl i poczuj Pomyśl i poczuj Pomyśl i poczuj Pomyśl i poczuj Pomyśl i poczuj Pomyśl i poczuj Pomyśl i poczuj Pomyśl i poczuj Pomyśl i poczuj Pomyśl i poczuj Pomyśl i poczuj Pomyśl i poczuj

Komentarze

Gość
Powiedzcie mi proszę, hejtujący tutaj, kim Wy jesteście i za kogo się uważacie, że nazywacie innych ludzi pajacami, hołotą i tym podobnymi? Nie jesteście w żadnym stopniu lepsi, żeby osądzać drugiego człowieka. Nie wiem, po co w ogóle wchodzicie na artykuły tego typu, skoro się z nimi nie zgadzacie. Swój brak kultury i skrajną ignorancję możecie gdzie indziej pokazywać.
2017-05-17 13:07:49
Sn
Bawią mnie komentarze głupich i zakompleksionych tutaj trupojadów. Nie potraficie pogodzić się z prawda, czyste lenistwo i ignorancja. I aż tak was boli, że ktoś próbuje zmienić świat na lepsze? Wow, szkoda gadać. Macie strasznie głupią i bezsensowną logikę myślenia.
2017-04-22 23:56:58
Trupojady
Nie jem zwłok i czuję się świetnie, trupojady jedza zwloki i dobrze im z tym,obrzydliwe,sami są żywymi trupami
2017-04-22 18:38:27
'.
Wolałbym, żeby wiele z tych rzeczy w artykule nie było prawdą. Ale krzepiące jest, że ci młodzi ludzie, interesują się wpływem człowieka na środowisko i leży im na sercu przyszłość Ziemi. Myślę, że to że ze sobą rozmawiamy to już dużo. Róbmy to jednak bez zbędnych emocji.
2017-04-22 12:14:39
Miś na Miarę
Nie wiem, kto się tam próbuje wylansować, ale ten lans jest już chyba zbyt nachalny. Sklepy Witkowa sławy nie przyniosły oczekiwanej, organizatorzy tych "wydarzeń lansowych" rozpaczliwie szukają tematu do protestu. Może tak zganić tempo wzrostu traw? Może toksyczne substancje użyte gdzieś tam do produkcji szyn tramwajowych? Może za mało cukru w cukrze, Marysiu? Wszystko da się "oprotestować".
2017-04-22 11:48:09
yarek
Brawo, BASTA!
2017-04-22 10:43:13
aj waj
Może ta eko terrorystyczna hołota zajęła by się GMO, fluorkiem sodu w pastach do zębów, chemią w jedzeniu, rtęcią w żarówkach, chemtrails - tematów które niszczą ludziom zdrowie i wywołują choroby nowotworowe jest od liku!
2017-04-22 10:33:16
Szczinianin
Bzdura bzdurę bzdurą pogania... Człowiek potrzebuje zarówno mięsa jak i roślin. A Panie (i Panowie) weganki niech się nie sądzą, bo same sobie zaprzeczają. Torebeczki, rękawiczki, kurtki i buty z liści kapusty noszą? Buahaha
2017-04-22 09:28:34
Jarun
Coraz mniej zużywamy wody. W porównaniu do lat 70-tych wody zużywamy aż o 25 % mniej. Zalesienie Polski ciągle wzrasta. I nie można odmówić racji dla tych dziwolągów z Basty. Najłatwiej to nic nie robić i wszystko wyśmiewać.
2017-04-22 09:03:21
Bartek
Bzdura, woda w przyrodzie nie ginie, krazy i wraca, mamy wielkie rzeki, mamy okolo 600mm rocznych opadow, trzeba budowac zapry i gromadzic wode w razie suszy i miec margines w razie powodzi, ale znajda sie inni ekoterorysci co beda protestowac. Powinno sie zkazac masowej produkcji bo tam sa antybiotyki i hormony, dlatego mieso jest nie zdrowe, zas z ekologicznej(niestety przez ekoterorystow zle sie slowo kojarzy) produkcji jak najbardziej jest zdrowe i potrzebne. Ci mlodzi ludzie maja troche sprane berety, chca oszukac rzeczywistosc, niech stana pod kazdym gniazdem bo piskle moze wypasc i sie zabic, niech zrobia z drapieznikow roslinizercow... Podobnie sa werbowani inni ekoterorysci, np greenpeace, klamia o wplywie czlowieka na klimat, nie biorac pod uwage ze sie on wieloktrotnie zmienial i byly okresy ze cala ziemia byla pod lodem jak i takie gdy wiekoszosc globu zajomwala pustynia.
2017-04-22 07:55:48
W oczekiwaniu na odp...
A ile milionow ton odchodow produkuja dziennie na Swiecie Sami "Weganie"...? I jak splocza to po Sobie (lub nie..?) to gdzie to idzie... i co wtedy...?? Czyli: nie splukiwac po Sobie bo szkoda wody, nie uzywac papieru bo szkoda celulozy, nie zanieczy-szczac jezior i rzek i tylko NIC, NIE...NIE... i jeszcze raz NIE ! A innej, czyli odwrotnej "Alternatywy" to nie sa Weganie w stanie - Logicznie przedstawic... ?? Ot, kolejne nowe "zajecie" PO-stkomunistyczno/Socjalistycznej Mlodziezowki sciagniete z Zachodu !!!
2017-04-22 00:06:43
Stara Rzeźnia
Oszczędzają wodę ale spłukują czystą, prosto ze szczecińskiego ZWiK na ul. Obotryckiej. Popieram akcje uświadamiające, że nie warto jeść mięsa niewiadomego pochodzenia jak te tureckie kebaby, hamburgery McDonalda. Sam jak już zamawiam to tylko pizzę wegetarianę, a jak ten szczeciński pasztecik to tylko ser-pieczarka/boczniak albo kapusta/boczniak:) Jem tylko polską kiełbasę w domu i w ogóle tylko polską żywność. Miejscem akcji powinna być raczej tak zwana "Stara Rzeźnia" - na tak zwanej Łasztowni. To tam wg wizji "Fiuting Garden 2050" ma się toczyć główny nurt szczecińskiego życia społeczno-kulturalnego.
2017-04-21 23:33:44
Jarun
Stać i protestować to każdy głupi potrafi, ale Arkonkę posprzątać - to hultaje nie chcą, za ciężko. Przecież to-to nie schyli się, nie podniesie papierka, puszki, nie posprząta odchodów po swoich "mniejszych braciach".
2017-04-21 22:29:57
kibic
żarty na bok.mam tylko jedno pytanie:ile kurierowi szczecińskiemu i tym pajacom zapłacili za ten cyrk????
2017-04-21 22:20:37
zak
Wiem że to byli oni, bo zwrócili mi na czarnym proteście uwagę żebym zdjął pończochy z mojego psa.
2017-04-21 21:50:54
zak
Ci ludzie brali udział w czarnym proteście . Pokrojone dziecko im nie przeszkadza a hamburger już tak. Kto ich finansuje? W czyim interesie?
2017-04-21 21:11:31
Joanna
Przygotowałabym też kanapki z koniną na ten EVENT.
2017-04-21 20:41:51
Joanna
Dlaczego o tych akcjach dowieduje sie zawsze na FB PO FAKCIE...chetnie wzeialbym w nich udzial...ALE KILKA GODZIN PO ...to sobie moge
2017-04-21 20:32:29
McDonald
a do wyprodukowania tych plasikowych wiader to ile wody zużyto?
2017-04-21 20:01:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy