Wtorek 25 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Kosztuj zbóż i sięgaj po orzechy [GALERIA]

Data publikacji: 2017-04-19 17:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:39
Kosztuj zbóż i sięgaj po orzechy
Na pl. Rodła w środę (19 kwietnia) odbyła się akcja uliczna przekonująca m.in. do roślinnej kuchni. Jako argument w dyskusji posłużyły m.in. przysmaki przygotowane przez Sylwię Marks: babeczki z mlekiem sojowym i waniliowym zamiast odzwierzęcego, a też z masłem orzechowym w wegańskich wypiekach zastępujących tradycyjne jajka. Fot. Mirosław Winconek  

Trwa Tydzień Weganizmu w Szczecinie. Jego najnowszym - środowym (19 kwietnia) - akordem była akcja uliczna ph. „Czy wiesz, że…", obrazowo przedstawiająca m.in. takie fakty: „Białko i tłuszcze zwierzęce powodują wiele rodzajów nowotworów, choroby serca i cukrzycę. Mistrzami walki z nowotworami są: czosnek, brokuł i brukselka. Spożywanie 4 porcji nasion strączkowym w tygodniu redukuje ryzyko choroby niedokrwiennej serca o ponad 10 procent".

Na pl. Rodła stanęli aktywiści organizacji broniących praw zwierząt oraz promujący dietę roślinną jako humanitarną alternatywę: najzdrowszą dla ludzi, a też najmniej szkodliwą dla środowiska. Przechodniów częstowali wegańskimi przysmakami, a także prezentowali plansze z danymi, które niełatwo przebijają się do świadomości konsumentów. Choćby takie, że „wszystkie rośliny strączkowe, zboża i orzechy zawierają komplet niezbędnych człowiekowi aminokwasów" oraz „80-90 przypadków chorób serca wynika ze stylu życia, a nie z genów". Natomiast potrzeba aż 2,3 tysięcy litrów wody, niezbędnych do zamknięcia całego przemysłowego procesu produkcji z jednym finalnym produktem - pozbawionym smaku i ociekającym tłuszczem - hamburgerem.

- Prezentujemy ciekawostki i fakty, o których nie wszyscy wiedzą, a jakie warto znać dla własnego dobra. Jedne dotyczą bardzo korzystnej dla ludzkiego zdrowia, kondycji i samopoczucia diety opartej na produktach roślinnych. Które jednocześnie są humanitarną alternatywą dla kuchni tradycyjnej, opartej na mięsie. Natomiast drugie - to poruszające fakty mówiące o realiach przemysłowej hodowli zwierząt. Wpływającej nie tylko jej konsumentów, ale również na nas wszystkich, bo bardzo negatywnie oddziałujące na środowisko - mówił Łukasz Musiał, jeden z liderów BASTA! Szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt.

Wstrząsające dane są choćby takie: „Co godzinę na Ziemi zabija się ponad 6 milionów zwierząt dla ich mięsa. Na świecie hoduje się 70 miliardów zwierząt na mięso, mleko, jaja. Hodowla trzody, bydła i kur odpowiada za zużycie do 33 procent zasobów wodnych na świecie. Każdego roku zwierzęta hodowlane produkują 13 miliardów ton odchodów".

W czwartek (20 kwietnia) ciąg dalszy Tygodnia Wegańskiego zorganizowanego przez aktywistów BASTA!, Stowarzyszenie Empatia i Wegański Szczecin. Tym razem w Piwnicy Kany (pl. Piotra i Pawła 4/5) odbędzie się pokaz filmu pt. „To tylko zwierzęta". Początek seansu - godz. 18. ©℗

Rabaty podczas Tygodnia Wegańskiego

Podczas całego Tygodnia Weganizmu na hasło "weganski.szczecin.pl" w wielu restauracjach i kawiarniach są honorowane atrakcyjne rabaty na wegańskie specjały. I tak: Perseusz – 25% rabatu na dania wegańskie, Natalia Raw – 25 proc. rabatu na wyciskany sok z młodej przenicy lub jęczmnienia, a także 10 proc. rabatu na dania, Bioniwel oraz Fanaberia Republika Rozmaitości, Vege Club Amar i Kathmandu Restaurant - 15 proc. rabatu, Green Way Szczecin​ oraz Zakręcona Kawiarenka - 10 proc. rabatu, Jak Malina – do każdego dania lemoniada gratis, degustacja wegańskich słodyczy przez cały tydzień. 

(an)

Na zdjęciu: Na pl. Rodła w środę (19 kwietnia) odbyła się akcja uliczna.  

Fot. Mirosław Winconek, Ryszard Pakieser 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ja
2017-04-20 08:58:50
Słuchaj gościu. Jak nie wiesz, to na cholerę sie wypowiadasz? Dowiadywałeś się z czego noszą buty i torebki? Może to niepojęte dla Twojego ograniczonego móżdżku, ale istnieją syntetyczne zamienniki skórzanych ubrań. Nie każdy ma echo w mózgu i nie wie jak szukać czegoś do ubioru nie ze zwierząt. Tacy ludzie jak Ty, co srają wyżej niż mają dupe pokzują poziom tolerancji w naszym kraju. Jesz mięso-to sobie jedz. Nie ciekawi Cię ta kampania? To pakuj się i na nią nie patrz. Zamknij się w pokoju ze schabowym i patrz jak miażdżyca Cię zabija. Buziaki :)
Buahahaha
2017-04-20 08:27:12
Pękać można z ludzkiej głupoty :) Człowiek stworzeniem mięsożernym i roślinożernym - kłaniają się lekcje biologii z podstawówki. A po drugie: Pani i Panowie, którzy tak bardzo chcą chronić zwierzątka, noszą buty, torebki i kurtki z liścia sałaty??? Buahahaha
D
2017-04-19 20:55:51
Niezła ta weganka z pierwszego foto.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA