Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego w centrum Szczecina?

Data publikacji: 25 lipca 2019 r. 17:18
Ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2019 r. 14:40
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego w centrum Szczecina?
Od lewej: Jerzy Mużyło, Ryszard Staszkiewicz, Grzegorza Kozak i Bronisław Pakuła uważają, że Polskie Państwo Podziemne powinno zostać uhonorowane w ścisłym centrum Szczecina. Fot. Alan Sasinowski  

W Szczecinie powinien stanąć pomnik upamiętniający Polskie Państwo Podziemne - uważa kpt. Ryszard Staszkiewicz, były żołnierz Armii Krajowej. Wokół tej inicjatywy zawiązał się społeczny komitet. Nowy obiekt miałby stanąć na pl. Pawła Adamowicza, w miejscu, w którym przez lata znajdował się pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej.

- Te miejsce ma być z dobrą komunikacją dla przyszłych uczestników rocznic związanych z państwem podziemnym - mówi Grzegorz Kozak, przewodniczący komitetu. - Do tej pory nie w ma przestrzeni publicznej Szczecina dobrego miejsca do uhonorowania organizacji niepodległościowych, Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, dlatego uroczystości odbywają się albo na placu Grunwaldzkim albo pod popiersiem Józefa Piłsudskiego. Trzeba pamiętać, że miejsce, w którym stanie pomnik, ma być swoistym hołdem dla wielu tysięcy żołnierzy oraz cywilów w Polskim Państwie Podziemnym, także tych, którzy osiedlili się w powojennym Szczecinie i byli pionierami naszego miasta.

Kpt. Staszkiewicz ocenia, że taki pomnik już dawno temu powinien stanąć w Szczecinie. Przypominając jednocześnie, że jego formacja, Armia Krajowa, została powołana właśnie przez państwo podziemne.

- Z całego serca dziękuję młodym za to, że rozumieją, że nam ten pomnik się należy - dodaje. - My byliśmy wtedy młodzi. W mojej brygadzie drużynowy miał 20 lat, reszta - 16, 17, 18. Nie dostawaliśmy broni w magazynie, musieliśmy ją zdobyć. Potem NKWD kazało nam zdać broń. Przywitał nas olbrzymi plakat z napisem: "AK. Zapluty karzeł reakcji". Tak nas Polska przywitała...

- Pomnik powinien powstać. Pamięć jest w naszych sercach, ale młodzież powinna pamiętać i mieć wspomnienia o naszych podziemnych walkach -  opowiada Bronisław Pakuła, były żołnierz zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Jerzy Mużyło z komitetu podkreśla, że w Szczecinie brakuje elementów budujących polską tożsamość. I że często nie zdajemy sobie sprawę, jak wielu przedstawicieli podziemia zginęło.

- Mówimy o wielu aspektach drugiej wojny światowej, ale zapominamy, że na Kresach wielu przedstawicieli konspiracji ginęło, za pierwszego sowieta, podczas okupacji niemieckiej, ginęli z rąk nacjonalistów ukraińskich i litewskich - mówi. - Dlatego musimy budować patriotyczną narrację dla młodego pokolenia. Także dla obcokrajowców, którzy na pewno będą pytali, co taki pomnik oznacza.

Jak informuje Kozak, na początku sierpnia przedstawiciele jego komitetu mają spotkać się z architektem miasta. Obiekt miałby zostać sfinansowany z państwowych pieniędzy. ©℗

Tekst i fot. (as)

Na zdjęciu od lewej: Jerzy Mużyło, Ryszard Staszkiewicz, Grzegorza Kozak i Bronisław Pakuła uważają, że Polskie Państwo Podziemne powinno zostać uhonorowane w ścisłym centrum Szczecina.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@rob
2019-07-26 16:12:56
A Wy toawariszcz , do której hołoty należitie ?
rob,
2019-07-26 13:28:49
W Rumunii to sie towarzysze troche miedzy soba potargali i nikt tego nie pamieta a jak bida byla tak tam i jest.Marzy sie Wam Pisslamistyczna holoto krawawa rwolucja, no to sie niech marzy bedziecie lepsi niz Ukraincy na Wolyniu
Jakób
2019-07-26 13:21:46
Na miejscu AK-owców to bym się nie palił do pomnika współdzielonego ze współpracującymi z Niemcami NSZ-owcami. Po co mają się potem denerwować widząc jak ktoś sprofanuje ten pomnik za krzywdy doznane od NSZ. Wystarczy zobaczyć co się dzieje z pomnikiem "Ognia" w Zakopanem. Ciekawe jaką "czcią" otoczony jest pomnik "Burego" w Poświętnem?
Refleksja na chłodno.
2019-07-26 12:47:25
Jak czytam te skandaliczne i antypolskie wpisy poniżej , to zaczynam żałować , że w 1989 roku nie doszło do siłowego rozliczenia z komunistami. Tak jak w Rumunii. Zginęłoby trochę ludzi , ale dzisiaj byłby spokój w Polsce. A tak rosyjska agentura działa nadal ( z pokolenia na pokolenie) i niszczy przyjazne więzi między Polakami.
Pod ziemią
2019-07-26 12:13:03
Pomnik państwa podziemnego powinien stanąć w Muzeum Przełomów. Jest w centrum i jest pod ziemią.
pl. Złodzieja Polskiego
2019-07-26 12:03:21
"Golą babę postawcie - najlepiej dwie , mogą być les. To będzie współczesne i godne placu budynia!" Było pomnika dwóch gejów, co się za rączki trzymali, nie usuwać. wystarczyło przecież dodać tęczkę i jeszcze ze trzy gwiazdki, żeby podkreślić podniesienie kategorii. A teraz chcecie baby i to pewnie w wykonaniu Dźwigaja.
O.G.
2019-07-26 11:48:35
O ile się nie mylę, w centrum brak jest szaletu czynnego całą dobę - może tym by się politycy zajęli ? to też kosztowne a potrzebne
Pomnikologia zawzieta
2019-07-26 11:28:18
Przepisywanie historii - patrzac na sprawe z punktu widzenia teologii władającej tym wszystkim tutaj- Polacy nie chcieli wybaczyc tego co Rosja i ZSRR zrobily Polsce - a usunieto pomnik zolnierzy Armii Czerwonej - czy ktoś kto nie wybacza moze otrzymac od Boga? JEZUS : "Bo jeśli odpuścicie ludziom ich przewinienia, odpuści i wam Ojciec wasz niebieski. A jeśli nie odpuścicie ludziom, i Ojciec wasz nie odpuści wam przewinień waszych."
Alicja
2019-07-26 11:19:34
Pomniki na cmentarze albo do parków. Dość już wydawania publicznych pieniędzy na betonowe klocki w centrum miasta. A tak swoją drogą, proszę o podanie co konkretnie Polskie Państwo Podziemne zrobiło dla Szczecina i proszę podać nazwisko żołnierzy AK, którzy przyczynili się odzyskania Szczecina. Ale i tak nadal uważam, że miejsca pamięci są na cmentarzach.
woren
2019-07-26 10:27:28
Żadnych pomników na odnowionym Placu Adamowicza. Miejscem na takie pomniki jest Cmentarz Centralny
....
2019-07-26 10:13:26
Do Leho-a złodziej z Gdańska był prezydentem Szczecina?
bohaterowie
2019-07-26 10:06:19
może i mieszkają tu potomkowie Państwa Podziemnego ale mieszka też tu wielu co mieli na sumieniu jakieś grzeszki i uciekali na zachód. Zresztą to wróci do Niemiec , przecież wszyscy tak chętnie chcemy u nich pracować.
Wódz OTUA
2019-07-26 10:03:17
cZacni Bohaterowie walczyliście o wolną Polskę,oddawaliście to co najcenniejsze-życie.Dzisiaj podobnie jak za najgorszych czasów jesteście opluwani,odzierani z godności,poniewierani.Odmawia się WAM godnego uhonorowania Waszych pięknych,bohaterskich życiorysów.Kto to robi?Potomkowie ubeków i komunistów.Ich ojcowie i dziadkowie oddawali hołdy komunistycznym zbrodniarzom,którzy byli upamiętniani w każdym mieście i miasteczku pomnikami,nazwami szkół,ulic,zakładów pracy,statków,itp.Byli dumni gdy składali wieńce pod posągami zbrodniarza i weneryka Lenina.Dzisiaj ich potomkowie są odważni i drą ryje,bo odwaga bardzo staniała,nic im nie grozi za ohydne,bydlęce zachowania.Żołnierze Armii Krajowej jesteście pięknymi Postaciami.My,którzy walczyliśmy o wolną Polskę w latach 80-tych chylimy nisko przed Wami nasze głowy i wyrażamy wdzięczność za Wasze poświęcenie dla Ojczyzny.CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!
rob
2019-07-26 09:23:21
Polskie Panstwo podziemne w niemieckim Stettinie ? Ciekawe jak i gdzie?? chyba pod Haken Terrase, ktos musial miec wizje profetyczne
Pomnik
2019-07-26 08:20:28
Panowie starsi sa wiec pewnie kazdy dzialeczke ma lub ogrodek wiec radze by w swoim ogrodku lub w na swoje je dzialce najlepiej za swoje pieniazki ostawic sobie taki pomnik i oddawca mu czesc 3x dziennie.A tak naprawde najlepiej udac sie z tym pomyslem na Maczna lub na Broniewskiego
Porównanie literackie
2019-07-26 08:18:06
Miejsce dobre - Adamowicz to symbol zabójstwa i też podejrzanych biznesów - więc może to pasuje w komplecie z pomnikiem państwa podziemnego ?
Lehoo
2019-07-26 08:10:55
A to w Szczecinie było jakieś państwo podziemne, bo pierwsze słyszę ?
dajcie spokój
2019-07-26 07:55:20
Przecież Plac Adamowicza jest właśnie remontowany, władowano grube pieniądze podatników, a ci chcą to wszystko rozwalić żeby stawiać tam pomnik
Gdzie żyjemy .
2019-07-26 07:32:20
95 procent ulic i placów ma patronów ( nazwy) , którzy nigdy nie mieli nic wspólnego ze Szczecinem. To miasto bez patriotyzmu , historii i duszy. To raj dla lewackich złodzieji , niemieckich kundelków i Rosjan z polskimi nazwiskami. Gdyby nie ustawa PIS to nadal stałby pomnik sowieckich bandytów. Szkoda czasu na polemiki z potomkami prosowieckiej PZPR. Postawcie sobie w centrum pomnik "bohaterów" z NKWD i UB. Szczecin zasługuje na taki pomnik.
Do Misia
2019-07-26 05:48:58
Zatem nie powinno być ani pomnika Mickiewicza ani POmnika Trzech Odlatujących Orłów bo przecież ich tu nie było.Także nie powinno być placu Adamowicza bo go tu nie było.Nie powinno być pomnika Kornela Ujejskiego bo go tu nie było. Nie powinno być wałów Chrobrego bo był 1000 lat temu? Młodzieżówka jest przykładem stanu edukacji.Rządy tzw. postępowych liberałów,komuny i postkomuny wycisnęły niezłe piętno na zwojach mózgowych.Tym bardziej należy cenić tych którzy komunę obalili. Nawet jeśli pokrzykują teraz spadkobiercy słusznej linii PZPR na co dzień oglądający świat zza przyciemnionych szyb limuzyn i rajbanków za parę tysięcy. Chociaż nie stworzyli tych facebuków i nic ciekawego tylko po prostu się dobrze ustawili. Bo jak rządzili widać po gierkowskich i jaruzelskich długach oraz po zamkniętych zakładach
Miś
2019-07-26 00:50:57
To chyba dobrze, że w przedwojennym a może wojennym Szczecinie funkcjonowało Polskie Państwo Podziemne. Co prawda źródła historyczne milczą na ten temat ale po tylu latach to rzeczywiście rewelacja! Należy się upamiętnienie takiego bohaterstwa. Ale że co? Tutaj czegoś takiego nie było? To może gdzieś dalej? Lubeka? Hannover? A może jednak warto postawić pomnik Polskiego Państwa Podziemnego tam, gdzie było?
Na-100-latek
2019-07-25 23:51:42
Ojj... Dziadki dopiero teraz po 3,5 roku sie "ockneliscie i przebudziliscie" czyli cos juz nie tak... z ta Wasza odwaga ??
Piotr
2019-07-25 22:54:55
Proponowana Reakcja Wyroslych z Solidarnosci Polityków to za jeden zniszczony zakład pracy po 1989 jeden pomnik i w taki sposób zbudują oni silną i nowoczesną Polskę - nowoczesną pomnikami tak jak firma Google, IBM itp. są symbolem nowoczesnej Ameryki tak Polska zbuduje nowoczesne pomniki, które dadzą chleb i obronią skutecznie Polske a ludzie będą mieli głowy w historii zamiast teraźniejszosci i dzięki "lasowi pomników" wrócą emigranci do Polski i za granicą porzucą życie bo ppmniki dadzą i sens i drogę życia
nic się nie podoba
2019-07-25 22:52:37
Golą babę postawcie - najlepiej dwie , mogą być les. To będzie współczesne i godne placu budynia !
ja tutejszy
2019-07-25 22:33:05
w Szczecinie? może lepiej coś z grudnia '70
No i prosze...
2019-07-25 22:26:17
Jak PO_nizszych Spadochroniarzy PO_nownie PO_nioslo... znaczy sie tak: jak by Szczecin byl znow "ich PO_nowna wlasnoscia" jak to mialo miejsce szczegolnie w latach 1945-1990 i jeszcze troche... do dnia 25.10.2015 roku "!!!"
Joens
2019-07-25 22:03:16
Bertold Brecht Nieszczęśliwy to kraj, który potrzebuje bohaterów.
Janusz
2019-07-25 21:53:49
Leśnym dziadkom odbija. Jakie Państwo Podziemne w Szczecinie - żenada
Dress Code
2019-07-25 21:48:01
Prosimy o upamiętnienie wizyty Mateusza Kijowskiego w naszym mieście na placu im.Adamowicza chociażby przez tablicę pamiątkową z brązu. To był oddech wolności w dusznej atmosferze niech i teraz będzie to prawdziwy haust orzeźwiającej wolności i tolerancji
Pisświnia
2019-07-25 21:23:34
Pospólstwo w Polsce ludzką tylko postawą od nierozumnych się różni zwierząt …jest bałwochwalcze w ostatnim stopniu … Wszystko zwala na Boga, od którego nieustannych chce cudów. Oto takie są skutki bałamutnej nauki duchownych” … Stanisław Staszic (1755-1826)
adam
2019-07-25 21:21:02
Ależ tu ujadają lewacko - rosyjskie kundelki.
ixol
2019-07-25 20:49:28
W przyszłym roku mija 300 lat od przejęcia Szczecina przez Prusy. Będzie jakiś pomnik.
Nie
2019-07-25 20:31:33
Żadnych pomników na Placu Adamowicza. To powinna być wolna przestrzeń na spotkania Szczecinian
czytam
2019-07-25 20:26:55
Po przeczytaniu poniższych komentarzy - najlepiej postawić w Szczecinie ANTYPOMNIK ! Niech miasto rozpisze konkurs !/ podpowiedz- może to być np, stumetrowa dziura - odwiert , do której każdy bedzie mógł wrzucić butelkę po bosmanie z kartka , na której napisze , kogo nienawidzi /.
Antypisior i antyklecha
2019-07-25 20:24:06
PiS szczodrze obdarza Kościół. W trzy lata parafie dostały ponad 2000 ha nieruchomości Daniel Drob 17.07.2019 17:19 Od 2015 r. do 2018 r. parafiom w całej Polsce Ministerstwo Rolnictwa przekazało ponad 2,2 tysiące hektarów nieruchomości. W wykazie resortu nie ma wartości działek, ale jeśli przyjąć średnią cenę gruntu w Polsce, PiS w trzy lata mógł oddać Kościołowi ziemie warte 100 milionów złotych. No brawo !! A ludzie do lekarza specjalisty latami czekają..
jerzy
2019-07-25 20:23:20
pomnik stoczniowca i portowca-to jest to!
jerzy
2019-07-25 20:20:44
Pomniki pomniki ich miejsce na CC
To nie jest prawdziwy AKowiec
2019-07-25 19:59:17
Żaden żołnierz Armii Krajowej nie stanie nigdy w jednym szeregu z nsz-towcem
Inicjatywa
2019-07-25 19:44:05
Niech budują za swoje
Wojtek
2019-07-25 19:28:01
Pomnik Piłsudskiego lub Pionierów Miasta Szczecina
Szczecinianka
2019-07-25 19:26:15
To wskazuje ze choroba zwana schizofria paranoidalna połączona z klompleksem własnej głupoty zatacza szersze kreg w naszym miescie
popijajać kawkę..
2019-07-25 19:25:57
Apeluję do wszystkich pomysłodawców: dajcie już spokój temu miejscu. Zróbcie swoje święte figurki za swoją kasę i postawcie w swoich ogródkach bądź działkach.
@ Bohaterowie czekają
2019-07-25 19:23:48
Jest pewien poziom głupoty... Ile jeszcze tych pomniczków? Znając towarzycho to powstałby kolejny obrzydliwy maszkaron. Proponuję go postawić na C.Centralnym. Ładnie, zielono i nikomu nie będzie wadził. Powinni tam też przenieść Piłsudskiego. Że o Kaczyńskim nie wspomnę... Niech Ci Panowie zajmą się lepiej wypoczynkiem na działce i bawieniem wnucząt, a przestrzeń urządzajcie sobie na prywatnej posesji.
Bohaterowie czekają.
2019-07-25 19:00:06
Polskie Państwo Podziemne to kilkaset tysięcy polskich patriotów , którzy w czasie wojny walczyli o wolną Polskę. To największa podziemna armia w dziejach świata. Wielu z tych bohaterów zamieszkało po wojnie w Szczecinie. Ich dzieci , wnuki i prawnuki są z nich dumni. Ale biorąc pod uwagę , kto dziś rządzi Szczecinem i województwem , nie wierzę , że pomniki Polskiego Państwa Podziemnego i Komendanta Piłsudskiego staną w centrum Szczecina. W Szczecinie jest wszystko inaczej. Za bardzo czerwono.
AA
2019-07-25 18:56:29
W Szczecinie z pewnością jest za mało pomników. Należy budować szybko kolejne w różnych miejscach zgodnie z hasłem: WIĘCEJ POMNIKÓW !!! To bogate miasto i na pomniki Szczecin stać i warto przeznaczać na nie jak najwięcej publicznych pieniędzy.
Gerdonin
2019-07-25 18:17:15
Pomnik bohaterów z AK jak najbardziej, ale bandytów z NSZ nigdy
Nawet nie wiedzą gdzie są
2019-07-25 18:04:18
Pomnik wdzięczności stał na obecnym Placu Adamowicza. Plac Żołnierza Polskiego jest obok.
A ja uważam, że właśnie na miejscu po sowieckim obelisku z gwiazdą.
2019-07-25 17:44:05
.
kangur
2019-07-25 17:42:01
Bardzo dziwne,że przez 30 lat wolnej Polski taki pomnik nie stanął.Lokalizacja na złotym szlaku takiego pomnika jak najbardziej słuszna,należy również podobnie nazwać ten plac.
Daros
2019-07-25 17:36:15
Miejsce gdzie stała pała z gwiazdą odpada, bo tam właśnie kończy się remont i będzie tam deptak. To byłoby marnowanie publicznych pieniędzy.
No nie
2019-07-25 17:28:37
Coś ich pogięło
czytam
2019-07-25 17:28:07
Coś mi się zdaje , że w Szczecinie pierwej stanie 10 metrowy pomnik niejakiego Adamkowicza , niz ten BOHATERÓW !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA