wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pomnik Piłsudskiego. Projekt nadal w grze

Pomnik Piłsudskiego. Projekt nadal w grze

Pomnik Piłsudskiego. Projekt nadal w grze
Data publikacji: 2019-12-08 21:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-10 08:26
Wywietleń: 781 431390

Choć tzw. miejski projekt uchwały dotyczący lokalizacji pomnika Marszałka Piłsudskiego został zdjęty z programu obrad radnych, nie oznacza to, że trafi do archiwum. Prace nad nim będą dalej prowadzone.

W ubiegłym tygodniu odbyła się przedostatnia w tym roku sesja Rady Miasta Szczecina. Jednym z punktów obrad radnych był projekt uchwały dotyczący lokalizacji pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczecinie. Miasto proponuje, aby stanął on przy placu Rodła. Ale niektórzy radni, np. z komisji kultury Rady Miasta, chcą, aby stanął w miejscu pomnika kondotiera Colleoniego na placu Lotników. Ale podczas ubiegłotygodniowych obrad radni nie podjęli decyzji w tej sprawie. Projekt uchwały został zdjęty z programu sesji.

– Nic się w tej sprawie nie działo przez ostatni miesiąc – argumentował swój wniosek radny Przemysław Słowik (Koalicja Obywatelska).

Według jednej ze szczecińskich rozgłośni radiowych, zdjęcie projektu z programu obrad oznacza zakończenie procedowania przez radnych uchwały dotyczącej lokalizacji pomnika przy placu Rodła. Okazuje się, że jest inaczej.

– Projekt trafi teraz do Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta. Tam będą nad nimi dalej prowadzone prace. Znowu trafi pod obrady Rady Miasta na sesji, która odbędzie się 17 grudnia tego roku – poinformowano w Biurze Rady Miasta Szczecin.

Przypomnijmy: w 2018 roku radni przyjęli stanowisko, że z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Szczecinie powstanie pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezydent miasta został zobowiązany do wytypowania lokalizacji dla monumentu i przygotowania finansowania w budżecie miasta na jego instalację. W lutym tego roku miasto zaprezentowało trzy propozycjedla pomnika Marszałka. Ogłosiło także konsultacje społeczne, w których mieszkańcy mieli wytypować miejsce dla monumentu. Wybrano plac Rodła, naprzeciw dawnej przychodni (aktualnie jednej z siedzib Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego). Pomnik miałby być gotowy na święto Wojska Polskiego i Cudu nad Wisłą – 15 sierpnia 2020 roku. Kosztował by łącznie 2,5 miliona złotych – pomnik z cokołem 500 tys. zł, a zagospodarowanie terenu wokół monumentu 2 mln zł. Według radnych z komisji kultury, demontaż pomnika Colleoniego (który miałby trafić do muzeum) i umieszczenie w tym miejscu posągu Piłsudskiego byłby dużo tańszą operacją. ©℗

(dar)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

rob
a moim zdaniem najlepiej by sie komponowal w ogrodku "solidarnosci" razem z LechKaczem albo na Jasnych Bloniach zamiast parkingu
2019-12-10 07:47:00
Polacy
Kto sie boi marszalka Polski
2019-12-10 06:19:00
Ajo
Pomnik marszałka Piłsudskiego powinien powstać.To nasza tożsamość,to patriotyzm.Dyskusyjna jest natomiast lokalizacja.Przed wojną,oryginalnie pomnik Colleoniego stał w hallu Muzeum Miejskiego przy obecnych Wałach Chrobrego,więc mógłby tam wrócić a pomnik Piłsudskiego stać na pl.Lotników.Myslę ,że równiez dobrym miejscem byłby pl.Rodła.
2019-12-09 19:16:23
Tylko plac Rodła.
Pomnik marszałka powinien być tam , gdzie jest dużo szczecinian każdego dnia. Czyli najlepsza lokalizacja to plac Rodła. Propozycje przeciwników marszałka z lokalizacjami w parku Żeromskiego i pl.Batorego wyrzucić do śmietnika. To propozycje komunistów z Gazety Wyborczej.
2019-12-09 18:59:59
baj
Co tu się zastanawiać ? Skoro wersja z Collenim jest tańsza, to ją wybrać. Marszałek na plac Lotników a Colleoni za jakiś czas np. do Parku Żeromskiego.
2019-12-09 17:19:08
guciu
Wujek Dziadek jak przed wojną patrzy na Polskę.
2019-12-09 15:41:40
Ekspans
Pomnik powinien stanąć na placu Batorego byłaby to najmądrzejsza lokalizacja w samym centrum i sporo miejsca dla wszelkich zgromadzeń i uroczystości. Plac miał już być dawno zagospodarowany a ciągnące się w nieskończoność dyskusje i brak decyzyjności daje taki efekt jaki mamy.
2019-12-09 15:27:41
ccc
dyktatorom pomniki, tylko w Polsce, ilu zostało zamordowanych? wiemy? a jaka polityka że głód nędza i szabelki na defiladach, szkoda że historia i to fałszywa zamiast chleba
2019-12-09 14:49:21
Dominika
Pomnik Colleoniego jest jednym z symboli Szczecina - nie ruszać go!
2019-12-09 14:28:48
Grześ
Nikt nie chce likwidować Colloniego tylko przenieść w inne miejsce .Pilsucki jest wazniejszy
2019-12-09 13:55:43
Pominkomania
Pominik Pilsudskiego w Parku ŻEROMSKIEGO ??? Tak!!! ale w miejscu placu zabaw, tam jest swietne miejsce a pomnik i na miejsce spotkan i na uroczustosci, nikt nikomu nie wadzi ulic zamykac nie trzeba drzew wycinac nie trzeba lub w tzw. "dolku"na tylach Hotelu Park zamiast nieczynnej fontanny moglby byc np.5 metrowy marszalek na koniu i tez ingerencja w zielen bylaby minimalna a okolica by zyskala
2019-12-09 11:49:53
piesza
Zostawcie Piłsudskiego tak gdzie jest jego popiersie ,a za te pieniądze wyremontować Pl.Rodla właśnie przy ul.Piłsudskiego w kierunku do parku Żeromskiego.
2019-12-09 10:41:46
Zdzichu
Radni jak zwykle bezradni.Taka rzeczywistosc.
2019-12-09 10:38:59
Rico
Nie demontujcie pomnika Colleoniego - dlaczego nauczyliśmy się zmieniać to co dobre, on już się wpisał w pejzaż Szczecina. Dla pomnika Piłsudskiego znajdźmy inne miejsce a nie pl.Lotników. A może przed Czerwonym Ratuszem - piękne połączenie Batory, 3 Maja i Piłsudski.
2019-12-09 10:35:17
szczecinianka
Do Radnych Miasta cytat "Wam kury na sznurku szczać prowadzać a nie za politykę się brać i pomniki stawiać" słowa Piłsudskiego
2019-12-09 10:06:43
do @ gosc (onuca bez "ogonków)
- niech postawią "Frygę", leży gdzieś bezużyteczna "Wertykalna, a jednak nie falliczna, pozbawiona podstawy, przez co niezwykle lekka, jest bardzo kobieca, kusić chce każdym swoim elementem."
2019-12-09 09:57:24
addam
Popiersie Piłsudskiego na pl. Sprzymierzonych jest POMNIKIEM czyli obiektem upamiętniającym i ma godną lokalizację. W Dniu Niepodległości zamykany jest ruch na placu i jak dotychczas nie było problemu z uroczystościami. Jeśli nawet nowy pomnik powstanie to pomnik-popiersie będzie pomnikiem "gorszego sortu" ? Gdzie będą centralne uroczystości ku czci Marszałka? Niech miasto da sobie spokój z tym nowym pomnikiem . Niech za te pieniadze wyrównają chodniki !
2019-12-09 09:24:24
kibic
Rob ... ty byś chciał pewnie pomnik lenina.żenada ilu czerwonych jest w Szczecinie.
2019-12-09 09:05:23
eh
2,5 miliona złotych? Miasto stać na takie wydatki?
2019-12-09 07:35:35
Do młodych szczecinian.
Jesteście Wy , wasi rodzice i dziadkowie , bo marszałek Piłsudski zatrzymał sowiecką nawałnicę w 1920 roku. To największe polskie zwycięstwo w historii. A komentarze poniżej Roba , goscia to przykład działania komunistyczno-rosyjskiej agentury w Szczecinie. Rob pisze o generale Franco w Hiszpanii. Franco uratował Hiszpanię przed komunizmem i łapami Stalina. Wygrał wojnę domową 1936 - 1939 r. Dzisiaj lewackie wnuki kundelków Stalina z czasów wojny domowej mszczą się na prochach generała Franco.
2019-12-09 06:43:38
Rob
Hiszpanie właśnie usuwają pozostałości po swoim dyktatorze, a u nas niektórym się marzy gloryfikacja naszego.
2019-12-08 23:12:25
gosc
Po co komu jakiekolwiek pomniki kosztujace duzo kasy, nie mozna zrobic iluminacji/hologramu ? a kase przeznaczyc na szpitale,fundajcie itd. ? jak mawial jp2 nie stawiajcie mi pomnikow tylko zrobie cos dobrego dla ludzi !!!!
2019-12-08 22:14:45