Poniedziałek 18 października 2021r. 
REKLAMA

Sesja Rady Miasta Szczecin. Pomnik znowu do konsultacji? [GALERIA]

Data publikacji: 2019-10-22 15:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-24 16:31
Sesja Rady Miasta Szczecin. Pomnik znowu do konsultacji?
 

Wbrew oczekiwaniom nie doszło do gorącej dyskusji na temat jednego z głównych punktów wtorkowej sesji Rady Miasta Szczecin - lokalizacji dla pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uchwalę w tej sprawie zdjęto z porządku obrad. Najprawdopodobniej jeszcze raz zostaną ogłoszone konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji pomnika.

Pierwszym punktem programu wtorkowych obrad Rady Miasta był projekt uchwały lokalizującej pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy placu Rodła. Taką propozycję wniósł prezydent Szczecina. Kilka dni temu zanegowała ją komisja kultury Rady Miasta zgłaszając swój projekt - pomnik na placu Lotników (w miejscu kondotiera Colleoniego). Dlatego na początku sesji radna KO Edyta Łongiewska-Wijas, przewodnicząca komisji kultury Rady Miasta zaproponowała, aby projekt uchwały w sprawie pomnika z lokalizacją przy placu Rodła odesłać do wnioskodawcy.

- Proponujemy przeprowadzenie kolejnych konsultacji społecznych, tym razem bardzo szerokich. W toku dyskusji komisja wypracowała propozycję umiejscowienia pomnika marszałka Piłsudskiego na placu Lotników. Z równoczesnym przekazaniem posągu Colleoniego do kolekcji kopii rzeźb Muzeum Narodowego w Szczecinie, którego posąg niemal do połowy zeszłego wieku był integralną częścią. Co ciekawe, głosy poparcia dla zwrócenia Colleoniego muzeum pojawiły się ze strony osób, które 18 lat temu były inicjatorami sprowadzenia go do Szczecina (m.in. dziennikarzy szczecińskiego oddziału Gazety Wyborczej - przyp. red.) - mówiła Łongiewska-Wijas.

Wniosek o "odesłanie uchwały do wnioskodawcy" przeszedł jednogłośnie - "za" było 29 radnych.

Kolejnym punktem obrad był projekt uchwały dotyczący podniesienia stawek podatku od nieruchomości w mieście. Zakłada on waloryzację wszystkich stawek obowiązujących w gminie Szczecin w 2019 r. do wysokości maksymalnych stawek na rok 2020 ogłoszonych przez ministra finansów w lipcu br. Ostro przeciwko ich wprowadzeniu protestowali radni PiS.

- Propozycje miasta są wyższe niż stawki np. w Gdańsku lub Wrocławiu - mówił radny Maciej Ussarz.

- Będziemy przeciwni ich wprowadzeniu - zapowiedział Marcin Pawlicki, wiceprzewodniczący klubu radnych PiS w RM.

- Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Komisja budżetu zaopiniowała pozytywnie ten projekt. A tu płynie tylko populizm - zauważyła Urszula Pańka, radna KO.

- Zacząć trzeba od czegoś innego. Od pytania: dlaczego te stawki podniósł rząd? - pytał Przemysław Słowik, radny KO.

- Rząd podjął decyzję o podniesieniu tych stawek. Dlatego my idziemy za prośbą rządu. Proszę słuchać, co mówi premier Morawiecki - zwrócił się do radnych PiS Paweł Bartnik, przewodniczący klubu radnych KO.

Projekt uchwały został przyjęty. Podniesienie stawek ma przynieść miastu dochód do budżetu w wysokości prawie 9 milionów złotych.

Radni we wtorek zgodzili się także na utworzenie nowego Domu Kultury w Szczecinie - "Krzemień" na Prawobrzeżu. Powstanie na osiedlu Podjuchy - u zbiegu ulic Sąsiedzkiej i Krzemiennej.

- Powstanie tej instytucji kultury było inicjatywą oddolną, mieszkańców Prawobrzeża. Potrafili się połączyć i o nią zawalczyć. Skutecznie - stwierdził Krzysztof Soska, wiceprezydent Szczecina.

Na sesji zapadła jeszcze jedna bardzo ważna decyzja - przejęcia Centrum Edukacji Ogrodniczej w Zdrojach, czyli "Ogrodnika", przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ubiegłym roku magistrat chciał połączyć tę placówkę z Zespołem Szkół nr 2 w Dąbiu. Wywołało to liczne protesty m.in., uczniów i ich rodziców. Urzędnicy tłumaczyli, że z roku na rok uczniów w Centrum jest coraz mniej, jest niska efektywność kształcenia ogólnego i zawodowego, duży odsetek uczniów powtarzających klasę oraz niskie zainteresowanie absolwentów gimnazjum podjęciem nauki w zawodach ogrodniczo–rolniczych. Okazało się jednak, że włączeniem placówki do sieci swoich szkół jest zainteresowane Ministerstwo Rolnictwa. We wtorek radni zgodzili się na przekazanie CEO do dalszego prowadzenia przez resort rolnictwa. Radni przegłosowali również uchwałę dotyczącą bezpłatnego przekazania gruntów, na których znajduje się placówka na rzecz Skarbu Państwa, o co wnioskowało ministerstwo. Według miasta kolejnym etapem działania, zmierzającym do ostatecznego przekazania Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Centrum Edukacji Ogrodniczej do dalszego powadzenia, będzie podpisanie porozumienia, którego treść będzie konsultowana w najbliższym czasie. Minister planuje to na pierwszą połowę stycznia 2020 roku. Po dopełnieniu tych warunków, przejęcie CEO - jak ma zapewniać minister - mogłoby nastąpić nie wcześniej niż w styczniu 2021 r.

(dar)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: Mimo że sprawa pomnika uległa odroczeniu, radni podjęli kilka ważnych uchwał.

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dumny
2019-10-24 14:27:38
A ja sie pytam kiedy i gdzie stanie pomnik Pana Jarosława Kaczyńskiego, najwybitniejszego polityka w dziejach Polski, naszej umiłowanej Ojczyzny, tego co mu kanalie i zdradzieckie mordy zamordowały Brata?
szczeciński głupol narodowy
2019-10-23 12:40:44
Park Żeromskiego to dobre miejsce, bo tutaj w Park Hotelu marszałek w 1933 roku spotkał się z Hitlerem. Na prawobrzeżu należałoby postawić drugi pomnik na lotnisku w Dąbiu, gdyż tam marszałek wylądował po podróży zeppelinem z Warszawy.
rob - Polak
2019-10-23 11:56:13
Zamach majowy i krew bratobojocza na rekach Marszalka to tez pewnie dla prawactwa czyn warty wynioszenie na pomniki
Rob -Polak zeby nie bylo watpliwosci
2019-10-23 11:51:34
SocjalIsta, terrorysta czlek kochliwy zmeniajacy wiare dla kobiety(t) wykorzystujacy ich milosc i oddanie, fakt dobry wzor dla P O L A K O W
A moze najlepiej
2019-10-23 11:42:22
Przed lub na placu w IPN-ie przy ul. Janickiego w Szczecinie !!!
@ rob
2019-10-23 11:15:55
Piszesz to samo co Gazeta Wyborcza. Oni też chcą pomnik Marszałka postawić na uboczu , gdzieś w parku w okolicach Głębokiego. Ustalcie wspólną wersję. Wy , lewako- komuniści musicie się trzymać razem. Zresztą , niepotrzebnie tak się podniecasz . Marszałek jest i zostanie na zawsze bohaterem dla Polaków. Napisałem precyzyjnie : DLA POLAKÓW.
mis
2019-10-23 10:31:41
a moze obok LachKacza???
rob
2019-10-23 10:21:44
Park Zeromskiego dla Pilsudskiego TYLKO I WYLACZNIE w miejscu gdzie obecnie jest Plac zabaw dla dzieci, to miejsce nie wymaga ingerencji w zielen, wycinania drzew i innych takich.Zalety to miejsce ma gdyz nie trzeba zamykac ulic, uroczystosci moga miec godny, kameralny charakter a i dla rekonstruktorow jesli by sie tacy znalezli tez miejsca wiele do zabawy w strzelanki.A swoja droga dlaczego Pomink musi byc w centrum a prawobrzeze to pies???? a tak po za wszystkim to pomnikomania to XIX wiek obecnie zamiast budowac kolejne pomniki Marszalka, Panstwa Podziemnego ktorego zreszta tu nie bylo czy innym Zolnierzom Przekletym ew wykletym mozna nadawc takie miana szkolom, zlobkom, przedszkolom i innym placowkom i tam przy okazji postawic pomniczki i oddawac im czesc 3x dziennie i skladac kawiaty i palic znicze do woli pod tymi tablicami wmurowanymi w elewacje
popieram park Żeromskiego
2019-10-23 08:16:22
Park Żeromskiego w pobliżu Park Hotel 400-500 m od ulicy jego imienia.
A ciekawe
2019-10-22 23:35:10
Na jak "glupie" po-suniecia i inwestycje beda teraz lewo-Radni i bez-Radni chcieli wydac te POPIS-owe 9 Milionow zlotych... czyli 9 x ?
wodypolskiw@
2019-10-22 21:31:20
Co tam robi dyrektor spółki Wody Polskie M. Duklanowski ! Zamiast pracować w firmie, to w godzinach pracy jest bardzo często na sesjach rady miasta ! Co na to szefowie PiS w Szczecinie. Jak to ma się do wykonywania swoich obowiązków służbowych ! Coś tam, jest nie tak ! Halo ! Ogarnijcie się. Wyborcy patrzcie dobrze!
Bieta
2019-10-22 20:33:21
czy na miły Bóg nie mamy ważniejszych pilniejszych bardziej potrzebnych spraw na głowie w naszym mieście ?!
wiking
2019-10-22 19:44:31
Brawo dla itd.....usunąć Adamowicza,bo to kompromituje miasto..jak najszybciej.
obsewując ten cyrk z boku
2019-10-22 19:01:08
Po co on tu komu...nie wystarczy popiersie??( za mało mamy wydatków?) chcemy takiego zamachu stanu , jakiego dokonał Piłsudski ?? No jeszcze niech karzeł z Żoliborza wyżej podskakuje to ulice mamy szerokie i uciec pod kołdrę matuli nie zdąży jak to było 13.12.1981:))
Szczecinianka
2019-10-22 18:51:19
Po pierwsze sam pomnik (projekt) jest smutny - Marszalek jakos tak dziwnie zgarbiony do przodu jakby przed kims musial wysluchac warunkow mu stawianych!!!! Proponuje NOWY faktycznie UKAZUJACY POSTAC Marszlka Naszego Narodu Polskiego ktory wywalczyl nasza NIEZALEZNOSC od czasow wiekuistego panowania zaborcow i innej "zaczy.." niszczacej NASZ NAROD!!!!Nasz DOM RODZINNY, NASZA BYTNOSC w WOLNOSCI i SUWERENNOSCI poprzez pokolenia. Ten czlowiek POWSTRZYMAL ta dzicz ktora nas ZAGRYZALA. RADA MIASTA Szczecin rusz swoimi komorkami inteligencji i Stworz Marszalkowi Pomnik godny JEGO POSWIECANIA dla NAS - NARODU POLSKIEGO oraz wybierz miejsce gdzie kazdy turysta Swiata odwiedzajacy Nasze Miasto bedzie skladal kwiaty przed pomnikiem Jozefa Pilsudskiego PIERWSZEGO MARSZALKA POLSKI NIEPODLEGLEJ!!!!!
Obserwatorka
2019-10-22 18:29:48
Czy nie ma innych, ważniejszych spraw do rozwiązania i sfinansowania? Czy ciągle musimy obracać się wokół historii, pomników? Kiedyś Szczecin słynął z zielenii, a teraz? Może myśląc o przyszłości zajmiemy się poważnie tematem co zrobić żeby przyszłe pokolenia żyły w miarę zdrowym środowisku, na razie to tylko ścinamy i betonem wylewamy.
Rob
2019-10-22 18:11:34
Proponuje Park Zeromskiego w miejscu placu zabaw
@ bee
2019-10-22 17:26:59
Piszesz , że : "MY nie potrzebujemy pomnika Marszałka". MY - to znaczy kto ? Rosjanie mieszkający w Szczecinie czy może komuniści z PZPR i ich dzieci wychowane w duchu marksizmu i leninizmu ? Wykluczam opcję ,że jesteś idiotą. Piszesz , że lepiej posadzić drzewo. To posadż sobie to drzewo ... Nie będę pisał gdzie , bo dużo nieletnich czyta te komentarze.
Do radnych
2019-10-22 17:17:54
Też bym się dobrze bawił, za wasze pieniądze.
Herman Pucek
2019-10-22 16:29:16
A tylko czy on jest teraz potrzebny czy nie lepiej kasę przeznaczyć na remont torowisk ?
beee
2019-10-22 16:22:34
A może my po prostu nie potrzebujemy kolejnych pomników? Może zamiast stawiania kolejnej kupy kamienia/betonu posadzić drzewo? A obok niego postawić skromną tabliczkę z nazwiskiem Piłsudskiego. Bez pozerstwa, pajacowania i tego pustego, pseudopatrioycznego zadęcia
Pytam
2019-10-22 16:01:06
Lokalizacja pomnika czy lokalizacja dla pomnika
itd
2019-10-22 15:48:51
Potrzebna pilna uchwala o usunieciu nazwy pl.adamowicza,znanego zlodziejaszka.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ