środa, 12 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pomnik Piłsudskiego. A może jest szansa?

Pomnik Piłsudskiego. A może jest szansa?

Pomnik Piłsudskiego. A może jest szansa?
Data publikacji: 2020-07-06 09:03
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-21 17:27
Wywietleń: 776 462881

Prezydent Szczecina uważa sprawę pomnika Piłsudskiego, w tej formule, jaka była prowadzona, za zamkniętą. Ale może to też oznaczać rozpoczęcie od nowa dyskusji na ten temat.

Przypomnijmy: w 2018 roku radni przyjęli stanowisko, że z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Szczecinie powstanie pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. W lutym 2019 roku miasto zaprezentowało trzy propozycja pomnika Marszałka. Ogłosiło także konsultacje społeczne, w których mieszkańcy mieli wytypować miejsce dla monumentu. Wybrano plac Rodła, naprzeciw dawnej przychodni (aktualnie remontowanej i rozbudowywanej, znajdzie się w niej główna siedziba Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego). Pomnik miał być gotowy na święto Wojska Polskiego i Cudu nad Wisłą – 15 sierpnia 2020 roku. Koszt: łącznie 2,5 miliona złotych – pomnik z cokołem 500 tys. zł, a zagospodarowanie terenu wokół monumentu 2 mln zł. Ale radni z Komisji ds. Kultury Rady Miasta zaproponowali inną lokalizację – plac Lotników w miejscu pomnika kondotiera Colleoniego. Ten posąg trafiłby do Muzeum Narodowego w Szczecinie, a w jego miejscu stanąłby pomnik Marszałka. Zdaniem radnych byłaby to także dużo tańsza operacja.

Projekt uchwały (opracowany przez prezydenta) w sprawie pomnika Piłsudskiego miał być dwa razy przedmiotem obrad szczecińskich radnych. I dwukrotnie został zdejmowany z programu sesji Rady Miasta (ostatni raz w listopadzie 2019 roku). Według regulaminu Rady Miasta Szczecin oznacza to zakończenie inicjatywy uchwałodawczej w tej sprawie i koniec procedowania tego projektu przez radnych.

We wtorek „Kurier” poinformował, że miasto nie będzie wracać do pomysłu pomnika. Bo zakończyła się inicjatywa uchwałodawcza dla tego projektu, co oznacza jej wygaśnięcie.

– W związku z tym oraz w obliczu pandemii koronawirusa nie ma planów powrotu do inicjatywy budowy tego pomnika – poinformowało Centrum Informacji Miasta Urzędu Miejskiego w Szczecinie.

Na wtorkowej sesji Rady Miasta głos w tej sprawie zabrał prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

– Zaproponowaliśmy pewne lokalizacje, poddaliśmy je konsultacjom społecznym, w których, rzeczywiście, wzięło udział niewiele osób. No, ale mógł wziąć każdy. Mogli też w tym udział brać radni. Jakaś dyskusja się odbyła. I mam prośbę, żebyśmy ten temat zamknęli. Albo potraktujmy go jako zamknięty. Wtedy możemy rozpocząć od nowa dyskusję – stwierdził prezydent Szczecina. ©℗

(dar)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

historia
Ludzie przestancie wypisywac najgorsze kalumnie o Marszalku Piulsudskim!!!! Moj dziadek byl oficerem Marszalka i bral udzial w "cudzie n/Wisla!!!! wtedy to Marszalek i oficerowie postanowili jednoznacznie - "Zycie lub Smierc" a NIGDY NIEWOLA!!! Udalo sie powstrzymac nastepna NIEWOLE. Moj dziadek nigdy na plazy nad Wisla NIE zdejmowal koszuli do opalania, bo byl caly w szramach, bliznach itp. Ale zawsze mi powtarzal: " takiego zolnierza jak byl Marszalek Piulsudski NIGDY juz Polska NIE bedzie miala".On byl wiecej jak Ojciec dla nas Wszystkich Polakow. PROSZE WAS SZCZECINIAKI - przestance wypisywac brednie.
2020-07-07 21:00:29
Piłsudski - bohater Polski.
Piłsudski zrobił rzecz najważniejszą z ważnych - uratował Polskę przed Sowietami w 1920 roku. Chyba domyślacie się , jaką rzeż Polakom sprawiliby ludzie Stalina w Polsce.
2020-07-07 14:42:12
Rafał
Piłsudski nie powinien mieć stawianych żadnych pomników. To zdrajca, który siłą obalił legalną władzę w zamachu w 1926 r. a tuż przed Bitwą Warszawską uciekł ze stolicy. Pomnik powinien mieć gen. Tadeusz Jordan-Rozwadowski.
2020-07-07 11:34:39
Pomnik
Ale wszyscy w Szczecinie zapomnieli aby postawić za zycia pomnik jednemu ktory uwaza się za wazniejszego niż Pilsudski
2020-07-07 08:23:33
Nie dla zdrajcy
Jego miejsce jest w Kozłówce.
2020-07-07 03:39:23
hitoria
POMNIK zostawic gdzie jest!!! stamtad zaczyna sie ulica imieniem Marszalka czyli Piulsudskiego i to WYSTARCZY. Ten czlowiek byl skromnym Obywatelem naszej Polski ale BARDZO DUZO uczynil dla NIEJ w tamtym okresie "zawieruchy" wojennej i "hien" z zewnatrz!!!!!PANIE Krzystek Piotr - badz PAN chlopem i zadecyduj po mesku "ZOSTANIE nasz MARSZALEK" gdzie jest dotychczas. Dziekuje.
2020-07-06 22:53:26
Max
Nie idealizujcie tak tego człowieka. Przysłużył się wraz z kilkoma innymi: Daszyńskim, Dmowskim, Paderewskim, powstaniu państwa po I wojnie, ale to nie on dowodził bitwą warszawską, której miejsce opuścił nie wierząc w zwycięstwo. Stworzył też obóz koncentracyjny i dokonał zamachu stanu stając się jednym z wielu wojskowych dyktatorów ówczesnej Europy. Żaden z niego święty. A dla Szczecina w ogóle nie zasłużony. Podobnie jak adamowicz.
2020-07-06 19:09:41
czytam
Jestem zdziwiony - w Szczecinie nie ma jeszcze pomnika Tuska , Trzaskowskiego , Urbana ?
2020-07-06 18:20:07
J, Piłsudski powinien mieć bardziej godne miejsce.
Jego pomnik czy obecne popiersie powinno znaleźć się na placu Grunwaldzkim "obok innych pomników" wielkich Polaków. To bardzo dobre miejsce dla wielu pomników wielu zasłużonych w historii Polski.. Pomnik Koloniego ani plac Adamowicza nie zasługują na lokalizację, w której się znajdują... "gepex"
2020-07-06 14:20:56
@MIR
Po co stawiać pomnik Marszałka w miejscu , gdzie praktycznie nie ma ludzi ? To jest koncepcja lewaków z Gazety Wyborczej. Postawić , ale gdzieś na uboczu.
2020-07-06 13:09:16
Janusz
I bardzo dobrze nam potrzeba żłobków i bibliotek a nie kolejnego pomnika. Zresztą jakie związki Piłsudskiego ze Szczecinem - śmiech na sali.
2020-07-06 13:08:16
Komunistyczny Szczecin nie pozwoli.
Dopóki komuniści z Platformy Obywatelskiej i Lewicy wygrywają wybory w Szczecinie nie ma szans na ten pomnik. Trzeba poczekać. Ich przewaga nad prawicą jest coraz mniejsza z każdymi kolejnymi wyborami. Jak czytam te ich debilne wpisy to widzę , że oni nienawidzą Polskę. Potrafią tylko klękać przed Niemcami i Moskwą. Wynieśli to ze swoich rodzinnych domów , gdzie wisiały portrety Stalina , Gomułki , Jaruzelskiego.
2020-07-06 12:54:34
MIR
Obecny postument J.Piłsudskiego w Szczecinie jest godny wsi Czarnków Podlaski, a nie wielkiemu miastu - ponoć metropolii. Cała ta dyskusja w tym temacie to porażka radnych i mieszkańców tego miasta.
2020-07-06 12:36:15
MIR
Najlepszą lokalizacją w Szczecinie dla pomnika J.Piłsudskiego to miejsce dzisiejszego pomnika Adama Mickiewicza, za urzędem wojewódzkim.
2020-07-06 12:30:43
beee
Chodzi o pomnik czy możliwość do zrobienia przy tej okazji kolejnego przewału finansowego ?
2020-07-06 12:23:31
Robert
Dajcie już spokój z tym Piłsudskim. Ma dyktator swoje popiersie w naszym mieście i jedną z głównych alei swojego imienia. To i tak za dużo w porównaniu do zerowych zasług dla Szczecina. Żeby nie było, podobnie uważam że adamowicz też nie powinien mieć żadnych pomników ani placów.
2020-07-06 12:08:26
Rozsądek
Szczecin ma fatalną infrastrukturę drogową ,na to są potrzebne wydatki. A plac i pomnik Piłsudskiego, powinien być w miejscu Adamowicza,tylko niestety w naszym mieście rządzi PO. I już mamy potężny kredyt do spłacenia , tylko czekać jak zaczną się podwyższyki.
2020-07-06 11:20:21
Krzysztof
A co miał wspólnego Piłsudzki ze Szczecinem.Jego interesowały wyłącznie wschodnie tereny.Nawet Wielkopolanie musieli sami sobie wywalczyć przyłączenie do Polski.Ślązakom to za bardzo nie wyszło a Pomorzakom i Mazurom się to nie udało.
2020-07-06 11:15:00
Juzek
@ Marszałek Piłsudski -nie na Placu Lotników. W twoim towarzystwie każdy może czuć się źle - zalatujesz hieną cmentarną.
2020-07-06 11:12:16
Ooo!
Już miał być szybki tramwaj do Płoni. W pierwszym etapie pętla przy autostradzie, a potem po dawnym torowisku trasa do Płoni. Na miarę szczecińskiej metropolii. Teraz jest tam ścieżka rowerowa, a następna będzie na Łubinowej. Pamiętacie co miało być na Łubinowej? No właśnie. Szczecin się zamyka i zwęża.
2020-07-06 10:18:54
Tylko po co?
Czy Szczecin nie ma co robić z pieniędzmi, żeby nowe pomniki stawiać? Trzeba inwestować w remonty dróg i torowisk. Czas też odświeżyć tabor tramwajowy i autobusowy.
2020-07-06 09:51:09
Lehoo
Przecież Piłsudski MA pomnik w Szczecinie. Na miarę zasług dla jego mieszkańców.
2020-07-06 09:40:09
bez złośliwości
Bez pomników tyż mozna zyć . Jak jest chleb , kiełbasa i póllitra . W czasach koronaświrusa lepszy jest pomnik buraka lub innej pożywnej jarzyny .
2020-07-06 09:33:46
Marszałek Piłsudski -nie na Placu Lotników.
Zbyt blisko placu gdańskiego oszusta. Źle by się czuł w takim towarzystwie.
2020-07-06 09:11:34