poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Pomnik Kaczyńskiego w czerwcu?

Pomnik Kaczyńskiego w czerwcu?

Pomnik Kaczyńskiego w czerwcu?
Data publikacji: 2018-03-08 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-10 16:58
Wywietleń: 2274 317322

Nie jest to jeszcze przesądzone, ale chcielibyśmy, żeby pomnik Lecha Kaczyńskiego został odsłonięty 16 czerwca - mówi prof. Seweryn Wiechowski, przewodniczący społecznego komitetu odpowiedzialnego za tę inicjatywę. Tę datę podał także Mieczysław Jurek, szef zachodniopomorskiej "Solidarności". Pomnik ma stanąć przed siedzibą związku przy al. Wojska Polskiego.

- Pomnik jest już odlany - poinformował Seweryn Wiechowski. - Na pewno chcemy, żeby odsłonięcie miało uroczysty charakter, ale o szczegółach jeszcze nie rozmawiałem, aktualnie jestem w szpitalu.

Mieczysław Jurek zapowiedział, że aby wyeksponować obiekt, znikną ogrodzenie i żywopłot. I dodał:

- Budynek będzie zabezpieczony w ten sposób, że będą bramy, nienaruszone będą parkingi, natomiast tu zostanie otworzona przestrzeń. Na razie trwają rozmowy. My jedynie wyrażamy zgodę na taką czy inną koncepcję, na wstępną koncepcję wyraziliśmy zgodę.

O pomniku Kaczyńskiego mówi się od kilku lat.

– Lech Kaczyński nie był lokalnym działaczem, który działał tylko w Gdańsku czy w Warszawie! – argumentował prof. Seweryn Wiechowski, gdy przedstawiał swój pomysł. – Był prezydentem kraju. Robił też dobre rzeczy dla naszego regionu. To dzięki niemu powstał gazoport w Świnoujściu. Lech Kaczyński był zasłużonym człowiekiem. Zginął na posterunku – jego lot do Katynia to przecież nie był prywatny lot. Przypominam, że w czasach, gdy wielu mówiło, że Putin to „nasz człowiek w Moskwie”, Kaczyński jako jedyny ostrzegał przed zagrożeniem ze strony Rosji.

Pierwotną lokalizacją dla takiego obiektu – tak zdecydowali miejscy radni – miał być skwer im. Lecha Kaczyńskiego. Pomysł ten wywołał protesty, m.in. Partii Razem. Przeciwnicy uważali, że prezydent nie miał żadnych zasług dla naszego regionu, a postawienie pomnika byłoby zawłaszczaniem wspólnej przestrzeni przez jedno środowisko. Nie podobał im się także tryb podejmowania decyzji – na wniosek Prawa i Sprawiedliwości przed głosowaniem nie odbyła się dyskusja na ten temat. Ostatni wojewoda z Platformy Obywatelskiej, Marek Tałasiewicz, uznał, że pomnik na skwerze stanąć nie może. Potem w sprawę zaangażował się Mieczysław Jurek, który zaproponował, aby upamiętnić prezydenta przed siedzibą związku.

Pieniądze na pomnik pochodzą ze zbiórki. ©℗

(as)

Fot. Elżbieta Kubowska

Komentarze

@ Obs.ryver
Jestem ZA! Ma Wrocław swoje krasnale, a my w Szczecinie zróbmy kacze trole! A CO!!!
2018-03-10 16:43:24
Obs.ryver
Jak stawiać, to stawiać- w każdej dzielnicy Szczecina!!! A,co Podjuchy czy Wielgowo albo iaka(za przeproszeniem)-Śmierdnica-gorsze??? 20 kaczych pomników na 2o-lecie 2000roku! Zaspiewamy, arcyprezdędowi"- przed nimi- ukarińską dumkę: "Razom nas bohato!!!"
2018-03-10 16:40:33
U2
@Jarun, idź prosto ulicą Jarosława Kaczyńskiego, potem skręć w ulicę Lecha Kaczyńskiego, aż dojdziesz do ronda braci Kaczyńskich, po czym zauważysz pomnik rozkraczonego Lecha Kaczyńskiego i walnij czołem z całej siły. Jak ujżysz gwiazdy konstelacji Kaczyńskiej to może zrozumiesz na jakiem etapie swojego rozwoju jesteś. A ulicy Mazowieckiego w Szczecinie nie ma! Widać, że żyjesz w mieście, a jakby w kaczomatriksie.
2018-03-10 01:53:35
Jarun
A co zrobił lewak Mazowiecki dla Szczecina ? Nic. Pozwolił się nachapać swoim towarzyszom z Michnikiem i Frasyniukiem na czele . Nie zasłużył na swoją ulicę. Do wymiany.
2018-03-09 14:42:39
Arcy Patriota
Jeden pomnik to mało.Lech Kaczyński to niczym Bolesław Chrobry,ocalił naszą Ojczyznę(przed kim?)oczywiście przed najazdem.Wroga musi sobie Każdy sam wybrać.Ale...bohater jest,i TRZEBA go kochać,Jak towarzysza Lenina.Jedno miasto,jeden pomnik.
2018-03-09 10:00:51
Jarun
To prezes wyznacza kto w Polsce jest bohaterem i komu należy stawiać pomniki. Reszta zwłaszcza (pisiory!) mają tylko potwierdzać i umacniać myśl "małego komendanta" z Żoliborza. Przekonywanie Polaków, że śp. Lech Kaczyński był największym Polakiem, jest mijaniem się z prawdą. A prawda jest taka, że niczego ważnego nie dokonał. No co zrobił? Zrzekł się suwerenności Polski na rzecz Unii Europejskiej - podpisując traktat lizboński.
2018-03-09 09:03:29
Lokalny patriota działacz pis rzołnież wyklęty
Postawimy tych pomników więcej. Co najmniej trzy. Pan Kaczynski na to zasłużył. Był mążem stanu, prawdziwym patriotem, walczył o wolność kraju na równi z Piłsuckim. A do niedowiarków - jego najważniejszą zasługą było obalenie komuny stojąc na czele Solidarności. juz samo to wystarczy.
2018-03-09 06:31:15
Do...Tryp-a
To sobie Sam "PO-wycinaj" z drewna, jak Ci cos jeszcze Nie PO-dpasowywuje...??
2018-03-09 01:48:25
Tryp
Ja chcialem kupic popiersie Kaczynskiego, male by sobie postawic w pokoju-nie mozna kupic, czyzby nie bylo chetnych i dlatego nie ma produkcji? A co z puzlami dla dzieci o Kaczynskim?
2018-03-08 23:12:43
Panie Jaroslawie Kaczynski - a co Pan na to...?
A z jakiej racji przed Budynkiem PO-stkomunistyczej Solidarnosci z PO-dkradziona nazwa Zwiazku, tj. PO-wstalej +/- 10 lat PO-zniej przy ul. Wojska Polskiego 113 - gdzie Przewodniczym dalej jest - byly Komunista z Mysliborza ! Facet najpierw AZ PO-ZLOCIL na przyczepie kilka lat temu na Pl. Rodla Donalda Tuska, a ze to Mu za wiele nie dalo (?) to teraz probuje zrobic kolejne punkty... na tragicznie zmarlym 10.04.2010 roku w Smolensku, Prezydencie RP - Panu Prof. Lechu Kaczynskim i pozostalymi Czlonkami owczesnego Rzadu ! Reasumujac: STOP, STOP, STOP - dla Pomnika pod tym w/w adresem !!
2018-03-08 23:11:14
Co to jest lewak?
@ do wszystkich piszących: "lewak" - definicja słowa "lewak" znajduje się w Słowniku języka polskiego pod literą "L". Lewak jest to człowiek o poglądach skrajnie lewicowych, próbujący na siłę wprowadzić swoje poglądy w życie, np. "Czerwone Brygady" we Włoszech czy Świetlisty Szlak" w Peru. Ci, co nazywają "lewakami" wszystkich, którzy nie podzielają poglądów PiS-u, mają problemy z samodzielnym myśleniem albo nie umieją czytać. Życie nie jest zero-jedynkowe, poza 0 i 1 jest jeszcze kilka innych cyfr. Nazywanie ludzi walczących z tzw. "komuną" lewactwem to objaw jakiejś schizofrenii czy potulne przyjmowanie poglądów obowiązującej obecnie "wiary nowogrodzkiej"? Tak jak w systemie dziesiętnym są nie tylko "0" i "1", tak samo w alfabecie politycznym jest dużo liter - nie tylko "P"i"S".
2018-03-08 22:22:50
@ mam pytanie
Odpowiadam. Najpierw troszkę historii. W 2001 r. został powołany rząd koalicji SLD-UP-PSL, jedną z pierwszych decyzji Leszka Millera było zerwanie kontraktu na dostawę gazu z Norwegii. Została ona podjęta wbrew polskiej racji stanu. W rezultacie tej fatalnej decyzji pogłębiła się zależność energetyczna Polski od gazu z Rosji. Budowę gazoportu zainicjował w 2006 r. prezydent Lech Kaczyński podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Ustalenia podjęte w trakcie tego spotkania stały się podstawą do podjęcia działań przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Szybko ustalono warunki planowanej inwestycji, jej lokalizację oraz poczyniono przygotowania do zawarcia kontraktów na dostawę gazu. Budowa terminala LNG w Świnoujściu została uznana przez rząd Jarosława Kaczyńskiego za inwestycję o charakterze strategicznym dla Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego.
2018-03-08 21:26:58
nadzieja
Pomników kaczyńskiego będzie więcej niż Lenina Hurra tak trzymac proponuję podwoić ilość pomników bo naprawdę jest ich za mało
2018-03-08 20:13:48
Ulica do zmiany.
Jest niestety ulica tego lewaka Mazowieckiego z Unii Wolności. Jego sztama z komunistami i " gruba kreska " pozwoliły komuchom i esbekom robić złodziejską prywatyzację. Okradli Polskę na setki miliardów złotych. To był taki czas w III RP , że można było bezkarnie kraść. Won z Mazowieckim.
2018-03-08 18:34:19
@Dosyć lewactwa.
Zastanawiam się, czy jesteś idiotą, czy tylko takiego udajesz. Ulica Mazowiecka nie jest poświęcona premierowi Mazowieckiemu, bo gdyby tak było, musiałaby się nazywać Mazowieckiego. Do tych twoich wypocin idealnie pasuje sentencja Marka Twaina (jeżeli wiesz, kto zaś) - "Lepiej jest milczeć i wyglądać na idiotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości".
2018-03-08 17:36:29
mam pytanie
,,.. To dzięki niemu powstał gazoport w Świnoujściu." czy aby na pewno?? ani ON nie decydował o jego budowie, ani nawet jednej łopaty ziemi nie przekopał.
2018-03-08 17:25:52
Anty pis
Śmiech na sali co kursuje zadziałał w Szczecinie że mu pomnik stawiają takie osoby jak Jurek i reszta elity powinien dostać kopa
2018-03-08 17:08:20
Waldi
O Boze i tutaj też na siłe chcą nam podarować pomnik wodza Słońca,Ojca Narodu.To już przesada,ten człowiek nic nie zrobił czym by się wsławił w historii Polski.Nie róbmy na siłe z tego człowieka wielkiego Prezydenta bo nim nie był,wiekszosc go nie lubiła i to jest prawda.
2018-03-08 16:53:38
Hej
A kiedy będzie przeprawa Police -Święta? Na to czekamy, a nie na pomniki. Teraz pomnik Kaczyńskiego, następny Piłsudskiego (oprócz popiersia). Na co jeszcze radni wydadzą nasze pieniądze?
2018-03-08 16:30:14
zgred
Będzie brzydki jak w banku, taki mamy szczeciński klimat. Na Mitoraja nie ma co liczyć - za tanie pieniądze psi mięso jedzą.
2018-03-08 16:17:20
Dosyć lewactwa.
Trzeba będzie zmienić nazwę ulicy tego lewaka Mazowieckiego . I to jest ulica w samym centrum Szczecina. Wstyd.
2018-03-08 16:08:45
Pamięć.
Panie Marchewka z PO i inni lewacy wygrał pan pierwszą rundę. Ale my pamiętamy.....
2018-03-08 15:56:24
Pozorne zwycięstwo lewaków.
Pomnik prezydenta Polski L.Kaczyńskiego stanie na peryferiach miasta zamiast w centralnym , powszechnie znanym miejscu. To klęska prawicy i jednocześnie zwycięstwo postkomunistów i lewaków z byłej PZPR i jej następców z PO i SLD. Ale to pozorne zwycięstwo , bo teraz prawica , narodowcy i cały obóz patriotyczny Szczecina nie pozwoli na jakikolwiek pomnik lub ulicę jakiegokolwiek lewaka. Macie to jak w banku.
2018-03-08 15:53:31
nie tu
Żadnych pomników tego buca w Szczecinie
2018-03-08 14:57:37
Nareszcie
Tylko czemu tak późno?
2018-03-08 14:24:32
Ciekawski
Czy będzie więcej pomników Lenina w Rosji, czy Kaczyńskiego w Polsce?
2018-03-08 14:24:27
znismaczony
Paranoja pisowskich oszołomów przekracza wszelkie granice
2018-03-08 14:09:34
p
Oby tylko nie rzeźbił go autor pomnika P. Gosiewskiego, ani tablicy L. Kaczyńskiego na dziedzińcu urzędu miasta w Warszawie.
2018-03-08 14:03:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy