sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Konkurs dotyczący pomników L. Kaczyńskiego i ofiar katastrofy

Konkurs dotyczący pomników L. Kaczyńskiego i ofiar katastrofy

Konkurs dotyczący pomników L. Kaczyńskiego i ofiar katastrofy
Data publikacji: 2017-07-03 15:12
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-05 17:59
Wywietleń: 1722 273613

W poniedziałek (3 lipca) na stronie internetowej Komitetu Społecznego Budowy Pomników: śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej ogłoszono wyniki I etapu konkursu na opracowanie koncepcji pomników. Do dalszego etapu przeszło łącznie 14 koncepcji.

O ogłoszeniu wyników poinformował również poseł PiS Jacek Sasin na swoim profilu na Twitterze. Do II etapu konkursu na opracowanie koncepcji pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostało dopuszczonych 5 prac oznaczonych kodami. Natomiast do II etapu konkursu na koncepcję pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej dopuszczono 9 prac. Na stronie internetowej nie wyszczególniono autorów ani nazw koncepcji, lecz nr zgłoszenia.

Autorzy wybranych prac zostaną indywidualnie poinformowani przez Sekretarza Sądu Konkursowego o uwagach i sugestiach sądu względem przygotowanych prac.

Poseł PiS Jacek Sasin w rozmowie z PAP i Polskim Radiem poinformował, że w I etapie konkursu oceniane były prace w formie koncepcji rysunkowych. 

– Teraz będziemy oczekiwać, że ci, którzy zostali zakwalifikowani przedstawią plastyczne modele tych pomników. Do tej pory były to rysunki, plansze przedstawiające ogólną koncepcję. Żeby ocenić do końca wartość tych prac potrzebne są modele, w przypadku pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego to będzie również model głowy prezydenta w skali 1:1 – chodzi o uchwycenie podobieństwa – zaznaczył poseł. Sasin podkreślił, że autorzy 14 zwycięskich koncepcji mają czas na przedstawienie następnych prac do jesieni, ponieważ do połowy października konkurs musi zostać rozstrzygnięty.

– O tyle trudno mi jest o tym mówić, ponieważ ani ja, ani członkowie jury nie mają wiedzy o tym, kto jest autorem tych projektów, ponieważ jest pełna anonimowość tych prac. Każda praca otrzymała swój symbol cyfrowo-literowy, ten symbol zna tylko autor projektu i dopiero, kiedy zostaną wybrane zwycięskie projekty ich autorzy się ujawnią – podkreślił poseł.

* * *

W połowie kwietnia PiS ogłosił, że rozpoczyna dwa równolegle przebiegające konkursy, które mają wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej. W połowie czerwca Sasin zwrócił się do prezydent stolicy o przygotowanie i przedłożenie Radzie Warszawy uchwał dot. wzniesienia pomnika Lecha Kaczyńskiego oraz pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

cunil
na dziedzińcu zamkowym pomnik Lecha Kaczyńskiego lub na zamku koło armat
2017-08-05 17:37:54
do wujka Staszka
Wujku Staszku , to wujek jest jest bez wątpienia tłustym kotkiem z białym kołnierzykiem, który chytrze rozgrywał dewastację gospodarczą Szczecina, i szerzej Polski, tak aby redukcji bezrobocia nie towarzyszył wzrost liczby pracujących. Bo wujkowi chodzi o to, żeby jak najmniej płacić ludziom za pracę, żeby najmniej ludzi czuło się przedmiotem a nie podmiotem, zeby wujek nie miał zbyt dużej konkurencji politycznej, żeby ten bez pracy bezrobotny z wyższym wykształcenie, nie był lepszym kandydatem niż wujek do zasiadania w zarządach spółek, w których wujek wielu zasiada i bierze wielka kasę i odprawy za nic nie odpowiadając. A teraz wujek bierze pas , chłosta związane nogi i karze korzystać z wolności. Ale niech wujek uważa, nosił wilka razy kilka- ponieśli i wilka. Bo może się zdarzyć, że wujek jako przedsiębiorca wytwórca przysłowiowego sznura może na przez siebie wyprodukowanym produkcie, może zawisnąć z ręki człowiek bez pracy z powodu wujka, a którego wujek cynicznie nazywa śmierdzącym hultajem. Warto tu przytoczyć i taką mądrość, że miłe złego początkiem, lecz koniec żałosny. Koniec żałosny nie koniecznie dla owego będącego przedmiotem pogardy wujka "śmierdzącym hultajem".
2017-07-05 20:21:38
wujek Staszek
Bezrobotny z wyższym wykształceniem czyli stary stoczniowiec, nauczyciel na emeryturze, były działacz ...etc itd. Wziąłbyś się w końcu za jakąś uczciwą pracę hultaju śmierdzący a nie całe dnie przy komputerze wymyślasz i pociskasz fiardoły, że aż kartofle w piwnicy gniją.
2017-07-05 15:20:30
Megan
Podoba mi się propozycja podana przez Patriotę jako niekontrowersyjną i służącą wspólnemu dobru
2017-07-05 12:33:50
ZENON
POPIERAM NAJTRAFNIEJSZĄ PROPOZYCJE PATRIOTY W SPRAWIE POMNIKA POŚWIĘCONEGO LECHOWI KACZYŃSKIEMU - W POSTACI ODBUDOWANEJ STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ IM LECHA KACZYŃSKIEGO.
2017-07-05 11:42:33
ZENON
POPIERAM NAJTRAFNIEJSZĄ PROPOZYCJE PATRIOTY W SPRAWIE POMNIKA POŚWIĘCONEGO LECHOWI KACZYŃSKIEMU - W POSTACI ODBUDOWANEJ STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ IM LECHA KACZYŃSKIEGO.
2017-07-05 11:41:34
Bezrobotny z wyższym wyksztłceniem
Jestem cały sercem za koncepcją, którą zaproponował Patriota w sprawie pomnika dla św. pamięci Prezydenta Kaczyńskiego, pomysł zasługuję na najwyższą nagrodę. Nic tak nie odda hołdu pamięci działań prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jak żywy pomnik stworzony w postaci właśnie odbudowanej Stoczni Szczecińskiej, który będzie dawał podstawy egzystencji dla Rodzin szczecińskich, dla pojedynczych młodych i dojrzałych mieszkańców Szczecina i Regionu. Będą to także środki dla budżetu miasta. Popieram ten wspaniały pomysł, z którego będą same korzyści i jak słusznie wskazuje patriota przyczynek do zgody wśród ludzi. A to jest dziś bezcenne. My wiemy, ze władza wyznaje zasadę Divide et impera; dziel i rządź. Ale my podatnicy takiej antypolityce mówimy Nie!!! Natomiast mówimy TAK ODBUDOWIE STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ IM lECHA KACZYŃSKIEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2017-07-05 11:23:41
Rada
Ponawiam swój apel , aby podzielić Szczecin. Prawica z katolikami i narodowcami będzie miała swój teren na pomniki . Komuniści , lewacy , liberaowie i złodzieje też muszą mieć swój teren na pomniki. Wtedy wilk będzie syty i owca cała.
2017-07-05 08:35:48
Pomnik Kaczyńskiego no
Popieram patriotę. Innego pomnika Kaczyńskiego nie chcemy.
2017-07-05 07:56:25
Gryf
To nie obywatele stawiają te pomniki - stawiają je politycy
2017-07-04 23:10:04
Gryf
O pomniku poinformował polityk ...
2017-07-04 23:07:53
irt
Rada Warszawy nie wyda zgody i nie będzie żadnego pomnika
2017-07-04 21:06:47
Jarun
Popieram PATRIOTĘ! Przypomnę tylko, że śp. Lech Kaczyński "siedział", a Jarek (jego brat) w tym czasie pił herbatkę i głaskał kota. Ani razu nie odwiedził brata w więzieniu. A wiem to od A. Jarmakowskiego, który siedział z śp. Lechem w jednej celi. A teraz pomniki i wywyższanie pod niebiosa...trzeba było wspomóc brata choćby podtrzymać na duchu - ty tchórzu!
2017-07-04 19:00:26
Szczecin nie chce tego pomnika
Bojkotować ten konkurs
2017-07-04 13:52:07
PATRIOTA
Proponuję, żeby pomnikiem stała się odbudowana i pełną piersią działająca Stocznie Szczecińska, wykonujące zlecenia światowe, w której będzie pracowało na początku kilka tysięcy ludzi. To będzie jedyny - niekontrowersyjny, łączący ludzi pomnik Lecha Kaczyńskiego - adekwatny do rzeczywistej intencji Prezydenta, który wskazywał na potrzebę udbudowy przemysłu stoczniowego. Dość dzielnie społeczeństwa. Pora ja elementarną jedność i ciężka pracę na rzecz rozwoju Szczecina!!! TO BĘDZIE NAJPIĘKNIEJSZY POMNIK. PROSZĘ NA TYM FORUM O POPARCIE TEJ KONCEPCJI!!!!
2017-07-04 13:18:52
do poniższych
- jak wygracie wybory (Schetyna, Tusk) to będziecie "dekaczyzować" Polskę...Faktycznie "kaczyści" przeginają pałę, ale to Wy pozwololiście iż 19-cie procent uprawnionych wzięło "ch..j, d..ę i kamieni kupę" w "kacze łapki"... Ja nie skomlę tylko czekam na następne demokratyczne (liberalne) WYBORY !!!
2017-07-04 09:47:40
Jakób
Pomnik K.Lecha tylko w Warszawie? W Białymstoku Jarosław K. podzielił się refleksją, którą wyznawcy PiS traktują jak dyrektywę, że pomniki takie jak tam odsłonięto, powinny być w całym kraju. Co powiecie, gdy takie pomniki będą w każdym powiecie? Dla powiatu to uciecha postawić pomnik Lecha! To taka poezja - tej samej próby co pomnik w Białymstoku.
2017-07-03 18:54:10
Jarun
Jarkowi naprawdę odbiło, a pisiory ze strachu o własne stołki boją się mu to powiedzieć. I tak rodzą się despoci, przy akceptacji i oklaskach podwładnych. Kult jednostki. Boże - widzisz i nie grzmisz!
2017-07-03 17:35:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy