Poniedziałek, 04 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Pomnik do konsultacji

Data publikacji: 29 kwietnia 2016 r. 13:05
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:52
Pomnik do konsultacji
 

Policka rada miejska nie podjęła decyzji o losach pomnika Józefa Piłsudskiego. Obywatelski projekt uchwały w sprawie jego budowy wpłynął do magistratu 18 grudnia ubiegłego roku. Złożyli go członkowie polickich struktur Prawa i Sprawiedliwości, a poparło go podpisami prawie 400 mieszkańców Polic. Zadania przekonania radnych miejskich do tego pomysłu podjęli się dwaj powiatowi radni PiS: Dominik Brzęcki (wiceprzewodniczący rady) i Tomasz Tokarczyk.

- To ma być wizytówka Polic - tłumaczył Dominik Brzęcki. - To inicjatywa mieszkańców. To oni chcą być dumni z tego, że w Policach takie miejsce może powstać. Chodzi też o to, żebyśmy mogli uroczystości patriotyczne tam obchodzić.

- Gmina kultywuje pamięć historyczną poprzez utrzymywanie lapidarium, pomników, tablic, głazów - wsparł go Tomasz Tokarczyk. - My nie proponujemy nic nowego co do zasady. Chcielibyśmy tylko, aby państwo raz przenieśli akcenty z upamiętniania niegdysiejszej społeczności niemieckiej mieszkającej na tych terenach na upamiętnienie polskiego bohatera narodowego.

Pomnik miałby stanąć na dużym skwerze przy ul. Piłsudskiego. Jest tam już figura papieża Jana Pawła II, a w marcu rada zgodziła się na postawienie obok pomnika „Ludziom Solidarności”. Projekt rekomendował burmistrz Władysław Diakun, który również jest członkiem „Solidarności”. I jest też zaangażowany w budowę monumentu.

Policka rada miejska, w której 17 z 21 głosów ma ugrupowanie burmistrza (Gryf XXI) nie zdobyła się na podjęcie decyzji w sprawie pomnika Piłsudskiego. Radny Maciej Dolak złożył wniosek, aby projekt uchwały wycofać z porządku obrad i zorganizować konsultacje społecznie w tej sprawie. Poparli go wszyscy członkowie Gryfa i radny Krystian Kowalewski (PO). Przeciw byli Mariusz Różycki (PiS) i Adam Sobczyk (niezrzeszony), a Grażyna Pawłowska (niezrzeszona) wstrzymała się od głosu.©℗

Tekst i fot. (jps)

Na zdjęciu: Tomasz Tokarczyk (z lewej) i Dominik Brzęcki nie zdołali przekonać rady miejskiej do wydania zgody na budowę pomnika Józefa Piłsudskiego.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarun
2016-04-29 15:06:28
Bierzcie przykład ze szczecińskich pisiorów. Oni wiedzą jak przypodobać się prezesowi, znają jego rusofobię i gloryfikację śp. brata. Wszędzie ma być ulica, pomnik katastrofy lotniczej i znieść pomniki poległym żołnierzom.
acotam
2016-04-29 14:58:09
Co ma Marszałek do Polic? przeciez jego nie interesowały kresy zachodnie a pomorze zachodnie wcale. Budujmy prawdziwą polską tożsamość na tych zdobytych niemieckich ziemiach, a takich pseudo polaczków jak ten "marszalek polski" olewajmy w PiSuarze
marszalek polski
2016-04-29 13:52:08
Police to osadnictwo choloty z zabuga, nienawistnej,opluwajacej wszystko co polskie. Stale I'm malo I ,zeby I'm d.... modem wysmarowac to tez nice dogodzisz.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA