poniedziałek, 16 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pomnik do konsultacji

Pomnik do konsultacji

Pomnik do konsultacji
Data publikacji: 2016-04-29 13:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:01
Wywietleń: 1916 131550

Policka rada miejska nie podjęła decyzji o losach pomnika Józefa Piłsudskiego. Obywatelski projekt uchwały w sprawie jego budowy wpłynął do magistratu 18 grudnia ubiegłego roku. Złożyli go członkowie polickich struktur Prawa i Sprawiedliwości, a poparło go podpisami prawie 400 mieszkańców Polic. Zadania przekonania radnych miejskich do tego pomysłu podjęli się dwaj powiatowi radni PiS: Dominik Brzęcki (wiceprzewodniczący rady) i Tomasz Tokarczyk.

- To ma być wizytówka Polic - tłumaczył Dominik Brzęcki. - To inicjatywa mieszkańców. To oni chcą być dumni z tego, że w Policach takie miejsce może powstać. Chodzi też o to, żebyśmy mogli uroczystości patriotyczne tam obchodzić.

- Gmina kultywuje pamięć historyczną poprzez utrzymywanie lapidarium, pomników, tablic, głazów - wsparł go Tomasz Tokarczyk. - My nie proponujemy nic nowego co do zasady. Chcielibyśmy tylko, aby państwo raz przenieśli akcenty z upamiętniania niegdysiejszej społeczności niemieckiej mieszkającej na tych terenach na upamiętnienie polskiego bohatera narodowego.

Pomnik miałby stanąć na dużym skwerze przy ul. Piłsudskiego. Jest tam już figura papieża Jana Pawła II, a w marcu rada zgodziła się na postawienie obok pomnika „Ludziom Solidarności”. Projekt rekomendował burmistrz Władysław Diakun, który również jest członkiem „Solidarności”. I jest też zaangażowany w budowę monumentu.

Policka rada miejska, w której 17 z 21 głosów ma ugrupowanie burmistrza (Gryf XXI) nie zdobyła się na podjęcie decyzji w sprawie pomnika Piłsudskiego. Radny Maciej Dolak złożył wniosek, aby projekt uchwały wycofać z porządku obrad i zorganizować konsultacje społecznie w tej sprawie. Poparli go wszyscy członkowie Gryfa i radny Krystian Kowalewski (PO). Przeciw byli Mariusz Różycki (PiS) i Adam Sobczyk (niezrzeszony), a Grażyna Pawłowska (niezrzeszona) wstrzymała się od głosu.©℗

Tekst i fot. (jps)

Na zdjęciu: Tomasz Tokarczyk (z lewej) i Dominik Brzęcki nie zdołali przekonać rady miejskiej do wydania zgody na budowę pomnika Józefa Piłsudskiego.

Komentarze

Jarun
Bierzcie przykład ze szczecińskich pisiorów. Oni wiedzą jak przypodobać się prezesowi, znają jego rusofobię i gloryfikację śp. brata. Wszędzie ma być ulica, pomnik katastrofy lotniczej i znieść pomniki poległym żołnierzom.
2016-04-29 15:06:28
acotam
Co ma Marszałek do Polic? przeciez jego nie interesowały kresy zachodnie a pomorze zachodnie wcale. Budujmy prawdziwą polską tożsamość na tych zdobytych niemieckich ziemiach, a takich pseudo polaczków jak ten "marszalek polski" olewajmy w PiSuarze
2016-04-29 14:58:09
marszalek polski
Police to osadnictwo choloty z zabuga, nienawistnej,opluwajacej wszystko co polskie. Stale I'm malo I ,zeby I'm d.... modem wysmarowac to tez nice dogodzisz.
2016-04-29 13:52:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
pap