piątek, 18 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pomaga oko kamery

Pomaga oko kamery

Pomaga oko kamery
Data publikacji: 2016-02-18 09:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:54
Wywietleń: 2365 120415

Temat wraca jak bumerang. Bo choć część elewacji szczecińskich kamienic pięknieje, zaraz ponownie robią się ohydne. To przez bezmyślnych wandali, którzy wyrysowują na nich okropne bohomazy.

Wystarczy krótki spacer ulicą 5 Lipca - od alei Bohaterów Warszawy w kierunku placu Szarych Szeregów. Nie ma tam właściwie kamienicy, która nie zostałaby skalana jakimś obrzydliwym napisem, często odwołującym się do uwielbienia dla Pogoni Szczecin. Ale 5 Lipca, podobnie jak całe centrum, nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Pomorzany, Niebuszewo, Słoneczne - cały Szczecin upstrzony jest okropnymi sprayowymi napisami.

- Jakiś czas temu szłam w pobliżu targowiska Manhattan. Przy jednym z bloków młody chłopak, w kapturze wyciągnął znienacka spray, zaczął coś pisać. Spytałam go, co robi, wziął nogi za pas. Tak naprawdę jednak nikt poza mną nie zainteresował się, co ten nastolatek planował - opowiada pani Anna ze Szczecina

W ubiegłym roku Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych zakupił specjalny środek chemiczny, który nie tylko usuwa „graffiti", ale też zabezpiecza ściany przed kolejnymi malunkami. Od zawsze też ZBiLK zachęca, aby zgłaszać służbom takie zdarzenia. 

- Tych zgłoszeń nie napływa do nas zbyt dużo - przyznaje asp. szt. Anna Gembala z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - W zależności od poniesionych strat, mamy do czynienia z wykroczeniem lub przestępstwem, to drugie zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat pięciu. Na pewno dużo łatwiej zatrzymać sprawcę, gdy zainstalowany jest monitoring.

O tym, że złapać przestępcę na gorącym uczynku nie jest łatwo, wiedzą także doskonale w straży miejskiej. Wandale „pracują" po nocach, zasłaniają twarze kapturami, w końcu mogą liczyć też na znieczulicę - przechodnie raz reagują na to co się dzieje, innym razem nie. 

- Oczywiście, że mieszkańcy skarżą się na osoby, które niszczą kamienice. Jeśli nie ma kamery, która zarejestruje wydarzenie, trudno komuś udowodnić, że to on jest odpowiedzialny za bohomaz - wyjaśnia Joanna Wojtach, rzecznik SM w Szczecinie.

Nie oznacza to jednak, że chuligani mogą czuć się całkiem bezkarni. W ubiegłym roku zatrzymanych zostało dwóch dwudziestolatków, którzy mazali obiekt na Świerczewie. Straty, na jakie wycenił wówczas zarządca, wyniosły ok. 10 tysięcy złotych. Nie udałoby się jednak ująć młodych mężczyzn, gdyby nie świadek, który zadzwonił po policję. ©℗

Tekst i fot. (kol)

 

 

 

Komentarze

Mariusz
Dlaczego taka młodzież musi wychodzić i malować odremontowane budynki? Skąd taki jest pomysł na to? Koniecznie zamontować kamerki w mieście i mieć oko na takich wandali. Spray zasugerował by ich wymalować, tez dobra kara za pierwsze przewinienie ale wystawić ich w galaxy na weekend cały jako art dla społeczeństwa z podaniem danych osobowych i zamieszkania i obok ich dzieła zamieścić oczywiście wzrot całkowitych poniesionych kosztów przywrócenia do stanu poprzedniego elewacji. Kolejne takie przewinienie juz by odmalowali cele więzienne za swoje oczywiście. Tak z rok najmniej by mieli wystarczajaco sporo czasu na odmalowanie wielu cel i korytarzy więziennych. Od razu by się poprawiło na ulicach i w więzieniach. A kamerki dziś to juz nie wielki koszt.
2016-02-18 14:58:33
wandale
W ubiegłym roku zatrzymanych zostało dwóch dwudziestolatków, którzy mazali obiekt na Świerczewie. To jakaś kpina czy co? Całe miasto zniszczone przez wandali a dzielna policja złapała 2 przestępców. Spory sukces.....
2016-02-18 13:14:31
Spray
Złapać takiego wandala i wymalować go jego własną farbą w aerozolu. Oczywiście, po uprzednim zabezpieczeniu jego oczu, nosa i ust. Z pewnością byłaby to najlepsza kara.
2016-02-18 10:07:29
rob
Ten napis na kamienicy dobre 5 lat sobie tam jest a administracja jakies 50 m dalej i jakos nikomu to nie przeszkadza, ani administracji ani mieszkancom bo jakby przeszkadzalo to by zamalowali
2016-02-18 09:46:33

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie