Środa, 04 października 2023 r. 
16 szczecin
REKLAMA

Polsko-litewskie spotkanie w 87. rocznicę lotu przez Atlantyk [GALERIA]

Data publikacji: 19 lipca 2020 r. 15:39
Ostatnia aktualizacja: 19 lipca 2020 r. 17:54
Polsko-litewskie spotkanie w 87. rocznicę lotu przez Atlantyk
Migawki z uroczystości w Pszczelniku Fot. Tadeusz Szymański  

W niedzielę (19 lipca) w Pszczelniku (gm. Myślibórz) odbyły się uroczystości związane z obchodami 87. rocznicy lotu przez Atlantyk litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa. Przy pamiątkowym pomniku spotkali się przedstawiciele najwyższych władz z Polski i Litwy. Nie zabrakło samorządowców, delegacji z różnych jednostek organizacyjnych województwa, powiatu i gminy oraz mieszkańców regionu.

Ze strony litewskiej obecni byli, m.in.: Eduardas Borisovas - ambasador Republiki Litewskiej w Polsce wraz z małżonką, płk. Gytis Kazokas - attache obrony, Wiesław Wierzchoś - konsul honorowy Litwy w Szczecinie oraz przedstawiciele władz samorządowych rejonu kowieńskiego.

Wojewodę zachodniopomorskiego reprezentował dr Artur Staszczyk - doradca wicewojewody ds. międzynarodowych i polityki pamięci. Z kolei w imieniu marszałka województwa w spotkaniu uczestniczył Zbigniew Chojecki - radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Ponadto obecni byli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP, powiatu myśliborskiego, samorządów z gmin ościennych oraz z oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia Litwinów w Polsce. Liturgię słowa prowadził ks. prałat Aleksander Jaszczur z myśliborskiej parafii. Minutą ciszy oddano hołd bohaterom.

W rocznicę wydarzeń

Następnie Piotr Sobolewski, burmistrz  Myśliborza - współorganizator uroczystości - powitał przybyłych i przypomniał o najważniejszych wydarzeniach. Wspomniał m.in. o tym, że 15 lipca 1933 roku litewscy lotnicy Steponas Darius i Stasys Girenas podjęli próbę przelotu bez lądowania z Nowego Jorku do Kowna na Litwie. Był to dystans 7186 km. Samolot, nazwany przez pilotów "Lituanica", przeleciał na północnym Atlantykiem, jednak 17 lipca 1933 roku, po pokonaniu dystansu 6411 km, rozbił się w lesie koło wsi Pszczelnik. Obaj lotnicy zginęli. Do celu zabrakło im jedynie 650 km. Natomiast w 1935 roku w miejscu katastrofy odsłonięto pomnik poświęcony tragicznie zmarłym lotnikom.

Przyjaźń polsko-litewska

Z kolei ambasador Litwy podziękował za wspólną przyjaźń między obydwoma krajami oraz za współpracę na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Podziękował też duchowieństwu i społeczności lokalnej. Ponadto nawiązał do partnerskich kontaktów między młodzieżą w Puńsku i Myśliborzu.

- Jest już tradycją, że spotykamy się w tym miejscu. Od lat podziwiamy litewskich asów przestworzy, którzy bohatersko zapisali się w pamięci, walcząc o niepodległą Litwę. Za miłość do swojej ojczyzny zapłacili cenę najwyższą - zaznaczył przedstawiciel wojewody.

Następnie delegacje władz z Polski i Litwy u stóp pomnika złożyły wieńce i kwiaty. Licznie zgromadzeni mieli też okazję do przyjacielskich spotkań, miłych rozmów oraz do zwiedzania pobliskiego muzeum poświęconego pamięci lotników.

Tekst o fot. (szym)

Na zdjęciach: Migawki z uroczystości w Pszczelniku

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jazon
2020-07-19 17:29:29
Jak zwykle najważniejszy był xionc...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA