środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Polskie MSZ odpowiada ws. Kolumny Zwycięstwa w Stargardzie

Polskie MSZ odpowiada ws. Kolumny Zwycięstwa w Stargardzie

Polskie MSZ odpowiada ws. Kolumny Zwycięstwa w Stargardzie
Data publikacji: 2016-12-04 10:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:13
Wywietleń: 1972 182216

Na Twitterze ukazało się w sobotę oświadczenie rzecznika prasowego MSZ będące odpowiedzią na reakcję rosyjskiego MSZ w sprawie usunięcia wierzchołka Kolumny Zwycięstwa w Stargardzie.

Rzecznik, Joanna Wajda stwierdziła: „Przypominamy, że zgodnie z prawem RP kwestia pomników radzieckich pozostaje w gestii lokalnych władz samorządowych. Stanowisko RP w sprawie zachowania miejsc pamięci pozostaje niezmienne. Polska zapewnia cmentarzom żołnierzy Rosji radzieckiej pełną opiekę i ochronę. Umowa z 1994 roku nie ma zastosowania do tzw. pomników symbolicznych, będących wyłącznie znakami radzieckiej dominacji”.

Wierzchołek Kolumny Zwycięstwa z gwiazdą i wieńcem został usunięty ze względu na zły stan technicznych. Pozostała część Kolumny, zgodnie z decyzją Rady Miejskiej Stargardu, ma zostać rozebrana a niektóre elementy przeniesione zostaną na miejscowy Międzynarodowy Cmentarz Wojenny przy ul. Reymonta. W oświadczeniu MSZ Rosji stwierdzono m.in., że usunięcie części Kolumny jest kolejnym przykładem „bluźnierczego stosunku wobec radzieckiego oraz rosyjskiego dziedzictwa memoriałowego w Polsce.”

Uchwałę w sprawie zdemontowania i przeniesienia Kolumny Zwycięstwa stargardzcy radni podjęli we wtorek, 29 listopada. Za projektem uchwały zagłosowało 17 radnych, jeden był przeciwny i również jeden wstrzymał się od głosu a dwoje uchyliło się od zajęcia stanowiska w tej sprawie. (żak)

Fot. Piotr DUŻAK

Komentarze

Dyzio
do 'A co PO-wiecie na to....' tereny na wschód od Bugu to były ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Udręczeni długą wojną ludzie witali tych sołdatów jak wyzwolicieli.
2016-12-05 19:41:37
jan
Oczekuję od rosjan w ramach równoległych działań usunięcia jakiegoś polskiego pomnika. Może katyńskiego, może smoleńskiego. Się będzie działo...
2016-12-05 10:44:28
A co PO-wiecie na to....
Do PO-nizszych Komuszkow i PO-stkomuszkow... a co PO-wiecie o owczesnym gwalceniu dziewczyn, kobiet i nawet z "braku laku" starszych Babc, przez Zolnierzy z owczesnego Wschodu... ktorzy przeganiali Niemcow z owczesnych Polskich terenow... a pozniej PO przegonieniu Niemcow, o odebraniu Polsce sporo Polskich terenow na Wschodzie Polski oraz o Pacyfikacji i dalszym Opanowaniu wraz z Zarzadzaniem Polski - przez nastepne 45 lat tj. do roku 1990 liczac ! Gdzie o pomordowanych Zolnierzach Wykletych i Czlonkach AK czy Cywilach juz nie ws-PO-mne ! Nie mowiac rowniez o dalszym 45 letnim splacaniu dlugu "wdziecznosci"... PO-przez masowe wysylanie tysiecy ton towarow i roznego rodzaju rzeczy za darmo czy z 50 % rabatem do: CCCP...ZSRR...i pozniejszej jeszcze Rosji...! A na zakonczenie ostatnie pytanie: a dalczego kilkanascie lat temu....przyspawano do torow kolejowych, caly zestaw Wagonow na Wschodzie Polski, wypelnionych roznego rodzaju towarami... by towary te nie zostaly wywiezione z Polski na Wschod w ramch splacania "dlugu wyzwolenczego i dalszej wdziecznosci"...itd...itp...!! Reasumujac: i przykladow roznego rodzaju, mozna by tu jeszcze mnozych w tysiacach...!!!
2016-12-05 01:11:46
POMNIK
PAN Wojtek ma R C J E następne pokolenia w razie konfliktu zapłaci nie wyobrażalną cenę.Na siłe zmienia się fakty historyczne
2016-12-04 18:46:53
ckm
trzeba było to załatwić w 1991 roku.
2016-12-04 18:34:24
guar
Czego się nie zrobi dla prezesa Jarka-rusofoba. Brudziński "Jojo"-biegał za Jarkiem i jest marszałkiem.
2016-12-04 18:20:09
Stany, Landy, Republiki..
To nie byli tylko żołnierze "Rosji radzieckiej" ale to byli żołnierze CCCP (ZSRR - Związku Radzieckiego). Żołnierze ZSRR pochodzili z różnych republik-prowincji ZSRR. A więc byli to żołnierze np. Ukrainy radzieckiej, Białorusi radzieckiej, Gruzji radzieckiej, Litwy radzieckiej, Kazachstanu radzieckiego itd. Związek Radziecki nie był federacją niezależnych i suwerennych państw-republik. Żadna z tak zwanych "republik" nie była państwem w naszym rozumieniu, a więc nie była republiką tak jak żaden stan USA nie jest osobnym państwem. Rzecz w tym aby Unia Europejska nie stała się państwem jak ZSRR czy USA. Bo Polska nie była republiką radziecką ani stanem USA ani nie będzie "Landem" UE.
2016-12-04 17:15:03
Wojtek
Tylko nie każdy sołdat to śtalin
2016-12-04 15:19:04
tytus do Wojtek
Nad tym nie zastanawiał się na pewno Stalin więc i my nie musimy. Historia to fakty a nie wymysły domorosłych filozofów.
2016-12-04 11:54:57
Wojtek
Jestem ciekaw czy ktoś zastanowił się co by było jak by Sowieci przegonili Niemów tylko do granic przed 1939 rokiem i powiedzieli a teraz wy się martwcie. Następnie podpisali akt o nie agresji z Niemcami i wymienili się jeńcami i tak zakończyły by się ich działania wojenne.
2016-12-04 11:35:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy