Dwa lata temu na jednej z kołobrzeskich posesji przy ul. Wolności natrafiono na ludzkie kości. Właściciel przydomowego ogródka – Jan Przybyś – fakt ten zgłosił w Muzeum Oręża Polskiego. Sądził bowiem, że są to szczątki hitlerowców z okresu II wojny światowej.
W grudniu 2017 roku Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pod kierownictwem dr. hab. n. med. Andrzeja Ossowskiego przeprowadził we wskazanym miejscu ekshumację. Okazało się, że byli tam pochowani dwaj polscy żołnierze, którzy walczyli o miasto w marcu 1945 roku. Wskazywały na to znajdujące się w mogiłach przedmioty.
Przy ekshumacji poza specjalistami z PUM obecni byli kołobrzescy muzealnicy oraz członkowie Grupy Eksploracyjnej Parsęta, działającej przy Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego. W siedzibie MOP zaprezentowano niedawno przedmioty znalezione w mogiłach. Żołnierze z posesji przy ul. Wolności należeli do 18. pułku piechoty 6. Dywizji Piechoty i polegli najprawdopodobniej 9 marca 1945 roku. Specjaliści z PUM prowadzą obecnie badania zmierzające do identyfikacji poległych.
Osoby, które straciły swoich bliskich podczas walk o Kołobrzeg, a które nie znają miejsca ich pochówku, mogą się zgłaszać do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w celu przekazania swojego materiału genetycznego. Może on posłużyć do identyfikacji odnajdowanych co jakiś czas w Kołobrzegu ciał żołnierzy Wojska Polskiego. ©℗
(pw)
Fot. Muzeum Oręża Polskiego