piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Politechnika dba o środowisko

Politechnika dba o środowisko

Politechnika dba o środowisko
Data publikacji: 2018-12-15 13:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Wywietleń: 822 366887

- Efektem jest spadek zużycia energii elektrycznej i cieplnej, a co za tym idzie znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla - przekonuje Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej (PK). Ten wzrost efektywności energetycznej pięciu budynków uczelni był możliwy dzięki realizacji projektu ich termomodernizacji.

Koszt przekroczył 7,6 mln zł, ale 5,2 miliona stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedsięwzięcie wsparł także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Prace związane z wdrożeniem projektu dotyczącego zwiększenia efektywności energetycznej obiektów uczelni przy ulicy J. J. Śniadeckich (budynki A, B, C) i Eugeniusza Kwiatkowskiego (A, B) właśnie dobiegły końca. Rezultatem jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej w budynkach, obniżenie kosztów ich eksploatacji oraz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do środowiska. Jest też możliwość pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

Prace objęły: docieplenie ścian zewnętrznych i stropodachów budynków, wymianę armatury instalacji grzewczej i instalacji ciepłej wody użytkowej oraz modernizację wentylacji mechanicznej i instalacji klimatyzacji. W miejsce dotychczasowego, tradycyjnego oświetlenia wewnętrznego zamontowane zostały oprawy energooszczędne typu LED. Na fasadach budynków zamontowano zaś mikroinstalacje fotowoltaiczne. Prace pozwoliły również zwiększyć estetykę obiektów.
Obecnie trwa rozliczanie końcowe realizowanego projektu. Dokładne jego efekty powinny być znane po roku eksploatacji zmodernizowanych budynków. ©℗

(m)

Fot. PK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie