środa, 18 września 2019.
Strona główna > Nauka > Studenci pobili rekord Polski

Studenci pobili rekord Polski

Studenci pobili rekord Polski
Data publikacji: 2015-09-04 18:03
Wywietleń: 1529 18380

Rekord Polski w liczbie przejechanych kilometrów na jednym litrze paliwa pobili studenci z zespołu Iron Warriors Politechniki Łódzkiej. Ich pojazd EcoArrow 2.1 przejechał na jednym litrze ponad 830 km. Poprzedni rekord wynosił 659 km i należał do studentów Politechniki Warszawskiej.

- Rekord został pobity podczas międzynarodowego konkursu Pisaralla pisimmalle, który już po raz 40. odbył się w fińskim miasteczku Nokia - poinformowała rzeczniczka Politechniki Łódzkiej Ewa Chojnacka.

Nad pojazdem pracował zespół Iron Warriors ze Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji. Bolid powstawał przez ostatnie dwa lata na wydziale mechanicznym PŁ. W zespole poza studentami wydziału mechanicznego i elektrycznego są także chemicy, informatycy i architekci, a ich pojazd, który nosi nazwę EcoArrow 2.1, startuje w kategorii benzynowych prototypów.

Jeden z konstruktorów "ekologicznej strzały" Patryk Lewczuk podał, że cała karoseria to konstrukcja samonośna wykonana z włókna węglowego i aramidowego. Pojazd posiada spalinowy silnik Hondy, który jednak został przez studentów mocno przerobiony. Zrezygnowali z oryginalnego gaźnika, zainstalowali wtrysk elektroniczny, komputer, czujniki.

- Cały sukces naszej konstrukcji polega na tym, że zminimalizowaliśmy opory toczne i opory powietrza, generowane podczas jazdy, a silnik ma mocno zaawansowany system start-stop, dzięki czemu bolid się rozpędza, silnik wtedy się wyłącza i tak naprawdę w czasie jazdy bolid porusza się już bez żadnego napędu, tylko się toczy - mówił Lewczuk.

W przyszłym roku łódzcy studenci planują pokonać granicę 1000 kilometrów przejechanych na litrze paliwa. (pap)

Na zdjęciu: Trójkołowy bolid łódzkich studentów ma aerodynamiczny, opływowy kształt i jest wyjątkowo lekki. Kierowca prowadzi pojazd na leżąco, a zamiast kierownicy ma drążki po obu stronach ciała.

Fot. Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie