Poniedziałek 03 października 2022r. 
REKLAMA

Studenci pobili rekord Polski

Data publikacji: 2015-09-04 18:03
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-04 18:03
Studenci pobili rekord Polski
 

Rekord Polski w liczbie przejechanych kilometrów na jednym litrze paliwa pobili studenci z zespołu Iron Warriors Politechniki Łódzkiej. Ich pojazd EcoArrow 2.1 przejechał na jednym litrze ponad 830 km. Poprzedni rekord wynosił 659 km i należał do studentów Politechniki Warszawskiej.

- Rekord został pobity podczas międzynarodowego konkursu Pisaralla pisimmalle, który już po raz 40. odbył się w fińskim miasteczku Nokia - poinformowała rzeczniczka Politechniki Łódzkiej Ewa Chojnacka.

Nad pojazdem pracował zespół Iron Warriors ze Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji. Bolid powstawał przez ostatnie dwa lata na wydziale mechanicznym PŁ. W zespole poza studentami wydziału mechanicznego i elektrycznego są także chemicy, informatycy i architekci, a ich pojazd, który nosi nazwę EcoArrow 2.1, startuje w kategorii benzynowych prototypów.

Jeden z konstruktorów "ekologicznej strzały" Patryk Lewczuk podał, że cała karoseria to konstrukcja samonośna wykonana z włókna węglowego i aramidowego. Pojazd posiada spalinowy silnik Hondy, który jednak został przez studentów mocno przerobiony. Zrezygnowali z oryginalnego gaźnika, zainstalowali wtrysk elektroniczny, komputer, czujniki.

- Cały sukces naszej konstrukcji polega na tym, że zminimalizowaliśmy opory toczne i opory powietrza, generowane podczas jazdy, a silnik ma mocno zaawansowany system start-stop, dzięki czemu bolid się rozpędza, silnik wtedy się wyłącza i tak naprawdę w czasie jazdy bolid porusza się już bez żadnego napędu, tylko się toczy - mówił Lewczuk.

W przyszłym roku łódzcy studenci planują pokonać granicę 1000 kilometrów przejechanych na litrze paliwa. (pap)

Na zdjęciu: Trójkołowy bolid łódzkich studentów ma aerodynamiczny, opływowy kształt i jest wyjątkowo lekki. Kierowca prowadzi pojazd na leżąco, a zamiast kierownicy ma drążki po obu stronach ciała.

Fot. Facebook

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA