Majówka to dla jednych odpoczynek, a dla drugich wytężona praca polegająca m.in. na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom. Służby mundurowe, takie jak np. policja, Straż Miejska oraz Służba Ochrony Kolei postawione są w stan najwyższej gotowości.
Planowanie, odpowiednie przygotowanie i przestrzeganie kilku prostych zasad mogą znacząco wpłynąć na jakość oraz bezpieczeństwo wypoczynku. Wybrana forma wypoczynku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami – przestrzegają i apelują szczecińscy policjanci.
- Majówka to także początek sezonu rekreacji nad wodą – stwierdził Piotr Jaworski, z Zespołu Prasowego KWP w Szczecinie. – Wypoczywając nad wodą, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dzieci. Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką, sprawdźmy ich stan techniczny. Upewnijmy się też czy na wyposażeniu jednostki jest obowiązkowy sprzęt ratunkowy jak np: koło ratunkowe. Nie zapomnijmy również o kamizelce ratunkowej oraz o poinformowaniu o przewidywanej trasie i porze powrotu.
Nad bezpieczeństwem czuwać również będą policjanci z Wydziałów Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej. Drogi patrolowane będą zarówno przez funkcjonariuszy zmotoryzowanych jak i przez drony.
Udający się w podróż koleją mogą liczyć na zintensyfikowane działania kolejowych służb technicznych i Straży Ochrony Kolei. SOK wzmocni patrole na najważniejszych stacjach i trasach.
Kolejarze apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Zawsze należy zachować szczególną ostrożność, zatrzymać się przed znakiem stop, czerwonymi światłami i nie wjeżdżać pod opadające rogatki.
Wiele osób pozostaje w mieście. To oznacza wielkie narodowe grillowanie organizowane najczęściej w plenerze.
- W mieście znajdziemy 15 polan rekreacyjnych, na których możemy wypoczywać, rozpalić ognisko czy upiec kiełbaski na grillu — stwierdziła Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej. - Obowiązują jednak na nich pewne zasady, których musimy przestrzegać. I tak na terenie polan rekreacyjno-wypoczynkowych zabrania się rozpalania ognia poza miejscem wydzielonym na palenisko. Ognisko trzeba też koniecznie po sobie dogasić!
Dobrze jest również pamiętać o ogólnych zasadach.
- Nie wolno śmiecić, myć i czyścić na polanach samochodów, parkować w niedozwolonych miejscach, biwakować, jeździć konno, hałasować czy puszczać luzem psów – przypomina Joanna Wojtach. - Samochody przy polanach możemy parkować wyłącznie w przeznaczonych do tego celu miejscach. Nie można wjeżdżać autami do lasu, na i samą polanę oraz rozjeżdżać trawników.
Mapę z lokalizacją wszystkich polan zlokalizowanych na terenie Szczecina znajdziemy na stronie https://zuk.szczecin.pl/dzialalnosc/lasy-miejskie/polany ©℗
Krzysztof ŻURAWSKI