Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Policja radzi, jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem

Data publikacji: 25 grudnia 2018 r. 12:05
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:28
Policja radzi, jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem
 

W 2017 roku w województwie zachodniopomorskim wydarzyły się 1 232 wypadki drogowe. Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, bo grudzień i początek nowego roku to czas wzmożonego ruchu na drogach. Wiele osób wyjeżdża na święta, a pod koniec stycznia rozpoczną się podróże na zimowe ferie. Policja apeluje, by w tym okresie zachować ostrożność na drodze i zadbać o swoje bezpieczeństwo. 

Bezpieczna podróż zaczyna się jeszcze przed wejściem do pojazdu. Postarajmy się przygotować do niej wcześniej, aby spokojnie i w dobrych nastrojach wyruszyć w trasę. Osoba kierująca powinna być wypoczęta, by mogła odpowiednio reagować na sytuację na drodze. Zadbajmy o właściwe przymocowanie bagażu, który nie jest przewożony w bagażniku, aby przy nagłym hamowaniu nie zrobił nikomu krzywdy.

Należy też wcześniej porozmawiać z małym pasażerem, jak właściwie zachować się w czasie podróży. Dziecko powinno wiedzieć, że trzeba być spokojnym i nie wolno rozpraszać uwagi prowadzącego kierowcy, ponieważ chwila nieuwagi wystarczy, by spowodować wypadek.

Kiedy już wsiądziemy do samochodu, wszyscy pasażerowie od razu po zajęciu miejsca, powinni zapiąć pasy. Nieważne czy siedzimy z tyłu, czy z przodu pojazdu. Niestety, zdarza się wciąż, że pasażerowie jadący na tylnym siedzeniu nie wiedzą, że także tam pasy są obowiązkowe. Dzieci do 150 cm wzrostu, co do zasady, powinny korzystać ze specjalnych fotelików lub siedzisk. To gwarantuje, że ich pasy będą odpowiednio zapięte. Koniecznie przestrzegajmy tych zasad – bez względu na to, czy czeka nas podróż na sąsiednią ulicę, czy daleka droga – mówi podinsp. Agnieszka Sałkowska z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Na kierującym ciąży duża odpowiedzialność. Dlatego powinien zachować ostrożność, zwłaszcza gdy przewozi dzieci, które często w czasie jazdy się niecierpliwią i nudzą. To dobry moment np. na opowiadanie przez pasażerów ciekawych historii czy gry słowne. Jeśli jednak sytuacja tego wymaga, zdecydowanie lepiej zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, by uspokoić dziecko, niż próbować to zrobić w trakcie kierowania pojazdem.

Zatrzymanie samochodu to jeszcze nie koniec podróży. Również przy wysiadaniu należy zachować ostrożność. Jeśli zatrzymujemy się przy ulicy, to zanim otworzymy drzwi, sprawdźmy, czy za nami na pewno nic nie jedzie i żaden pojazd nie próbuje nas właśnie ominąć. Dzieci powinny zawsze wysiadać od strony chodnika. Jeśli czeka nas przejście na drugą stronę ulicy, koniecznie zadbajmy o to, aby robić to w bezpiecznym miejscu i nie wychodzić nagle zza stojącego pojazdu.

Uczmy najmłodszych bezpieczeństwa w podróży – dając dobry przykład i wyjaśniając zasady, których należy przestrzegać. Również nauczyciele mogą pomóc w edukacji małych pasażerów, np. organizując tematyczne zajęcia przed rozpoczęciem ferii szkolnych. W ich przeprowadzeniu warto skorzystać z merytorycznych materiałów specjalnych programów edukacyjnych, jak np. Akademia Bezpiecznego Puchatka. 

(g)

Fot. ABP

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA