Czwartek 23 września 2021r. 
REKLAMA

Policja BLISKO mieszkańców

Data publikacji: 2018-10-06 11:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Policja BLISKO mieszkańców
 

Zachodniopomorska policja rozpoczęła nadawanie w ogólnopolskiej aplikacji BLISKO. Za jej pomocą będzie przesyłać mieszkańcom ostrzeżenia i ważne komunikaty.

Aplikacja BLISKO należy do ogólnopolskiego systemu SISMS, z którego korzysta blisko pół tysięcy polskich miast i gmin. Jego podstawową funkcją jest umożliwienie służbom administracyjnym masowe powiadamianie ludności w szybki i skuteczny sposób. 

Podstawową zaletą aplikacji jest swobodny wybór serwisów informacyjnych od poszczególnych nadawców. Dzięki temu użytkownik otrzymuje tylko interesujące go informacje, bez zaśmiecania niechcianymi treściami. Tym bardziej dla policji jest cenne, iż może powiadamiać skutecznie, bo informacje trafią tylko do tych osób, które wyraziły na to zgodę.

Zachodniopomorska policja w aplikacji BLISKO chce przede wszystkim informować o utrudnieniach na drogach regionu, o zagrożeniach konkretnymi przestępstwami lub zmianami w obowiązujących przepisach. Wszystkie informacje z KWP w Szczecinie mogą być odbierane przez użytkowników, którzy wybiorą w aplikacji miejscowość z obszaru województwa zachodniopomorskiego.

Aplikacja BLISKO jest bardzo wygodna, ponieważ sama powiadamia o każdym nowym wpisie, podobnie jak przy dostarczeniu wiadomości SMS. Umożliwia użytkownikom wybranie wielu lokalizacji, tzn. można zaznaczyć Koszalin, ale też inne miejscowości, w których bywamy. Po wskazaniu miejsca aplikacja wyświetli aktualną listę nadawców, którzy informują na danym obszarze. Są takie lokalizacje, w których znajdziemy jedynie nadawców ogólnopolskich, jednak można mieć pewność, że będą przesyłać jedynie wiadomości o charakterze lokalnym.

Aplikacja BLISKO stawia na użyteczne treści bez reklam, do grona jej nadawców mogą dołączyć tylko określone podmioty, takie jak urzędy miast i gmin, spółki komunalne, wodociągi, ośrodki kulturalno-oświatowe i inne o charakterze użyteczności publicznej. Poza nadawcami lokalnymi użytkownik znajdzie nadawców ogólnopolskich informujących o jakości powietrza, czy o planowanych wyłączeniach prądu. Dostawca aplikacji zapewnia, że z każdym miesiącem lista nadawców się powiększa.

Jednym z powodów, dla którego policja zdecydowała się na nadawanie w BLISKO, jest to, że aplikacja należy do bezpiecznego systemu SISMS, którego działanie sprawdza się w kilkuset samorządach, od dużych miast do niewielkich gmin.

Aplikacja jest bezpłatna, większość użytkowników smartfonów może ją pobrać z oficjalnych sklepów dystrybucyjnych Google Play (system Android) lub AppStore (system iOS) oraz Windows Store (system Windows Phone). Po jej zainstalowaniu należy wpisać swoją miejscowość, wybrać interesującego nas nadawcę (nadawców), a następnie zaznaczyć, z jakich serwisów będą mogli przesłać do nas informacje. Aplikacja jest elastyczna, w każdej chwili pozwala na zmianę ustawień.

Dostawcą systemu jest wrocławska spółka SISMS, która specjalizuje się w informatycznych usługach dla instytucji samorządowych i administracyjnych. Od 2009 r. dostarcza bezpieczne systemy do masowego zarządzania informacją w sytuacjach kryzysowych.

(g)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dzik
2018-10-07 09:17:06
Znowu ustawka jak z kontrolami rowerzystów jeżdżących po chodnikach.jeden raz na parę lat. Nie można przejść chodnikiem bo co chwilę jakiś dureń jedzie na rowerze. Tym nich się policja zajmie a nie zbieraniem informacji wrażliwych Bogu winnych obywateli.chcecie powiadamiać powiadomcie ogólnopolskiej dostępne publikatory.
ciekawe
2018-10-07 01:10:28
tylko nic nie wspominają jak dzięki temu można śledzić obywatela - gdzie chodzi, co ma w tel., do kogo dzwoni, co ogląda w necie, itd.
nazwa
2018-10-06 21:54:00
pewnie będzie działać jak mapa niebezpieczeństw gdzie można zgłaszać uwagi - a potem czekac miesiącami i miesiącami. nie dziękuję drugi raz nie dam się nabrać
Marcin
2018-10-06 20:17:33
Mi się to nie podoba bo nie ma gwarancji,że dane kontaktowe nie będą na bieżąco w sposób nieuprawniony wykorzystywane przez wybrane komórki Policji do własnych interesów w ramach działań operacyjnych.Już teraz baza informatyczna Policji rozpasana jest do granic absurdu.A ponoć obowiązuje RODO i ostre restrykcje ustawy.Osobiście chcę mieć kontrolę nad swoimi danymi osobowymi,a w tej opisanej sytuacji nikt mi tego nie zagwarantuje.Jest już rządowe centrum powiadamiania o sytuacjach kryzysowych.Tworzenie klonów i różnego rodzaju podobnych inicjatyw będących poza kontrolą nic dobrego nie wróży.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ