sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Dostaniesz SMS z ostrzeżeniem o nagłych zjawiskach pogodowych

Dostaniesz SMS z ostrzeżeniem o nagłych zjawiskach pogodowych

Dostaniesz SMS z ostrzeżeniem o nagłych zjawiskach pogodowych
Data publikacji: 2018-08-07 08:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:17
Wywietleń: 3439 336566

W ubiegłym roku w Suszku w wyniku nawałnicy doszło do tragedii - zginęły dwie harcerki przebywające na obozie. Aby zapobiec takim wypadkom na obecne wakacje uruchomiono specjalny system ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami. Na razie jest to pilotaż. Docelowy system ruszy w grudniu.

Dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawicielami operatorów, informacja o zagrożeniu ma szybko dotrzeć do mieszkańców zagrożonego województwa.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz innych ustaw z 11 czerwca 2018 r. nakłada na operatorów obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez niego obszarze.

Jak nas poinformował Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji obowiązek ten w pełnym wymiarze będzie realizowany od 12 grudnia 2018 r., kiedy to nowelizacja wejdzie w życie. Dziś operatorzy zgodzili się na uruchomienie pilotażu, by w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli już dostawać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach, np. o nagłych zjawiskach pogodowych takich, jak intensywne burze czy gwałtowne nawałnice. Dzięki temu informacja o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na obszarze zagrożonego województwa.

Marek Zagórski, minister cyfryzacji podkreślił, że  okres wakacyjny w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych. MC chce wykorzystać go do testów systemu, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, a także na optymalizację systemu. Przebywający na obozach w terenach leśnych harcerze nie zawsze mogą te sygnały odebrać z powodu braku zasięgu sieci telefonicznych.

Zainteresowani będą mogli zgłaszać swoje uwagi do systemu m.in. na adres mailowy: alert.pilotaz@rcb.gov.pl.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego, przez całą dobę monitoruje sytuację w kraju pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń. Otrzymuje informacje od różnych podmiotów krajowych i zagranicznych. Podobny mechanizm będzie funkcjonował w przypadku komunikatów o zagrożeniu dla ludności. Ministrowie, kierownicy urzędów i instytucji centralnych oraz wojewodowie będą przekazywali informacje o zagrożeniu do RCB, które następnie przekaże je operatorom telekomunikacyjnym do niezwłocznego i nieodpłatnego wysłania.

Operatorzy pracują też nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi wysyłanie takich powiadomień na obszarze mniejszym niż województwo. ©℗

(el)

Fot. archiwum

Komentarze

.
Prognoza pogody podawana właśnie tutaj sprawdza się maksimum w 10%.
2018-08-07 09:29:48
tobago
Przy sprawdzalności prognoz, z pewnością system będzie działać świetnie. Ale kasa poszła i pójdzie jeszcze większa, w końcu niektórzy mają duuuże rodziny.
2018-08-07 08:40:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie