Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Police dezynfekują, inne gminy i miasta też. A Szczecin?

Data publikacji: 03 kwietnia 2020 r. 20:51
Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia 2020 r. 11:50
Police dezynfekują, inne gminy i miasta też. A Szczecin?
 

Pracownicy spółki Trans-Net na zlecenie burmistrza Polic dezynfekują miejsca publiczne. Akcja konkretnie dotyczy przystanków komunikacji miejskiej w całym mieście i wszystkich sołectwach gminy. I według zapowiedzi, takie odkażanie ma być - póki co - sukcesywnie i powtarzane co kilka dni przez cały miesiąc kwiecień. To kolejne władze samorządowe w naszym regionie, które zdecydowały się na takie działania w przestrzeni publicznej. Podobne kroki w różnej skali w obliczu pandemii podjęte zostały dotąd w wielu innych miastach w kraju.

Władysław Diakun, burmistrz Polic, w trosce o zdrowie mieszkańców wydał decyzję o rozpoczęciu dezynfekcji w mieście jak i całej gminie Police. Uznał, że takie postępowanie jest zasadne z uwagi na fakt, że przystanki autobusowe to miejsca, w którym zbiera się największa grupa mieszkańców w celu przemieszczenia się, dojazdu do pracy, lekarza czy chociażby po zakupy. z tego WŁASNIE względu muszą zostać one stosownie zabezpieczone, aby podróżujący mogli czuć się bezpiecznie, jak i mieszkańcy mający z nimi kontakt.

Na zlecenie władz miasta spółka Trans-Net z dezynfekcją przystanków autobusowych ruszyła w środę. Odpowiednio wyposażeni i zabezpieczeni pracownicy spółki akcję rozpoczęli od przetestowania sprzętu na przystanku przy ul. Tanowskiej, a miejscami, w których pojawili się następnie w pierwszej kolejności były węzeł komunikacyjno-przesiadkowy w rejonie przy ul. Wyszyńskiego, a stopniowo te prace wykonują teraz i będą wykonywać w całym mieście i we wszystkich miejscowościach sołectw polickiej gminy.

- Zdezynfekowanych zostanie 105 przystanków autobusowych, czyli wszystkie przystanki w Gminie Police - poinformował "Kurier" Adam Pacholik prezes spółki Trans-Net. - W przyjętym cyklu prac odkażenie takiej ich liczby jest rozłożone na trzy kolejne dni. Co w praktyce oznacza, że co najmniej raz w każdym tygodniu każdy z przystanków takie odkażenie przejdzie. Umowę z władzami miasta i gminy mamy zawartą na razie na miesiąc i te procedury będą powtarzane do końca kwietnia. Jeśli będzie potrzeba, to te prace będą kontynuowane. Wyszliśmy z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. jak to długo jeszcze potrwa nie wiemy. Oby jak najkrócej.

Jak jednocześnie podkreślił Adam Pacholik, dezynfekcja odbywa się przy zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych i przy pełnym zabezpieczeniu w środki ochrony tych osób, które zajmują się dezynfekcją. W tym zakresie, podobnie jak i w odniesieniu do zachowania się w związku ze stosowanymi do odkażania środków chemicznych, obowiązuje specjalnie przygotowana instrukcja postępowania. 

- Do dezynfekcji stosujemy środek na bazie aktywnego chloru, jaki zresztą na co dzień służy nam do czyszczenia wszelkiego sprzętu, z pojazdami włącznie, wykorzystywanego do utrzymania czystości w mieście, zwłaszcza przy odbiorze i wywozie odpadów, a szczególnie odpadów zmieszanych. To sprawdzony i skuteczny środek i co najważniejsze ma szerokie zastosowanie, bo skuteczne uderza nie tylko w wirusy czy bakterie, ale także  grzyby - zaznaczył Adam Pacholik.

Każdorazowo w rejonie danego przystanku pracownicy najpierw wytyczają strefę buforową wokół niego w odległości co najmniej 15 m, dwie osoby w ochronnym wyposażeniu asekurują tego pracownika, który w takim samym stroju zabezpieczającym dokonuje oprysku preparatem. Po 20 minutach działania środka jest on zmywany przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i przy zachowaniu bezpieczeństwa ludzi, środowiska i sprzętu.

- Do tych czynności nasi pracownicy wyposażani są w szczelne kombinezony i specjalne maski. Te uniformy są do użytku jednorazowego i są wymieniane na nowe. Takich ubrań jednorazowych zabezpieczyliśmy dotąd 250 - dodał Adam Pacholik. - Z zapytaniem o możliwość świadczenia przez nas takich usług dezynfekcyjnych na ich terenie zwrócili się również np. samorządowy ze Stargardu. 

Podobną akcję dezynfekcji tych przestrzeni publicznych, z których dotąd najczęściej korzystali i nadal korzystają mieszkańcy, w tym tygodniu przeprowadzona już została m.in. w Kołobrzegu. W czwartek (02.04.2020) także Konstanty Tomasz Oświęcimski, wójt gminy Rewal oświadczył, że mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich zdecydował o wdrożeniu w gminie kolejnych kroków w walce z koronawirusem. A to oznacza, że od 4 kwietnia (sobota) Specjalistyczny Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji rozpocznie prewencyjne odkażanie przestrzeni publicznych, w tym wiat i przystanków autobusowych oraz głównych placów i znajdujących się tam ławek. Z naszych ustaleń wynika, że takie działania w różnej skali i w różnym zakresie na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii podjęły już władze samorządowe innych miast, m.in. Wrocławia, Poznania, Katowic, Krakowa, Gdyni, Sopotu, Lublina, Białegostoku, Kielc, Warszawy, Bielska-Białej.

Pytania w powyższej kwestii czy podobne działania są rozważane i planowane w najbliższym czasie na terenie Gminy Miasta Szczecin skierowaliśmy w czwartek, 2 bm., bezpośrednio do prezydenta Piotra Krzystka i przedstawicieli podległych mu służb. Czekamy na odpowiedź. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Trans-Net

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

dezynfekują.
2020-04-04 21:15:24
Szczecin dezynfekują obszczymurki moczem.
skrajna głupota
2020-04-04 20:02:14
tak szerokie użycie środków dezynfekcyjnych może skutkować powstaniem patogenów opornych lub odpornych na nie... wystarczyłoby spłukanie tego woda z detergentem (to i tak bardziej by poprawić samopoczucie)...
beee
2020-04-04 10:31:33
A Szczecin dofinansuje kurię biskupią
chester
2020-04-04 09:17:45
Police dezynfekują z powietrza 24/7. Przeżywają najsilniejsi, wirus nie ma szans!
A dwie
2020-04-04 04:08:13
Lolity studenckotonowe dezynfekowalo sie u dezynfekatorow karszerowych azsie kolysaly na powrocie..do pildudzkiego..tempe piz.. Oby trafilo je i polezaly z dwa tygodnie obok duszonych przez virus.a i tak te paki pod czolowe nie zieninic.i im podobnym....no i co? A zwracajac im uwage to malo by brakowalo ,zeby o dwa kmioty mniej bylo ( moze i z pozytywem)
Waldek
2020-04-03 23:51:00
nic to nie da pozdrawiam Waldek
Kawiarniany Lwów
2020-04-03 23:44:26
A miasto Szczecin musi utrzymać 150 sekretarek.Na płyn i kerchera już zabrakło środków.
ok
2020-04-03 22:53:50
Takie działania również wpływają na lepsze poczucie społeczeństwa, które czuje, że ktoś się o nich troszczy, a zapewnienie odrobiny bezpieczeństwa ma dobry wpływ na psychikę.
Biegunka w koronie
2020-04-03 22:44:10
Ale po co to wszystko-? Podejmowane kroki i ogólnonarodowa biegunka nie są współmierne do zagrożenia.Ten wirus zaplenił się głęboko w tkankach miękkich szarych komórek u wielu włodarzy.Wy nie obawiajcie się wirusa w koronie-obawiajcie się waszej kondycji psychicznej i tego jak bardzo wasza psychika zostanie przeorana.Będziecie długimi miesiącami dochodzić do równowagi psychicznej.I pomyśleć,że jakiś wyimaginowany patogen wywrócił świat do góry nogami bardziej niż wojna światowa.Coś niebywałego.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA