Czwartek, 25 czerwca 2026 r. 
REKLAMA

„Polacy, zjednoczcie się”. Pomnik Generała Andersa odsłonięty w Gryficach [GALERIA, FILM] (akt. 1)

Data publikacji: 03 czerwca 2026 r. 12:38
Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca 2026 r. 16:55
„Polacy, zjednoczcie się”. Pomnik Generała Andersa odsłonięty w Gryficach
 

Anna Maria Anders, córka generała Andersa, którego pomnik odsłonięto w środę, 3 czerwca, w Gryficach, powiedziała w czasie uroczystości, że wierzy w to, iż przesłanie jej ojca, by Polacy się zjednoczyli, a nie dzielili, spełni się. Pomnik powstał z inicjatywy koła Związku Sybiraków w Gryficach.

REKLAMA

Anna Maria Anders, obecnie wiceprzewodnicząca działającej przy prezydencie RP Rady do spraw Polonii i Polaków za Granicą powiedziała miedzy innymi: -  Dziękuję Związkowi Sybiraków za ten wspaniały pomnik. Sybiracy zawsze mówili o moim ojcu jak o ojcu właśnie. Ale chciałabym też, by generał Anders był inspiracją dla młodych ludzi. Patriotyzm, miłość do Polski i marzenie generała i jego żołnierzy o tym, by Polska była wolna, musimy przekazywać kolejnym pokoleniom - dodała. 

W dalszej części swojego wystąpienia Anna Maria Anders odniosła się do słynnych słów swojego ojca: „Odrzućmy wszystko co nas dzieli, bierzmy wszystko, co nas łączy”.

- Podziały są okropne. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Wydaje mi się, że to jest moją ambicją, by zgodnie z apelem mojego ojca, zjednoczyć ludzi. Jeżeli będziemy zjednoczeni, to będziemy mogli wiele osiągnąć. (…) Ojciec marzył o wolnej Polsce, ale nie dożył. Zmarł w 1970 roku. Mam tę satysfakcję, że ja dożyłam i mogę coś zrobić dla Polski, co jest dla mnie bardzo ważne. Cieszę się, że jest nas tu tak wielu i dziękuję - powiedziała córka generała Władysława Andersa. 

Generał Anders, który dowodził zwycięskim polskim atakiem na Monte Cassino to wielki patriota, bohater i wzór Polaka. W czasie uroczystego odsłonięcia pomnika mówcy podkreślali, że to generał wyprowadził w czasie II wojny światowej z "sowieckiego piekła" ponad 116 tysięcy Polaków. Generał - co podkreśliła w swoim wystąpieniu Jadwiga Milczarczyk, przewodnicząca Związku Sybiraków Koła Terenowego w Gryficach - to jednak nie tylko „Mojżesz Sybiraków”, który wyprowadził tysiące Polaków z sowieckiej Rosji i zwycięski dowódca spod Monte Cassino, ale także, podobnie jak inni polscy żołnierze, były sowiecki więzień. Był więziony na Łubiance, tam także torturowany. Uwolniony został dopiero na mocy układu Majski - Sikorski. Z emigracji, a właściwie wygnania do wolnej Polski już nie powrócił. Pochowany został obok swoich żołnierzy na Monte Cassino. Bolesne - co dziś wydaje się nieprawdopodobne - jest to, że w komunistycznej Polsce żołnierze generała Andersa nazywani byli nierzadko "faszystami".

Uroczystość zgromadziła bardzo wielu mieszkańców Gryfic. Byli Sybiracy (pozostało ich w gryfickim kole zaledwie 30), młodzież szkolna, poczty sztandarowe NSZZ Solidarność” i gryfickich szkół, przedstawiciele władz samorządowych, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, przedstawicielka marszałka zachodniopomorskiego. List od prezydenta RP Karola Nawrockiego odczytał minister Jan Józef Kasprzyk.

Pomnik poświęcił metropolita szczecińsko-kamieński, ksiądz arcybiskup Wiesław Śmigiel, który powiedział między innymi:

- Pomnik ten został wzniesiony ku czci generała Władysława Andersa, wiernego syna ojczyzny i żołnierza niezłomnego ducha.

A zwracając się w modlitwie do samego Stwórcy, powiedział:

- Dziękujemy Ci za jego życie, za świadectwo miłości do Polski, za wierność wartościom, które prowadziły go przez czas wojny, cierpienia, a nawet wygnania. Dziękujemy za wszystkich żołnierzy, którzy pod jego dowództwem walczyli o wolność i godność człowieka nie szczędząc własnych sił, ani życia. Prosimy Cię, pobłogosław ten pomnik, który ma przypominać obecnym i przyszłym pokoleniom o bohaterstwie, patriotyzmie, miłości do Polski i odpowiedzialności za dobro wspólne. (...) Niech inspiruje młodych do umiłowania prawdy, wolności, pokoju oraz troski o dziedzictwo narodowe. Spraw, aby pamięć o generale Andersie trwała w sercach Polaków. 

Fot i tekst (r)

Tekst  i fot. (r)

Film: Roman Ciepliński

REKLAMA

Komentarze

głos rozsądku
2026-06-03 14:57:26
Już PiSowieci dopóki Kaczelnik żyje dopilnują aby zjednoczenia Polaków nie było... niestety gębą nie wydłubiesz
Aby odpowiedzieć na komentarz, musisz być zalogowany.
Tylko zalogowani użytkownicy mają możliwość komentowania
Zaloguj się Zarejestruj
REKLAMA
REKLAMA