Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Pokonaj cukrzycę. Ona nie idzie na urlop

Data publikacji: 26 czerwca 2019 r. 22:49
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:43
Pokonaj cukrzycę. Ona nie idzie na urlop
 

Na całym świecie 27 czerwca obchodzony jest Dzień Walki z Cukrzycą. Z tej okazji Zachodniopomorski Oddział NFZ zaprasza do swojej siedziby przy u. Arkońskiej w Szczecinie, proponując bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi oraz prelekcje o cukrzycy, sposobach radzenia sobie z tą chorobą i o problemach z cukrzycą kobiet w ciąży.

Badanie poziomu cukru we krwi przeprowadzane będzie w godz. 9-14. Wykonywać je będą (w sali obsługi) studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IMFSA.

Natomiast w sali konferencyjnej o godz. 11.45 odbędzie się półgodzinne otwarte spotkanie z dr Martą Kuczak-Wójtowicz - lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologii, diabetologii (w trakcie specjalizacji), kierującą Oddziałem Chorób Wewnętrznych w szpitalu „Zdroje”. Wygłosi prelekcję na temat cukrzycy ciążowej: Co to jest, jak ją rozpoznać, czy można coś zrobić, by jej zapobiec; zalecenia uniwersalne i szczególne - dla kobiet z już rozpoznaną cukrzycą. Temat niezwykle istotny, bo konsekwencją nieprawidłowo leczonej cukrzycy u kobiety w ciąży, jest zwiększenie występowania wad wrodzonych u dzieci.

Z kolei o godz. 12.30 w sali konferencyjnej ZOW NFZ rozpocznie się otwarte spotkanie z konsultantką wojewódzką w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego Iwoną Trzepiałowską z Poradni Diabetologicznej w NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej, W. Fabian. Jej wykład: „Cukrzyca nie boli, ale… jak żyć, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, jak rozpoznać pierwsze objawy".

Poza tym przez cały dzień promowany będzie portal NFZ z bezpłatnymi dietami – wakacje to dobry czas, by zacząć zdrowo się odżywiać, a jeśli trzeba - trochę schudnąć. Specjaliści pokażą, jak korzystać z zasad zdrowego odżywiania i właściwej, zrównoważonej diety – na przykładzie portalu Akademii NFZ. Są tu propozycje jadłospisu na 28 dni, wybór zamienników produktów, lista zakupów...

Dzień Walki z Cukrzycą to również doskonała okazja do rozmowy o aplikacji Sweet Pregna, na smartfony - dla kobiet w ciąży z rozpoznaną cukrzycą. Prezentacja możliwości aplikacji Sweet Pregna: liczenie kalorii, układanie własnej diety, wybór i pokaz ćwiczeń dla kobiet w ciąży odbędzie się dwukrotnie, o godz. 11.30 i 13.30 (sala konferencyjna).

Każdy zainteresowany otrzyma również ulotki o tym, gdzie się leczyć - z wykazem poradni diabetologicznych w ramach NFZ. Przypomnijmy, że wszystkie kobiety w ciąży, także nieubezpieczone, mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, na zasadach ogólnych. Kobiety w ciąży korzystają z opieki zdrowotnej poza kolejnością.

Przy okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą przypomnijmy, że w ubiegłym roku w szczecińskim szpitalu na Pomorzanach uruchomiono (przy Poradni Patologii Ciąży) Poradnię dla Kobiet z Cukrzycą Ciążową. Jej otwarcie było podyktowane coraz częściej diagnozowanymi cukrzycami ciążowymi. Początkowo pacjentki były przyjmowane raz w tygodniu. Obecnie pracuje dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i wtorki.

- Planujemy zwiększenie dni przyjęć do trzech - zapowiada diabetolog dr Magda Wiśniewska, która jako jedna z dwóch lekarek opiekuje się przyszłymi mamami, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową – Wynika to z potrzeby. Można śmiało powiedzieć, że jesteśmy zasypywani cukrem. A nieleczona cukrzyca ciążowa po pierwsze wpływa na stan zdrowia matki i dziecka, a po drugie może nie ustąpić wraz z końcem ciąży.

Ginekolodzy położnicy odnotowują coraz większy odsetek kobiet z rozwijającą się cukrzycą ciążową. Ma to związek przede wszystkim z coraz częściej występującą w społeczeństwie otyłością. Do tego dochodzi niezdrowy tryb życia i występowanie chorób przewlekłych.

Cukrzyca ciążowa to zaburzenie gospodarki węglowodanowej wykryte po raz pierwszy w czasie ciąży. Zwykle pojawia się w piątym lub szóstym miesiącu ciąży (24.-28. tydzień) i zazwyczaj znika wkrótce po porodzie. Jednak niewykryta lub niekontrolowana, może wywołać m.in.: wielowodzie, obrzęki, zakażenie układu moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek czy zatrucie ciążowe (tzw. gestozę).

W Poradni dla Kobiet z Cukrzycą Ciążową kobiety otrzymują pomoc specjalisty diabetologa, dietetyka i położnej. Oprócz niezbędnych badań, prowadzone jest szkolenie, m.in. w zakresie zmiany nawyków żywieniowych.

Leszek Wójcik

 Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: siedziba ZO NFZ w Szczecinie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

przepis na smierc cukrzycy
2019-06-27 05:46:02
Obejrzyj film 'Forks over knives' (widelce ponad noze); wyeliminuj mieso I ryby I wszystkie produkty pochodzenia zwierzecego. Naucz sie gotowac bez miesa: warzywa, owoce, fasole i produkty ziarniste.. jedz ile chcesz i patrz jak chudniesz i pozbywasz sie cukrzycy. Udowodnione naukowo. Sprobuj.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA