Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych [GALERIA]

Data publikacji: 2020-01-27 20:18
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-31 12:12
Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych
Fot. WSPR  

W międzyzdrojskiej filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego otwarto w poniedziałek (27 stycznia) Ośrodek Symulacji Medycznych. Będą się w nim wspólnie szkolić ratownicy medyczni oraz lekarze z Niemiec i Pomorza Zachodniego. Wszystko po to, aby ułatwiać współpracę medyków z obu krajów w sytuacjach ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

Ośrodek Symulacji Medycznych w filii WSPR w Międzyzdrojach utworzono w ramach projektu „Zintegrowane Transgraniczne Ratownictwo Medyczne w Pomeranii /Brandenburgii (InGRiP)”, dofinansowanego z Programu Współpracy INTERREG V A. To pierwszy OSM w Polsce należący do pogotowia. 

- Mam nadzieję, że sukces tego projektu będzie się przekuwał na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców regionów przygranicznych oraz turystów przebywających na Pomorzu Zachodnim oraz w Meklemburgii – mówił marszałek Olgierd Geblewicz. – Trzymam kciuki za dalsze sukcesy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, aby wciąż była najlepszą w Polsce.

Pomieszczenia szkoleniowe w Ośrodku Symulacji Medycznych wyposażone zostały w symulator imitujący przedział medyczny ambulansu oraz w pięć symulatorów pacjenta (mobilny urazowy, ratunkowy, porodowy, niemowlęcia, pediatryczny ratunkowy).

- Nowoczesne symulatory pacjenta to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania odzwierciedlające żywego człowieka - w tym jego fizjologię, ciało i oddziaływanie na podawane związki farmakologiczne – podkreślał Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie. 

W OSM są także elementy rejestrujące obraz i dźwięk. Dzięki temu możliwa będzie całościowa ocena sytuacji, analiza postępowania zespołu oraz wyciągnięcie wniosków. 

Zajęcia w OSM w Międzyzdrojach rozpoczną się w lutym i potrwają do maja 2020 r. W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie ok. tysiąca treningów z symulacji medycznej.

- Osoby uczestniczące w szkoleniu będą miały możliwość uczenia się na własnych błędach, bez ponoszenia ryzyka skrzywdzenia żywych osób. Forma takiej nauki pozwala na spokojne przeanalizowanie poszczególnych zdarzeń i wyeliminowanie tragicznych w skutkach błędów medycznych – powiedział dyrektor Roman Pałka.

Koszt całego projektu wynosi 2 341 948 euro. Uzyskał on dofinansowanie z Programu Interreg V A w wysokości 1,99 mln euro, a czas jego trwania planowany jest na trzy lata. Budżet WSPR w Szczecinie wyniósł 1 044 880,24 euro, z czego wkład własny to 156 732,03 euro.

(ip)

Fot. WSPR

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

fg
2020-01-31 12:06:31
pani na kanapie ma apetyczne kolanka, chyba duzo polbruku ukladala przed zajsciem

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ