środa, 23 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych

Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych [GALERIA]

Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych
Data publikacji: 2020-01-27 20:18
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-31 12:12
Wywietleń: 852 440066

W międzyzdrojskiej filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego otwarto w poniedziałek (27 stycznia) Ośrodek Symulacji Medycznych. Będą się w nim wspólnie szkolić ratownicy medyczni oraz lekarze z Niemiec i Pomorza Zachodniego. Wszystko po to, aby ułatwiać współpracę medyków z obu krajów w sytuacjach ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

Ośrodek Symulacji Medycznych w filii WSPR w Międzyzdrojach utworzono w ramach projektu „Zintegrowane Transgraniczne Ratownictwo Medyczne w Pomeranii /Brandenburgii (InGRiP)”, dofinansowanego z Programu Współpracy INTERREG V A. To pierwszy OSM w Polsce należący do pogotowia. 

- Mam nadzieję, że sukces tego projektu będzie się przekuwał na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców regionów przygranicznych oraz turystów przebywających na Pomorzu Zachodnim oraz w Meklemburgii – mówił marszałek Olgierd Geblewicz. – Trzymam kciuki za dalsze sukcesy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, aby wciąż była najlepszą w Polsce.

Pomieszczenia szkoleniowe w Ośrodku Symulacji Medycznych wyposażone zostały w symulator imitujący przedział medyczny ambulansu oraz w pięć symulatorów pacjenta (mobilny urazowy, ratunkowy, porodowy, niemowlęcia, pediatryczny ratunkowy).

- Nowoczesne symulatory pacjenta to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania odzwierciedlające żywego człowieka - w tym jego fizjologię, ciało i oddziaływanie na podawane związki farmakologiczne – podkreślał Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie. 

W OSM są także elementy rejestrujące obraz i dźwięk. Dzięki temu możliwa będzie całościowa ocena sytuacji, analiza postępowania zespołu oraz wyciągnięcie wniosków. 

Zajęcia w OSM w Międzyzdrojach rozpoczną się w lutym i potrwają do maja 2020 r. W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie ok. tysiąca treningów z symulacji medycznej.

- Osoby uczestniczące w szkoleniu będą miały możliwość uczenia się na własnych błędach, bez ponoszenia ryzyka skrzywdzenia żywych osób. Forma takiej nauki pozwala na spokojne przeanalizowanie poszczególnych zdarzeń i wyeliminowanie tragicznych w skutkach błędów medycznych – powiedział dyrektor Roman Pałka.

Koszt całego projektu wynosi 2 341 948 euro. Uzyskał on dofinansowanie z Programu Interreg V A w wysokości 1,99 mln euro, a czas jego trwania planowany jest na trzy lata. Budżet WSPR w Szczecinie wyniósł 1 044 880,24 euro, z czego wkład własny to 156 732,03 euro.

(ip)

Fot. WSPR

 

Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych Pogotowie ratunkowe ma Ośrodek Symulacji Medycznych

Komentarze

fg
pani na kanapie ma apetyczne kolanka, chyba duzo polbruku ukladala przed zajsciem
2020-01-31 12:06:31

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie