Podziemne Miasto w Świnoujściu zostało wpisane do rejestru zabytków. To jeden z największych tego typu zabytków w Polsce. Wpis chroni nie tylko wybudowaną przed wojną baterię, ale także fortyfikację z lat 50. XX wieku. Pasjonaci historii zacierają ręce i już szykują się do kolejnych przedsięwzięć w Baterii Vineta.
Bateria Vineta to historyczna nazwa obiektu, który znajduje się w lesie za wydmami na wyspie Wolin. To sieć korytarzy i schronów, które wybudowali Niemcy, a po wojnie, na potrzeby najwyższych władz wojskowych, przebudowali Polacy. Pasjonaci historii z Fortu Gerharda przejęli obiekt od wojska trzy lata temu. Szybko stał się wielką atrakcją turystyczną naszego województwa.
– Obiekt został wpisany do rejestru zabytków ze względu na swoją wartość historyczną. Nie chodzi tylko o sam obiekt, ale również o rozwiązania techniczne, które w nim zastosowano. Z uwagi na fakt, że bateria była użytkowana także po wojnie, zachowała się w niezłym stanie – mówi Tomasz Wolender, zastępca Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Dzięki wpisowi do rejestru zabytków oprócz ochrony obiektu możliwa będzie pomoc ze strony państwa w zakresie prac renowacyjnych oraz konserwacji.
Pasjonaci historii z Fortu Gerharda podkreślają, że wpis do rejestru zabytku jest ważny ze względu na fakt, że obiekt będzie chroniony. Ewentualne próby wypisania Baterii Vineta z rejestru wiązałyby się z szeregiem trudnych procedur.
Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI
Więcej informacji w środowym wydaniu „Kuriera" i e-wydaniu.