Niedziela 17 października 2021r. 
REKLAMA

Podwórkowe ogrody

Data publikacji: 2019-09-10 07:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-10 18:13
Podwórkowe ogrody
Jedno z najpiękniejszych szczecińskich podwórek - wielokrotnie nagradzane w konkursie „Cały Szczecin w kwiatach" - przy al. Papieża Jana Pawła II 22. Fot. Mirosław Winconek  

Jak niewielkim bądź zerowym kosztem zagospodarować podwórko, żeby jak najlepiej służyło mieszkańcom sąsiednich budynków? Jakie niemal niezniszczalne rośliny do niego wybrać i jak je zdobyć? - to tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi udzieli Zielone Pogotowie. Już we wtorek (10 bm.).

Zielone Pogotowie funkcjonuje przy ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim (ul. Królowej Jadwigi 44b, a wejście od nr 45). Prowadzi bezpłatne konsultacje dla tych wszystkich, którym wydaje się, że nie mają ręki do roślin, ale chcą, żeby w ich mieszkaniach, na balkonach czy wspólnych podwórkach pojawiło się więcej zieleni. Najbliższe - już w ten wtorek - będzie poświęcone podwórkom.

W roli ekspertki Zielonego Pogotowia wystąpi Katarzyna Sadowska - absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, specjalistka w zakresie kształtowania terenów zieleni. To też miejska ogrodniczka i działkowiczka, która we własnym domu aranżuje nawet zielone ściany, tzw. wertykalne ogrody. Tym razem podpowie nie tylko jak zagospodarować podwórko zielenią, ale również jak zdobyć do niego sadzonki: legalnie, choć niewielkim bądź zerowym kosztem.

- Podczas spotkania ekspertka wyjaśni jakie niemal niezniszczalne rośliny wybrać do podwórkowego ogrodu, a także poradzi jak z własnych odpadków produkować kompost i użyźniać glebę. Będzie też przekonywać do zbierania deszczówki - informują organizatorzy. - Natomiast zaprawionych w bojach miejskich ogrodników zapraszamy do sąsiedzkiej wymiany roślin, czyli do dzielenia się szczepkami i sadzonkami domowych okazów.

Poświęcone podwórkowym ogrodom spotkanie w ŚRODKU rozpocznie się o godz. 17.30. Wstęp wolny.

* * *

Spotkania Zielonego Pogotowia odbywają się raz na kwartał - zgodnie z rytmem pór roku. To konsultacje dotyczące zieleni w mieście: zarówno tej na działkach i podwórkach, jak też na balkonach czy parapetach. Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji”, koordynowanego przez Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie".

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Jedno z najpiękniejszych szczecińskich podwórek - wielokrotnie nagradzane w konkursie „Cały Szczecin w kwiatach" - przy al. Papieża Jana Pawła II 22.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

stary człowiek i może
2019-09-10 13:47:02
Tajemnica"sukcesu" tkwi w stosunkach międzysąsiedzkich.Jeżeli te są zdrowe i przyjazne-można wszystko.Oficyny szczecińskich kamienic niestety ciągle są pełne patologii i w większości panuje w nich widok zgoła odmienny.
Quistorp
2019-09-10 09:17:31
Ehhhh! Tylko pozazdrościć , takich pasjonatów. To i radość , ale i zobowiązanie. Relacja wzajemna. Albo gród wypromuje mnie , albo ja wypromuję ogród. Igrzyska na które chce się patrzeć. Uczta dla oka.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ