wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Cały Szczecin w kwiatach 2019 > Z widokiem na ogródek

Z widokiem na ogródek

Z widokiem na ogródek
Data publikacji: 2019-09-06 09:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-09 13:18
Wywietleń: 482 413202

Pasję ogrodnika ze swej działki z powodzeniem od lat przenosił na przydomowe zieleńce wokół budynków Wspólnoty Mieszkaniowej Podkowa na szczecińskim Turzynie. Teraz już jako solista, bo chętnych brak jak i zainteresowania, by pielęgnować najbliższe otoczenie, przenosi ją niezmiennie, ale skupia się wyłącznie na skrawku podwórza na tyłach części nieruchomości przy ul. Legionów Dąbrowskiego 3.

O Franciszku Konkolowskim, który przez ponad dwie dekady urządzał zieleńce i sadził na nich kwiaty wokół kilku budynków z poszarzałymi elewacjami, które tworzą Wspólnotę Mieszkaniową „Podkowa” przy ul. Legionów Dąbrowskiego 3-9, można by rzec, że ogrodnictwo to jego żywioł, a pasję do niego dziedziczy od pokoleń. Zamiłowanie to wyniósł z rodzinnego domu i nie wyobrażał sobie najbliższego otoczenia, w którym zamieszkał, z podwórkami-pustyniami, bez kwiatów, trawy, krzewów i drzew.

Kiedy z rodziną ponad 20 lat temu pan Franciszek sprowadził się w ten zaułek szczecińskiego Turzyna, z jednym z sąsiadów rozpoczęli urządzanie tych przykamienicznych ogródków. Zaczęli dla przyjemności i satysfakcji zmieniać siermiężny, smutny krajobraz, jaki wówczas roztaczał się przed ich oknami. A którego to relikty zresztą obecne są w nim do dziś, jak choćby garaże wciśnięte na tyły budynków.

- W tym roku i w minionych latach był i jest wciąż problem z wodą, przy braku deszczu rośliny marnieją, część uschła, a na podlewanie z instalacji w budynku część sąsiadów krzywo patrzy, bo to dodatkowy koszt. Nie zrażam się jednak i staram się, na ile to możliwe, by nadal było wokół nas zielono i kolorowo – mówi pan Franciszek. – Bo zieleń i kwiaty to życie.

Zawodowo związany był z koleją. Po przejściu na emeryturę wciąż oddaje się swej ogrodniczej pasji: zarówno przy domu, jak i na swej rodzinnej działce. Na tej ostatniej uprawia warzywa, ma okazały zielnik, a w miejscu tym mogąc spędzać teraz więcej czasu chętnie też eksperymentuje z roślinami, zajmując się amatorsko i na własny użytek szkółkarstwem. Właśnie w ten sposób z Kępy Parnickiej do przydomowych ogródków podwórkowych na Turzynie trafiło sporo roślin, w tym hibiskusy.

- Zaczęło się od róż, potem doszły kolejne rośliny, w tym flance z upraw działkowych, w tym krzewy hibuskusa. Ten, który rośnie w podwórzu jest niezwykły, bo dwubarwny, jego kwiaty zakwitają na fioletowo i na biało. To taki dość nieoczekiwany efekt moich szkółkarskich eksperymentów - żartuje pan Franciszek.

Od podwórza na skrawkach ziemi nie brak hortensji, liliowców, funkii. Tam też znalazło się miejsce na miejski hotelik dla pszczół. Z kwitnących tu wielu roślin mogą czerpać nektar. Jest też dla nich schronienie na zimę. W korony drzew zlatują się i śpiewają ptaki. Pan Franciszek zadbał o budkę lęgową dla kosa, w drugiej stałymi już bywalcami są sikory. Znalazł się tam też kącik z ziołami, których każdy z mieszkańców, przed wejściem do klatki schodwej, może sobie urwać i dorzucić do przyrządzanych w domu potraw.

W zależności od sezonu w pejzażu podwórkowym pojawiają się rumianki, rudbekie, złocienie, astry. Kwitną szałwie obok krzewuszek, aksamitek, ślazów i mieczyków. W tym roku pojawił się pieris japoński. Jest też miejsce dla kwiatu tytoniu, kobei i ostróżki. Wraz z nadejściem wiosny na rabacie zakwitają tulipany, żonkile, cesarskie korony, a przestrzeń obsianą trawą opanowują krokusy. Pośrodku niej pyszni się okazały kilkunastoletni już świerk, która na czas Bożego Narodzenia zamienia się w świąteczne drzewko z bombkami oświetlane lampkami. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Podwórko Wspólnoty Mieszkaniowej Podkowa przy ul. Legionów Dąbrowskiego i jego opiekun Franciszek Konkolowski.

 

Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek Z widokiem na ogródek

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie