Poniedziałek, 04 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Podwórko parkingiem nie będzie

Data publikacji: 20 czerwca 2016 r. 20:41
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:06
Podwórko parkingiem nie będzie
 
Zwyciężył zdrowy rozsądek i w tym konkretnym przypadku – choć nie zawsze tak bywa – wola większości mieszkańców. Chodzi o pomysł zaanektowania pod kolejny osiedlowy przyblokowy parking wewnętrznego podwórza z placem zabaw i zielenią przy ul. Zawadzkiego 41-55 w Szczecinie.

Tym razem motolobby spod znaku czterech kółek nie udało się przeforsować wniosku do władz Szczecińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, by ta urządziła na koszt wszystkich spółdzielców następnych kilkadziesiąt miejsc postoju pod chmurką.

Specjalna ankieta, kolportowana przez administrację osiedla spółdzielni kilka tygodni temu, pokazała, że nie ma zgody, by zamieniać plac między czterema budynkami w postojowisko tylko dlatego że część właścicieli samochodów chciałaby widzieć swoje auta tuż pod oknami. Kosztem drzew, krzewów, trawników i terenów zabaw dla dzieci.

W bezpośrednim sąsiedztwie akurat tego czworoboku zabudowy mieszkaniowej z wielkiej płyty są już parkingi. Auta parkują przed dwoma blokami z jednej strony na chodniku, z drugiej strony na specjalnie wyznaczonym pasie i jednym z pasów bocznej dojazdowej jezdni od ul. Benesza za postojem taksówek. W podwórze też można dojechać do zatoczki – to placyk, gdzie może jednorazowo parkować od dawna do 10 aut, nie licząc miejsc postoju oznakowanych z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo jest parking na kilkadziesiąt aut przy pobliskim wieżowcu. I drugi, urządzony całkiem niedawno tuż obok niego na dawnym podwórku, również na kilkadziesiąt samochodów.

Mało tego. Całe osiedle zdążyło obrosnąć nie tylko parkingami, ale z trzech stron, na obrzeżach od ulicy Litewskiej, wzdłuż ulic Benesza, Romera i częściowo od ul. Szafera kilkoma kompleksami stałych, murowanych, wzniesionych nawet na dwóch poziomach garaży.

W terminie do 20 maja, jaki był na zebranie opinii zainteresowanych mieszkańców-właścicieli mieszkań i współwłaścicieli nieruchomości, w sprawie pomysłu budowy parkingu – wypowiedziało się 62 proc. osób władających lokalami. Za tą opcją opowiedziało się 26,8 proc., reszta pytanych była przeciw. ©℗

Tekst i zdjęcie: Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

taksówkarz
2016-06-21 10:29:40
Jestem też członkiem tej Spółdzielni.Opinię na temat jej zarządzania zasobami i inwestycje w te zasoby ( szczególnie na osiedlach wiekowych jak Mickiewicza-ogólnie Pogodno ) mam złą-to tu całkowicie popieram stanowisko.Ktoś rozsądny z trzeźwym spojrzeniem potrafił docenić interes mieszkańców,dzieci oraz krajobrazu.Nie może być tak,że kosztem zdrowia,estetyki i pogarszających się warunków mieszkania będą uskuteczniane jakieś chore wizje lub potrzeby mniejszości.Parking to nie przydomowy ogródek,placyk chodnik lub bezpośrednio pod oknem 3 metry od parapetu miejsce postojowe.Regulamin porządku w gminie oraz spółdzielni wyraźnie określa te zasady.Spółdzielnia to MY-o czym też często Zarząd,Administracja się zapomina i działają jak na swoim własnym folwarku nie licząc się z opinią spółdzielców.Samochód to dobro,ale nie takie by miało jakiś wyjątkowy przywilej.Można spokojnie parkować nikomu nie kolidując,w miejscach ciut oddalonych od okna.Jak jeden z drugim troszkę pospaceruje,przejdzie się korona mu z głowy nie spadnie a My wszyscy będziemy zdrowsi i wolni także od tych spalin pod oknami.
Minister
2016-06-21 10:05:44
Strasznie stronniczy artykuł. Na stronie Kuriera tego się nie spodziewałem. Jak widać jest problem z miejscami parkingowymi i nie ma pomysłu jak go rozwiązać. Wystarczy zobaczyć jak wygląda na osiedlu parking przy Biedronce czy też Netto. Miejsc cały czas brakuje ale pisząc w tonie autora widać lobby antymotoryzayjne nie widzi problemu przybywających samochodów i dalej chce zmusić ludzi tylko i wyłącznie do jazy rowerami.
Parking
2016-06-21 08:10:59
Wstyd, liczba samochodów wzrasta w dużym tempie, a miasto tego nie widzi. Trzeba założyć, że na każde mieszkanie przypada 1 lub 2 samochody i tyle.
Do Zbyszek
2016-06-21 07:54:08
Ale prawo nie działa wstecz... podejrzewam, że takiego nie było gdy budowali tamte bloki. Z tego co wiem - nie muszą to być miejsca ogólnodostępne - garażowe etc (gdzie trzeba wykupić miejsce) też się liczą.
zbyszek
2016-06-21 00:18:02
Szkoda terenów zielonych pod parking.W takim razie gdzie parkować samochody. Ten problem musi rozwiązać miasto. Zgodnie z prawem budowlanym każde mieszkanie musi mieć miejsce postojowe. czy nadzór budowlany wkroczy i uzna za samowolę budowlaną osiedle i nakaże rozbiórkę tak jak mówi prawo?
Kajtek z Gryfic
2016-06-20 23:05:15
W Gryficach nikt ,nikogo , o nic nie pyta - parkuje się gdzie się da , straż ma to w d..., gmina ma to w d... i tyle / przepraszam za " w d..." , ale naprawdę - gmina GRYFICE MA TO W DUPIE , gdzie kto parkuje , bo radni też tak parkują .
PARKING
2016-06-20 21:11:13
Osiedle Ks. Pomorskich ul. Ks. Anastazji tu także wspaniała Przewodnicząca Rady Osiedla kosztem zieleni (piękny szpaler grabów częściowo na wymarciu) od strony boiska chce ulokować parking. Pani Przewodnicząca czy budowa parkingów to jest Pani cel i zadanie. Wycinka drzew zlecona przez Kierownika Administracji Osiedla Książąt Pomorskich jest nadto widoczna i dlaczego ten człowiek nie został ukarany? KOLEŚ

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA