Środa, 04 października 2023 r. 
16 szczecin
REKLAMA

Podwójny przeszczep u jednego pacjenta

Data publikacji: 28 kwietnia 2016 r. 14:47
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:52
Podwójny przeszczep u jednego pacjenta
Lekarze ze szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie opowiedzieli o wyjątkowej operacji. Od prawej: dr Tomasz Śluzar, dr Samir Zeair oraz dr Marek Myślak Fot. Dariusz GORAJSKI  

U jednego pacjenta lekarze ze szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, wspierani przez zespół specjalistów ze szczecińskich Pomorzan, przeszczepili jednocześnie dwa organy - wątrobę i nerkę. Takie podwójne przeszczepienia wykonuje się niezwykle rzadko. Ta operacja może diametralnie poprawić komfort życia 51-latka.

- Pacjent jest prowadzony przez zespół nefrologów na Pomorzanach, przygotowywany był do przeszczepu nerki, a jednocześnie prowadzony przez nas i zgłoszony do przeszczepienia wątroby - mówi dr Samir Zeair, ordynator oddziału chirurgii ogólnej, transplantacyjnej i naczyniowej szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. - Znalazł się dawca z naszego regionu i mogliśmy pobrać dwa narządy dla jednego pacjenta.

Operacja odbyła się w nocy - z wtorku na środę. Trwała około 7 godzin. Ale cały proces przeszczepiania rozpoczął się od wyjazdu w teren, w celu pobrania narządów. I zajął około 12 godzin.

- Dwunarządowe operacje są unikatowe zarówno w skali kraju, jak i świata - mówi dr Marek Myślak, ordynator oddziału nefrologii i transplantacji nerek. - Nasz ośrodek jest jednym z niewielu w kraju, w których wykonuje się przeszczepienia dwóch narządów naraz.

Żona pana Jerzego, Iwona Markuszewska, nie ukrywa wzruszenia i radości.

- Jestem wdzięczna za ten dar, który ratuje życie mojego męża - mówi. - Mąż przez trzy lata był dializowany. Cały czas tylko szpital, dom... Tak naprawdę to maszyny utrzymywały go przy życiu. Teraz mamy wielką nadzieję. Ofiarowano nam tak wiele. Jest nam przykro i współczujemy tym, którzy musieli pożegnać swojego bliskiego, ale jesteśmy ogromnie wdzięczni, że ta rodzina zgodziła się oddać organy i ratować mojego męża... ©℗ (sag)

Więcej w piątkowym „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 29 kwietnia 2016 r.
 

Na zdjęciu: Lekarze ze szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie opowiedzieli o wyjątkowej operacji. Od prawej: dr Tomasz Śluzar - kierownik programu przeszczepiania nerek, dr Samir Zeair - ordynator oddziału chirurgii ogólnej, transplantacyjnej i naczyniowej oraz dr Marek Myślak, ordynator oddziału nefrologii i transplantacji nerek

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dziękuję za dar życia.
2016-04-29 09:37:19
Dziękuję Panu doktorowi Tomaszowi Śluzar za dar życia 5 lat temu przeszczepił u mnie nerkę i dzięki temu normalnie funkcjonuje w rodzinie i środowisku. Dziękuję lekarzom i pielęgniarkom ze szpitala przy ul. Arkońskiej za wspaniałą i fachową opiekę po operacyjną a także opiekę doraźną dzięki wam i waszej wiedzy medycznej i ludzkiemu podejściu ludzie chorzy lżej znoszą trud choroby i wierza w siebie i swoje wyzdrowienie.
Patrycja
2016-04-28 21:02:14
Zawsze można skontaktowac się z rodziną i dowiedzieć więcej informacji aby bezpośrednio podziękować. Pozdrawiam :)
Arek
2016-04-28 14:58:53
Ooo, pan z "Kuchennych rewolucji" Gesslerowej :-D

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA