czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Podwójny przeszczep u jednego pacjenta

Podwójny przeszczep u jednego pacjenta

Podwójny przeszczep u jednego pacjenta
Data publikacji: 2016-04-28 14:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:01
Wywietleń: 4516 131368

U jednego pacjenta lekarze ze szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, wspierani przez zespół specjalistów ze szczecińskich Pomorzan, przeszczepili jednocześnie dwa organy - wątrobę i nerkę. Takie podwójne przeszczepienia wykonuje się niezwykle rzadko. Ta operacja może diametralnie poprawić komfort życia 51-latka.

- Pacjent jest prowadzony przez zespół nefrologów na Pomorzanach, przygotowywany był do przeszczepu nerki, a jednocześnie prowadzony przez nas i zgłoszony do przeszczepienia wątroby - mówi dr Samir Zeair, ordynator oddziału chirurgii ogólnej, transplantacyjnej i naczyniowej szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. - Znalazł się dawca z naszego regionu i mogliśmy pobrać dwa narządy dla jednego pacjenta.

Operacja odbyła się w nocy - z wtorku na środę. Trwała około 7 godzin. Ale cały proces przeszczepiania rozpoczął się od wyjazdu w teren, w celu pobrania narządów. I zajął około 12 godzin.

- Dwunarządowe operacje są unikatowe zarówno w skali kraju, jak i świata - mówi dr Marek Myślak, ordynator oddziału nefrologii i transplantacji nerek. - Nasz ośrodek jest jednym z niewielu w kraju, w których wykonuje się przeszczepienia dwóch narządów naraz.

Żona pana Jerzego, Iwona Markuszewska, nie ukrywa wzruszenia i radości.

- Jestem wdzięczna za ten dar, który ratuje życie mojego męża - mówi. - Mąż przez trzy lata był dializowany. Cały czas tylko szpital, dom... Tak naprawdę to maszyny utrzymywały go przy życiu. Teraz mamy wielką nadzieję. Ofiarowano nam tak wiele. Jest nam przykro i współczujemy tym, którzy musieli pożegnać swojego bliskiego, ale jesteśmy ogromnie wdzięczni, że ta rodzina zgodziła się oddać organy i ratować mojego męża... ©℗ (sag)

Więcej w piątkowym „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 29 kwietnia 2016 r.
 

Na zdjęciu: Lekarze ze szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie opowiedzieli o wyjątkowej operacji. Od prawej: dr Tomasz Śluzar - kierownik programu przeszczepiania nerek, dr Samir Zeair - ordynator oddziału chirurgii ogólnej, transplantacyjnej i naczyniowej oraz dr Marek Myślak, ordynator oddziału nefrologii i transplantacji nerek

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Komentarze

Dziękuję za dar życia.
Dziękuję Panu doktorowi Tomaszowi Śluzar za dar życia 5 lat temu przeszczepił u mnie nerkę i dzięki temu normalnie funkcjonuje w rodzinie i środowisku. Dziękuję lekarzom i pielęgniarkom ze szpitala przy ul. Arkońskiej za wspaniałą i fachową opiekę po operacyjną a także opiekę doraźną dzięki wam i waszej wiedzy medycznej i ludzkiemu podejściu ludzie chorzy lżej znoszą trud choroby i wierza w siebie i swoje wyzdrowienie.
2016-04-29 09:37:19
Patrycja
Zawsze można skontaktowac się z rodziną i dowiedzieć więcej informacji aby bezpośrednio podziękować. Pozdrawiam :)
2016-04-28 21:02:14
Arek
Ooo, pan z "Kuchennych rewolucji" Gesslerowej :-D
2016-04-28 14:58:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie